Suyun iyileştirici gücü: Wataflow

Modern dünyanın aciliyet ve meşguliyet kültüründe sonu gelmeyen işlerin arasında yaşarken özünüzle bağlantınızın koptuğunu hissediyorsanız, kendinize doğru derin bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Huzuru, mutluluğu, sakinliği, şifayı deneyimleyebileceğiniz; iç dünyanızla yeniden bağlantı kurabileceğiniz, üstelik tüm bunları suyun gücünden faydalanarak yapabileceğiniz bir pratik var: Wataflow. Son zamanlarda oldukça popüler bir uygulama haline gelen ve ülkemizde de hızla yayılmaya başlayan wataflow nedir, gelin birlikte öğrenelim.

Wataflow nedir?

Wataflow, İngilizce’deki water ve flow yani su ve akış kelimelerinin birleşiminden oluşan; bedenin ve zihnin suyun akışı ile dans etmesini sağlayan hareket halinde bir meditasyon şekli. Yer çekimine meydan okuyan, sessizlik ve sükunet içinde yapılan bir tür ‘su dansı’ olarak da tanımlanan watalow, bedeni rahatlatmak, zihni serbest bırakmak, duyguları açığa çıkarmak ve daha hafif hissetmekle ilgili.

İnsan vücudunun yaklaşık %80’inden fazlasını oluşturan su, öz ile bağlantı kurmayı sağlayan en güçlü element; çünkü kişinin kendine dönmesini, zaten kendi bedenini oluşturan bir şey ile kolayca aynı frekansa gelmesini ve kaynağına teslim olmasını ifade ediyor. Suda güvenli bir alan yaratmayı odağına alan wataflow, bir danstan, masajdan veya meditatif bir akıştan çok daha fazlası. Bedenin, ruhun ve zihnin akmasına; yargısız, sevgi dolu ve güvenli bir ortamda tıkanıkların giderilmesine imkan sunan wataflow, ‘öz’e dönmeyi sağlayan ışıklı bir yol. Kendi derinliğini keşfetmek isteyen ve kendini suyun sevgi dolu, güvenli kollarına teslim etmeye hazır olan herkesin dahil olabileceği wataflow, benzersiz bir şifa deneyimi sunuyor.

Beden ve zihin için harika bir deneyim olan wataflow ile dans, masaj, meditasyon, manevralar ve esneme hareketleri ile derin bir rahatlama sağlanıyor. İhtiyacınız olan tek şey ise kontrolü elden bırakmaya, zihninizi ve ruhunuzu açmaya hazır olmanız. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz sonsuz özgürlük hissi ile tanışabilir; tüm yüklerinizden arınabilirsiniz. Peki, wataflow iyi hissettirmesinin, kapsamlı bir rahatlama sunmasının yanı sıra başka ne gibi faydalar sağlıyor?

‘Wataflow’un faydaları nelerdir?

Dalgalarla yüzerken, kendimizi suyun akışına bırakmışken, derinliklere dalıp yeni duygular keşfederken şüphesiz ki çoğumuz suyun o iyi hissettiren ruhuna kendimizi kaptırabiliyoruz. Wataflow uygulaması da bu iyi hissetme halini bir üst düzeye taşıyor ve bütüncül faydaları ile hepimizi şaşırtmayı başarıyor. ‘wataflow’un en yaygın faydalarında ise şunlar yer alıyor:

-Stresi azaltır
-Gerginlik seviyesini düşürür
-Travmatik deneyimlerin olumsuz etkilerini dindirir
-Enerji verir
-Beden, zihin ve ruh farkındalığını artırır
-Duygusal rahatlama sağlar
-Daha dengeli hissetmeyi destekler
-Bloke olmuş duyguları açar
-Kasların gevşemesini sağlar
-Fiziksel ağrıları dindirir
-Sakinleştirici etki yaratır
-Dönüşümsel şifayı açığa çıkarır
-Sınırlayıcı inançları serbest bırakır
-Öz ile bağlantı kurulmasını sağlar
-Rahatlama hissi verir
-Teslim olmanın gücünü açığa çıkarır
-Bütüncül arınma sağlar
-Dişil enerjiyi kuvvetlendirir
-Yeniden doğuş hissi yaratır
-Anda kalmayı kolaylaştırır
-Olumsuz duygu ve düşünceleri kaldırır

Tüm maddeleri göz önünde bulundurduğumuzda, ‘wataflow’un benzersiz bir deneyim sunduğunu ve gerçek anlamda ‘derinlemesine’ iyileşmek isteyen herkes için ilham verici bir yolculuk olduğunu söylemek mümkün.

