Stresi hayatından bir türlü çıkaramayanlar için 50 “kendine iyi bak” önerisi

“Bazı günler, kendime havada süzülen bir yaprak kadar hafif olmak için izin veriyorum ve ne zaman bunu yapsam ne kadar değerli olduğumu hatırlıyorum.” -Brian Andreas

Uçaklarda yapılan güvenlik uygulamalarında oksijen maskesini sevdiklerinize değil, önce kendinize takmanızı söylerler. Bunun öncelikli nedeni bir başkasına yardım edebilmek için, önce sizin sağlıklı olmanız gerektiği. Bu kural uçak yolculuklarında olduğu kadar, günlük hayatta da geçerli. Ne var ki hayat, koca bir “yapılması gerekenler listesi” iken kendimize öncelik tanımak çoğu zaman zorlaşabiliyor. Okul telaşı, işe yetişme telaşı, çocuklara yemek hazırlama telaşı derken aynaya bakmaya dahi vaktimiz kalmayabiliyor.

İnsanları memnun etmeye çalışırken, aşamaları katederken ve birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışırken yaşamın keyfini çıkarmayı unutuyoruz.

Rutin yoğunluğunun yanı sıra teknoloji, sürekli bir şeyleri kaçırıyormuşuz hissini yaşatarak dikkatimizi kolayca dağıtıyor… Derken sıra bir türlü kendimize gelemiyor. İnsanları memnun etmeye çalışırken, aşamaları katederken ve birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışırken yaşamın keyfini çıkarmayı unutuyoruz. Oysa küçük alışkanlıklar edinerek bu karamsar durumun önüne geçmek mümkün. Nasıl mı?

Stresi hayatından çıkarıp keyifli şeylere yer açmak isteyenler için 50 öneri

Mükemmeliyetçiliği bırakın: Sınırlarınızı ve çerçevenizi ne kadar yüksek ve geniş tutarsanız, o kadar yorgun düşersiniz. Mükemmeliyetçi olmak, başarısız hissettirir. Onun yerine kendinize küçük hedefler koyun, büyük adımlar atın.

Önceliklerinizi belirleyin: Hayatınızda birden çok şey varsa her şey gözünüze “öncelik” gibi gelir. Bu yüzden yapmanız gereken işlerin sayısını azaltın. Daha çok keyif aldıklarınıza öncelik verin.

Beslenme alışkanlığınızı değiştirin: Yediklerinizin sizi zihinsel ve ruhsal olarak  da etkilediğini biliyor muydunuz? Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek uyku düzeninizden ruh halinize pek çok şeyi etkileyerek daha kaliteli bir hayat yaşamınızı sağlar.

Egzersiz yapın: Bahaneler üretmekten vazgeçin ve kendi egzersizinizi keşfedin. Spor salonlarından nefret ediyorsanız, doğada, açık havada yapılan yoga sınıflarını deneyin.

Meditasyon yapın: İçinde bulunduğumuz yüzyılın hazinesi olarak görülen meditasyon, bir kez hayatınıza aldıktan sonra istediğiniz her an, her yerde sizi olduğunuzdan çok daha iyi hissettirebilecek sihirli bir yöntem.

Yürüyüşe çıkın: Yürüyüş yapmak, günlük işlerin endişesiyle dolup taşan zihninizi sakinleştirerek yeni şeyler düşünmenizi tetikler ve yaratıcılığı artırır.

Yemek hazırlarken ve yerken acele etmeyin: Artık birçok insan öğünlerini başka bir işle uğraşırken, yolda, bilgisayar oynarken, film izlerken yemeyi tercih ediyor. Yemek yediğiniz anların tadını çıkarın, yemek yerken başka şeylerle ilgilenmemek için kendinize söz verin. Hatta ailenizi ve sevdiklerinizi daha sık yemeğe davet edin.

Bir fincan çay için ve bu anın tadını çıkarın: Hiçbir çevresel etkene maruz kalmadığınız bir yerde oturun ve kendiniz için hazırladığını çayın tadını çıkarın.

Hiçbir çevresel etkene maruz kalmadığınız bir yerde oturun ve kendiniz için hazırladığını çayın tadını çıkarın.

Ayda bir masaja gidin: Kendinize iyi davranmak ve kendinizi şımartmak hayat motivasyonunuzu yükseltir. Masajın gücünden faydalanarak hem zihninizi hem vücudunuzu gevşetin.

Dijital detoks yapın: Ayda bir, iki hafta bir, haftada bir… İşiniz çoğu zaman bunu yapmaya elvermese de ayda bir yapacağınız teknoloji detoksu stresten uzaklaşmak için harika bir yöntem.

Kitap okuyun: Ekranlardan uzaklaşın ve elinize güzel kokulu, kalın ve sürükleyici bir roman alın.

