Stresle başa çıkmak için bedeninizdeki blokajları açın: EFT (Emotional Freedom Technique)

Bedenimiz hep şimdide var olduğu için meditatif uygulamalarda sıkça tekrarlanan “şimdi ve burada”nın önemini çalışmalarım derinleştikçe daha iyi anlıyorum. Sanırım iyilik halimizin sürekliliği bu prensibe dayanıyor; o da zihnin, bedenin ve ruhun aynı yerde aynı zamanı paylaşması. Bugün sizlere bu konuda bana çok faydası dokunan, Hindistan’da eğitimini aldığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum; EFT (Emotional Freedom Technique) yani duygusal özgürleşme tekniği.

EFT bedenimizdeki kimi noktalara hafifçe vurarak yapılıyor. Bir uygulayıcı yönlendirmesiyle denenebileceği gibi kendi kendimize de yapabileceğimiz duygusal bir akupunktur olarak düşünebiliriz. Bu yöntemle stres yaşadığımız her konu üzerine çalışabiliriz; fiziksel rahatsızlıklardan, duygusal travmalara, hedeflediğimiz kiloya ulaşmaktan, fobilere ve daha birçoğuna.

Peki nasıl oluyor da stres seviyemizin azalmasına yardımcı oluyor? Geleneksel Çin tıbbına göre hepimizin vücudunda damarlarımız gibi farklı yapılarda ve farklı görevlerde meridyenler bulunuyor. Bu meridyenler bedenimizdeki enerji akışını düzenliyorlar. Ancak sistemde herhangi bir blokaj olduğunda yaşadığımız herhangi bir stresi tolere etmekte zorlanabiliyoruz. EFT bedenimizdeki kimi akupunktur noktalarına hafifçe vurarak yapılıyor, yani acısız akupunktur diyebiliriz. Canlanan noktalar sayesinde beyin stres sinyalinde bir kesinti yaşıyor, biz de bu sırada stres yaratan duruma farklı açılardan bakma fırsatı yakalıyoruz. Aynı zamanda meridyenlerdeki akış tekrar dengelendiğinde yaşadığımız olumsuz bir deneyim veya duygunun neden olduğu semptomlar hafifleyebiliyor.

Teoridense pratiğin çok daha değerli olduğuna inanıyorum ben. Eğer sen de aynı fikirdeysen örnek bir EFT çalışması yaptığım videoyu izleyerek kendin deneyebilir, yorumlarını benimle paylaşabilirsin!

EFT neymiş biliyor muyuz?

İlginizi çekebilir: Her şeyin bir zamanı var: Tomurcuklar hazır olduğunda çiçek açar

Seza Aslanbaş Yoga Eğitmeni
ODTÜ Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 7 yıl kurumsal şirketlerde satış planlama ve pazarlama departmanlarında çalıştım. 2013 yılında dışarıdan her şey ... Devam