Wataflow nasıl uygulanır?

Bu benzersiz deneyimin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız hemen detaylara girelim ve bir wataflow seansında neler oluyor, ne tür çalışmalar yapılıyor birlikte bakalım.

Seans, her bireyin ihtiyacına göre şekillendiği için bir veya iki saat gibi bir zaman aralığı boyunca sürebiliyor. Uzman bir uygulayıcı tarafından karşılandığınızda suya girerken ilk yapmanız gereken kendinizi suyun güvenli, sevgi dolu ve şefkatli kollarına teslim etmeye hazır olmanız. Yüzme havuzunda, gölde veya denizde gerçekleştirilebilen wataflow, birebir yapılan bir uygulama olduğu için yalnızca siz ve sizi yönlendirecek uzmanın bulunması gerekiyor. Ne kadar sessiz ortam, ne kadar az kalabalık; o kadar verimli bir seans…

Suya girmeden önce tercihe bağlı olarak dizlerinizin alt kısmına suyun üzerinde kalmanızı sağlayacak batmayan kolluk benzeri ekipmanlar takılıyor; ki üst bedeniniz suyun altında rahatça hareket edebilsin ve kendinizi kolayca serbest bırakabilin diye. Ayrıca, seans boyunca sıkça başınız suyun altına dalıp çıkacağından konsantrasyonunuzun bozulmaması ve burnunuza su kaçmasından endişe etmemeniz için burun bölgenize özel bir su girişini engelleyici tıkaç takılıyor. Bu sayede elinizde burnunuzu kapatmak için uygun zamanı kollamanıza gerek kalmadan, kısaca hiçbir şey düşünmeden ve endişe etmeden kendinizi suyun akışına teslim edebiliyorsunuz.

İlk olarak nefes egzersizleri ile başlayan seansta, derin ve farkında nefesler sizi fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak hazırlıyor ve kendinizle bağlantı kurmaya, suya teslim olmaya hazır olduğunuzu hissediyorsunuz. Daha sonra uygulayıcı tarafından bedeniniz yönlendirilmeye başlıyor. Çeşitli manevralar, basınç yöntemi ile parmak masajları, sürükleme, suda dans gibi farklı hareketler ile suyun üzerinde, altında ve içinde huzurlu bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Bedeninizin ve zihninizin bu süreçteki tepkileriyle devam eden seansta akışla birleşmeyi başardığınızda, derin rahatlama hissi tüm hücrelerinize yayılıyor ve her rahatlama da kendinizle daha sıkı bağlantı kurmaya başlıyorsunuz. Duygularınızı açığa çıkarıp zihninizi boşaltırken bedeniniz de gevşiyor ve daha sakin, huzurlu, şifalanmış bir şekilde yeniden doğmuş gibi hissediyorsunuz. Su yolculuğunuzun sonunda dönüşümsel şifayı tamamlamak için karaya geri yönlendiriliyor ve topraklama masajı ile deneyiminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Eğer tüm bunları zihninizde canlandırmakta zorlandıysanız ya da daha görsel, betimleyici tasvirlere ihtiyaç duyuyorsanız sizi tropik esintiler eşliğinde aşağıdaki video ile baş başa bırakabiliriz. Daha izlemeye başladığınız anda içinizden bir ses bu deneyimini mutlaka yaşamanız gerektiğini söylemeye başlayabilir; bizden söylemesi…

wataflow curacao

İlginizi çekebilir: Ses terapisi ve ülkemizde ses terapisi uygulayan uzmanlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!