Stres bedenini nasıl etkiler, stresle mücadele etmek için ne yapabilirsin?

Dışarıdan bakıldığında bazı insanların hayatlarının mükemmel olduğunu düşünebilirsin. Özellikle sosyal medyanın böyle bir etkisi mevcut maalesef. Sadece paylaşılan fotoğraflarla kişilerin ne kadar mutlu bir hayat sürdüklerini ya da stres sahibi olup olmadıklarını anlamak pek de mümkün değil. O yüzden en başta yapılması gereken kendi hayatını başkalarıyla asla kıyaslamamak. İnan, herkesin hayatında az ya da çok fark etmeksizin stres hüküm sürüyor. Bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz bu dönem zaten stresin en büyük tetikleyicisi haline geldi. Geçim sıkıntısı, sosyalleşememe hali, uzun çalışma saatleri derken hepimiz stresle doğal olarak birlikte yaşıyoruz adeta. Yani günlük hayatımızın bir parçası.

Ancak stres şiddetli ya da kronik hale geldiğinde, beyin ve vücut üzerinde derin izler bırakabiliyor ve sağlığı ciddi şekilde etkiliyor. Yaşadığın stres, sıraladığım bu problemlere yol açıyorsa, bunun üzerine düşmeli ve içinden çıkılmaz bir hale geliyorsa da mutlaka profesyonel yardım almalısın.

1. Bağırsak sorunları

Bağırsak-beyin bağlantısı sebebiyle, bağırsaktaki mikroplar ruh halimize göre etkilenebilir. Şişkinlik, mide bulantısı ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi semptomlar, stres kaynaklı sıkıntıya işaret.

2. Vücudun herhangi bir noktasındaki ağrılar

Çene ağrısından baş ağrısına, stresten kaynaklanabilecek ağrının bir sınırı yok ne yazık ki. Gerilimden ötürü baş ve sırt ağrıları oldukça yaygın. Farkında olmadan çeneyi sıkmak da yine stresli olunduğunda yapılan bir hareket.

3. Uyku düzensizliği

Stresli bir ruh hali içindeyken zihin hep doludur. Bu sebeple de vücut gevşeyemez. Kronik stres, aynı zamanda kalp atış hızının artmasına ve adrenalin durumuna yol açabiliyor. Uyku kalitesinin kötüleşmesi de yüksek ihtimal bundan kaynaklı olabilir.

4. Cilt sağlığının bozulması

Strese karşı içgüdüsel bir tepki sonucu ciltte kızarıklık ve hatta kurdeşen meydana gelebilir.

5. Endişe veren yeni alışkanlıklar

Tırnak yeme, kirpik ve saç çekme gibi şeyler stres altındayken bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor.

6. Yeme düzeninde değişkenlik

Stres, kimilerinde iştahsızlık yaratırken bazı insanlarda da bunun tam aksi sürekli yeme isteği uyandırıyor.

Pandemi travma geçmişini tetikliyorsa kendine nasıl bakmalısın?

  • Günlük bir rutin oluştur ve buna bağlı kal.
  • Düzenli olarak kişisel hijyenine dikkat ettiğinden emin ol.
  • Görüşeceğin kimse olmasa bile, o gün için özenli giyin.
  • Her gün hareket et.
  • Sağlığını destekleyecek besinler tüket.
  • Her türlü kişisel rahatlığın keyfini çıkar.
  • Sosyal medyaya ne kadar maruz kaldığına dikkat et.
  • Gelecek için plan yap.
  • Şu anda sana anlam ve tatmin getiren bir şey bul ve onunla uğraş.
  • Günbegün bunları uygula.

Geçmişinde bir travma yaşadıysan COVID-19’un ek stresinden kurtulmak için şu anda ruh sağlığına ekstra özen göstermen gerekebilir. Travma semptomlarının ortaya çıkma şeklini anlamak, aynı zamanda bugünlerde ve bu haftalarda kendinde bunlara dikkat etmek önemli. Böylece travmanın tetiklenip tetiklenmediğini ve sıkıntı seviyenin normalden daha yüksek olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirebilirsin. Geçmişteki en zor ve en acı dönemlerden geçmene yardımcı olan araçları, stratejileri, sistemleri ve destekleri uygulamak isteyeceksin.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stresle mücadelede beslenme: Anksiyeteye iyi gelen 7 besin

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam