Sürekli yanlış insanlara kapılanlar için aşk hayatlarını tersine döndürecek 10 öneri

Hangimiz çocukken dinlediğimiz masallarda anlatılan o kusursuz aşkı yaşayan güzel ve iyi kalpli prensesler ve yakışıklı prenslere imrenmedik ki? Yıllarca dinlediğimiz peri masallarının ve izlediğimiz o görkemli romantik filmlerin etkisi midir bilinmez ama pek çoğumuzun içinde bir yerlerde “Bay / Bayan Doğru”yu bulma umudu hala yaşıyor!

İşte zihinlerde idealize edilmiş bu masalsı ilişkileri yaşamak uğruna bazı yanlışlar da yapılmıyor değil. Genelde heyecan dozu yüksek ve son derece romantik başlayan ilişkiler maalesef kısa bir süre sonra büyük hayal kırıklıkları ile sonuçlanabiliyor. Ancak bu hezimetler, sadece yanlış insanlara toslamaktan kaynaklanmıyor. Uplifers olarak, aşk hayatınızın makus talihini tersine döndürecek ve ilişkilere bakış açınızı tümden değiştirecek 10 faydalı öneriyi sizler için sıraladık:

İlişkiler maalesef her zaman peri masallarındaki gibi mutlu sonla bitmiyor :)
İlişkiler maalesef her zaman peri masallarındaki gibi mutlu sonla bitmiyor 🙂

1- Önce kendinize dönün

İnsanların veya toplumun size biçtiği rollerin ilişki seçimlerinizi etkilemesine izin vermeyin. Unutmayın, bir ilişkiye başlamadan önce yapılacak en iyi şey kendi içinize bakmak ve hayattan gerçek beklentilerinizi sorgulamaktır. Çünkü kendinizi iyice tanımadan size uygun partnerin özelliklerini tahlil etmeniz mümkün olmaz.

2- Güvensizliğinizin üstesinden gelmeye çalışın

Kendinize olan güvensizliklerinizin üstüne gidin. Bunun için bol bol aynaya bakın ve kendinizi tüm kusurlarınız ve zayıf yanlarınızla birlikte; bir bütün olarak kabul etmeye çalışın.

3- İmaja gereğinden fazla takılmayın

Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle artık herkes olduğundan daha iyi ve göz alıcı görünmeye çalışıyor. Siz buna çok takılmayın çünkü dış görünüm genelde aldatıcıdır. Birlikte olacağınız insanı, dışarıya verdiği imaja göre değil hayattaki duruşuna göre değerlendirin.

4- Kriter listeleri yapmayı bırakın

“Yakışıklı olsun, entelektüel olsun, centilmen olsun, mesleği şu olsun, bu özelliğe sahip olursa birlikte olmamız mümkün değil” gibi sınırlamaları derhal bir kenara bırakın. Çünkü size hayat boyu mutluluk vaat edebilecek kişi bambaşka bir kombinasyona sahip olabilir.

5- Geçmişi geride bırakın

Evet, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ama yediği yoğurttan da genelde tat alamaz! Bu yüzden geçmişte yaşadıklarınızdan dersler çıkarın ancak olumsuz deneyimlerinizin gelecek ilişkilerinizi gölgelemesine izin vermeyin.

6- Kendi değerinizi kendiniz biçin

İlişkilerinde hayal kırıklığı yaşayanların en büyük yanlışlarından biri de kendilerini değerli hissetmek için başkalarının onayına ihtiyaç duymalarıdır. Bunu yapmaktan kaçının. Çünkü ne kadar değerli olduğunuzu ancak siz bilebilirsiniz.

7- Kendinize yatırım yapın

Mutlu bir ilişki yaşamanın ilk koşulu önce kendinizi mutlu etmeyi bilmektir. Bu yüzden kendinize yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyin. İyi beslenin, spor yapın, kişisel bakımınıza özen gösterin ve entelektüel olarak kendinizi daima geliştirin.

8- Aceleci olmayın

Mutlu bir ilişki yaşamanın bir diğer kuralı da, ilişkiyi bir yarış olarak görmek ve hızlıca tüketmek yerine; onun bir yolculuk olduğunu kabul etmektir.

9- Kendiniz ve partneriniz için sınırlar belirleyin

İlişkiyi sınırsızca yaşamak kulağa çok romantik gelse de, bu yöntem genelde çalışmaz. Bu yüzden bireysel mahremiyetlerinizi ve kişisel hayatlarınızın sınırlarını belirgin şekilde çizmeniz ilişkinizin daha uzun ömürlü ve sağlam olmasına yardımcı olur.

10- Aza razı olmayın

Tüm bu adımları yerine getirdiğinizde, artık sizi bir yerlerde bekleyen ruh eşinizin hayalini kurduğundan bile daha mükemmel bir partnere dönüşmüş olacaksınız. O güne kadar asla azla yetinmeyin ve aşkı aramaktan vazgeçmeyin.

 

Kaynak:

mindbodygreen.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!