Banyo yapın: Hızlı duş, mükemmel bir keşif olsa da suda daha çok zaman geçirmeye ihtiyaç duyabiliyoruz. Güzel kokulu ve terapötik kokulu malzemeler edinin ve kendinizi suyun sakinleştirici kollarına bırakın.

Size iyi gelmeyen insanları hayatınızdan çıkarın: Stresten mi yakınıyorsunuz? O zaman size iyi gelmeyen, sizi mutsuz eden insanları hayatınızdan çıkarmaya başlasanız iyi edersiniz.

Kişisel sınırlarınıza sahip çıkın: Çevrenizdeki insanların ve sevdiklerinizin sizin sınırlarınızı aşmasına izin vermeyin. Kendinize saygı duyduğunuzda, insanların da saygısını kazanırsınız.

Değerlerinizi belirleyin: Hayatta sizin için çoğu şeyden değerli olan her şeyin farkında varın ve onlara daha fazla zaman ayırın.

Duygusal tatmini önemseyin: Duygusal tatmin yoksa mutluluk da yok. İstediğiniz kadar başarılı ya da zengin olun, paylaşacak birileri yoksa onlar sizin için hiçbir şey ifade etmeyecek. Sevilmek isteyin ve sevin.

Tek başınıza sinemaya gidin: Bir cuma akşamı size en yakın sinema salonuna gidin bir bilet alın. Tek başına film izlemek, kendinizle baş başa zaman geçirmek için harika bir yol.

Spor arabaların test sürüşlerine katılın: Heyecan ve adrenalin bizi besliyor ve bize yaşadığımızı hissettiriyor.

Doğaya kaçın: İnsanoğlunun geldiği yerde gökdelenler değil, ağaçlar vardı. Geldiğiniz yeri unutmayın, uzak kalsanız bile sık sık doğayı ziyaret edin.

İnsanoğlunun geldiği yerde gökdelenler değil, ağaçlar vardı. Geldiğiniz yeri unutmayın, uzak kalsanız bile sık sık ziyaret edin.

Düzenli olun: Dağınık alanlar, sizi yavaşlatır, bunaltır ve dibe çeker. Organize edin, toparlayın ve hayatınız için alan açın.

Tutkularınızı keşfedin: Tutkularınız hayatın sıradan düzeninde sizi ayakta tutar ve size heyecan verir. Neye tutku duyduğunuzu arayın, onu bulun ve peşinden gidin.

Doktor randevularınızı kaçırmayın: Sağlık problemleri ve olasılıklar içten içe huzursuz hissetmenize neden olur. Sorunu tespit edin ve çözüm yolu arayın ve doktor randevularınızı ertelemeleyin.

Daha fazla uyuyun: Uykuya ihtiyacınız olan günlerde iş yerinizden izin isteyin. Uyku giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır.

Bakıcı tutun: Çocuklarınızla zaman geçirmeyi çok seviyor olabilirsiniz. Ancak anne baba olsanız da siz de insansınız ve sizin de kişisel zamana ihtiyacınız var.

Bir sonraki güne önceden hazırlanın: Sabahları bir yerlere yetişmek için ne kadar çok stres olduğunuzu hatırlayın ve bu stresi hayatınızdan çıkardığınızda ne kadar mutlu olacağınızı hayal edin. Ertesi sabaha önceki geceden hazırlanarak sabah telaşlarına veda edin.

Arabanızı yıkayın: Her gün içine bindiğiniz ve içinde zaman geçirdiğiniz arabanızı bir hafta sonu yıkayın.

Ev temizliği için yardım isteyin: Her şeyi tek başınıza halletmek zorunda değilsiniz. Tıpkı diğer problemlerde yapmanız gerektiği gibi ev temizliği için de yardım isteyin.

Bir terapiste ya da yaşam koçuna gidin: Yardım demişken, hayatınızın gidişatı üzerine yardım alacağınız profesyonel birileri olduğunu unutmayın.

Yardım demişken, hayatınızın gidişatı üzerine yardım alacağınız birileri olduğunu unutmayın.

Kendinize fazla yüklenmeyin: Kimse mükemmel değil, siz de öyle. Sürekli kendinize yüksek çıtalar belirleyip oraya ulaşmaya çalışmayın. Siz olduğunuz gibi harikasınız.

O ayakkabıları alın! Mağazada gördüğünüz ayakkabılara aşık mı oldunuz? Satın alın! Dünyaya yalnızca bir kez geliyorsunuz.

Manikür pedikür yaptırın: Kişisel bakım iyi hissetmenin en pratik yollarından biri. Bir öğleden sonranızı manikür pediküre ayırın.

Şekerleme yapın: İster “power nap” diyin, ister “şekerleme”… Gün içinde 15-20 dakika kestirin ve gücünüzü tazeleyin.

Kusurlarınızla barışın: Sizi siz yapan en küçük ayrıntıları bile sevin, buna kusurlarınız ve farklılıklarınız da dahil!

