Stresten kan şekerine vücudunuza iyi gelen ve yaşlanma belirtilerini azaltan yiyecekler

Yediklerimiz, sadece bizim yakıtımız değil, aynı zamanda sağlığımızın da bir parçası. Doğru beslenme alışkanlıklarıyla hafızamızı güçlendirebilir, stresi yenebilir, cildimizi güzelleştirebilir, hatta yaşlanmanın belirtilerini bile geciktirebiliriz. Aşağıda bunun için ihtiyacımız olan temel besinleri bulabilirsiniz.

Cildi güzelleştiren besinler

Foods to Eat for Healthy Skin

 

Cildinizin kendine ait doğal bir ışıltısı olmasını istiyorsanız yediklerinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. C vitamini kuru cildin en büyük düşmanıdır. Bu yüzden antioksidan zengini çilek, cildinizin güzelliği için tüketmeniz gereken yiyeceklerin başında geliyor. Ayrıca kuruluktan kızaran, kaşınan ve pul pul dökülen bir cildiniz varsa yine onu içten beslemek adına somon ve ton balığı tüketmeye özen gösterin. Bu şekilde aynı zamanda kolajen üretiminizi arttırarak cildinizin yaşlanmasını da geciktireceksiniz. Son olarak karpuz, yüksek sıvı oranı sayesinde kırışıklık oluşmasını geciktiren bir besin olarak bilinmektedir. Ancak bu lezzetli meyvenin yaşlanma karşıtı özelliğinin kaybolmaması için onu buzdolabında saklamamaya da dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Akçaağaç şurubu soslu somon balığı tarifi

Hafızayı güçlendiren besinler

Top Memory-Boosting Foods

 

Bir şey yapmak amacıyla bir odaya giriyor, sonrasında neden orada olduğunuzu hatırlamıyor musunuz? O halde hafızanızı güçlendirecek 3 temel besine beslenmenizde yer açmayı deneyin. Bunlardan ilki yumurta. Günde 1 yumurta, kolin ihtiyacınızın 4’te 1’ini karşılar ve kolin, beynin öğrenme ve hatırlama yetilerini güçlendiren önemli bir bileşendir. İkinci hafıza güçlendirici besin ıspanak. Nitrat bakımından zengin olan bu sebze, beyne kan akışını hızlandırarak hatırlama becerisini kolaylaştırır. Bu konuda bir diğer süper besinse, hafızaya yardımcı E vitamini bakımından zengin badem.

İlginizi çekebilir: Enerji deposu ıspanakla hazırlayabileceğiniz tarifler

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı besinler

Eat These Foods for Better Blood Sugar

 

Diyabet sorununuz olmasa bile kan şekerinizi sağlıklı bir seviyede tutarak ileride yaşayabileceğiniz olası bir diyabet riskini önleyebilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak besinler ise kinoa gibi lif bakımından zengin tahıllar, ıspanak ve armut başta olmak üzere meyvelerdir. Lif yönünden zengin olan tahıllar yavaş sindirildiği için kan şekerinizde dalgalanmalar yaratmaz. Bol miktarda magnezyum içeren ıspanak, kandaki şekeri işlemenize yardımcı olur. Ayrıca 1 porsiyon ıspanak, günlük mineral ihtiyacınızın tam yüzde 40’ını karşılar. Meyveler konusuna gelince; meyveyi bırakmak zorunda değilsiniz. Sadece doğru tercihleri yapmanız yeterli. Bu açıdan; düşük glisemik indekse sahip armut, en ideal meyveler arasında yer alıyor. Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerinizi ne hızla yükselttiğini ölçer ve glisemik indeks bakımından düşük yiyecek tercihleri yapmak, diyabet riskinizi yüzde 67 azaltır.

İlginizi çekebilir: Ekmeğinizi kendiniz yapın: 2 lezzetli ve pratik ekmek tarifi

Strese iyi gelen besinler

Eat These Calming Foods for Stress Relief

 

Söz konusu stres olunca meditasyon ve yoga ilk akla gelen çözümler. Ancak bunların yanı sıra doğru besinleri tüketmeniz de çok önemli. Araştırmalar her gün ufak bir parça bitter çikolata yemenin, flavonoidler sayesinde stres hormonlarınızı önemli ölçüde azaltacağını söylüyor. Unutmamanız gerekense çikolatayla stresi yenme fikrinin büyüsüne kapılıp aşırıya kaçmamanız. İkinci süper besinimizse yulaf ezmesi. Kinoa ve kahverengi pirinç gibi tam tahılların yanı sıra yulaf ezmesi de beyinde seratonin salgılanmasını sağlayarak ruh halinizi iyileştiriyor. C vitamini bakımından zengin kırmızı biber de stres konusunda en önemli dostlarınızdan biri. İçeriğindeki önemli vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde kanda bulunan stres hormonu kortizonu temizleyen kırmızı biberi beslenmenize mutlaka dahil etmeyi unutmayın.

Ayrıca stresinizi azaltmaya yardımcı olacak bir sağlıklı çay tarifi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

How to Make Soothing Ginger-Lemon Tea | EatingWell

 

İlginizi çekebilir: Sağlığınıza sağlık katıp yulafı sevmenizi sağlayacak 3 lezzetli tarif

 

Kaynak:
eatingwell.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!