Yardım edin: Karşılık beklemeden bir şeyler yapmak ruhu en çok besleyen şeylerden biri. Üstelik büyük şeyler yapmanıza da gerek yok. Örneğin bugün, yolda gördüğünüz bir sokak hayvanını besleyin.

Doğal yağlardan ve aromaterapiden faydalanın: Doğal yağlar, stresle ve anksiyeteyle mücadele etmede mucizevi süper güçlere sahip.

İlham verici radyo programları dinleyin: “Radyo mu kalmış?” demeyin. Birçok farklı alanda, oldukça değişik dokulara sahip radyo programları sandığınızdan çok daha ilham verici olabiliyor ve farklı bakış açıları kazandırabiliyor.

Sarılın: Nedensiz yere mutlu hissetmek istiyorsanız daha çok sarılın, pozitif enerji hızlı yayılan bir şey…

Yoga öğrenin: Bedeninizi ve kaslarınızı esnetmek, hayatınızı ve düşünce şeklinizi de esnetmektir.

“Hayır” demeyi öğrenin: Birini memnun ve mutlu etmek güzel bir şey olsa da, istemediğiniz bir şeyi yapmak sizi mutsuz ediyor. Ve siz, herkesten ve her şeyden önemlisiniz.

Beklentilerinizi düşük tutun: Başkalarından, başaramayacaklarını bildiğiniz halde, bir şeyler beklemek, sizi hayal kırıklığına uğratır ve hayal kırıklığı, bu dünyada deneyimlenen en kötü hislerden biri.

Arkadaşlarınızdan destek isteyin: Arkadaşlarınız yalnızca mutlu hissettiğiniz günlerde yanınızda olmak için yok, onlar aynı zamanda, sizin yardıma ihtiyacınız olduğu anlarda yanınızda olmak için var. Onlardan destek istemekten çekinmeyin.

Daha fazla su için: Su içmek vücudunuzun ve organlarınızın işlevlerini yerine getirmesini kolaylaştırır. Günde en az iki litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Alkolü azaltın: Zihninizin dengesiyle oynayan tüm kötü alışkanlıklardan uzaklaşın ve bu alışkanlıkların yerini size çok daha iyi gelen şeylerle doldurun. Örneğin daha az alkol, daha çok yürüyüş!

Hobi edinin: Ellerinizi, bedeninizi ya da zihninizi kullanabileceğiniz yaratıcı bir aktivite edinmek sizi içinde bulunduğunuz sıkıcı rutinden çıkarır ve yeni fikirler bulmanıza yardımcı olur.

Ellerinizi, bedeninizi ya da zihninizi kullanabileceğiniz yaratıcı bir aktivite edinmek sizi içinde bulunduğunuz sıkıcı rutinden çıkarır ve yeni fikirler bulmanıza yardımcı olur.

Evcil hayvan edinin: Hayatınızın düzensiz ve dağınık olduğunu düşünüyorsanız bir evcil hayvan edinin. Hayvan bakmak tüm hayatınızı ve zaman kontrolünüzü baştan yaratır ve kendinizi ona göre ayarlarsınız. Bu da ister istemez bir rutine girmenizi sağlar.

Günlük tutun: Düşüncelerinizi, fikirlerinizi, endişelerinizi ve hayallerinizi kağıt üzerinde görmek aksiyon almanızı hızlandırır.

Kötü hissettiğinizde planlarınızı iptal edin: Bir şeyi zorla yapmak, en zarar verici davranışlardan biri. Eğer canınız dışarı çıkmak istemiyorsa çıkmayın. Kim demiş Cuma günü evde kalınmaz diye?

Duygusal yüklerinizden kurtulun: Geçmişte kalbiniz mi kırıldı? Yalnızlıktan mı korkuyorsunuz, yoksa sevdiklerinizi kaybetmekten mi? Herkesin kendi dünyasında başa çıkamadığı ve atlatamadığı bazı duygusal yaralar var. Ancak onlarla yüzleşmek ve onları aşmak mümkün.

Kişisel gelişimi küçümsemeyin: Olabildiğiniz en iyi halinize ulaşmaya ve farkındalığa giden etkili yollardan biri olan kişisel gelişim, size ummadığınız kapılar açabilir.

Yeni insanlarla tanışın: Yeni insanlar, yeni bakış açıları, yeni hayatlar demek. Kendi döngünüzde sıkışıp kaldığınızı hissediyorsanız yeni insanlarla tanışarak sıkıştığınız alandan kolayca çıkabilirsiniz.

Bonus: Uplifers okuyun!

Yukarıda saydığımız 50 önerinin her biri birbirinden değerli, ancak kimi zaman bunları size hatırlatacak bir şeylere ya da bir itici güce ihtiyaç duyabiliyor olabilirsiniz. Böyle zamanlarda yalnızca tek bir tıkla, her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayın!

İlginizi çekebilir: Kendine iyi davrandığında hayatın ne kadar kolaylaştığını görmeye hazır mısın?

Kaynaklar:
liveboldandbloom.com
tinybuddha.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!