Spor yapanlar neden fıstık ezmesi yemeyi tercih ediyor?

Fıstık ezmesini sevmeyen yoktur. Onunla lezzetli kurabiyeler yapabilir ya da sadece bir dilim ekmeğin üzerine sürerek tadını çıkarabiliriz. Peki fıstık ezmesini çekici kılan nedir? Neden fıstık ezmesi masum enerji vericiler sınıfındadır inceleyelim:

  • Bilinen en basit gerçek fıstık ezmesi çok iyi bir protein kaynağıdır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ortalama 4 gram protein içerir. Bu da demek oluyor ki çalıştırdığınız kaslarınızı destekleyen lezzetli bir tatlı duruyor karşınızda. Üstelik de sizi egzersiz boyunca tok tutacağı için egzersiz sonunda yediğinizde aşırıya kaçmayacaksınız.
  • Kahvaltınıza eklediğiniz fıstık ezmeniz gün içerisinde de canınızın tatlı çekmesini engelleyecektir. Bu da demek oluyor ki gün sonunda enerjinizi tüketip şekerlemelere sarılmayacaksınız.
  • Yer fıstığı aynı zamanda çok iyi bir magnezyum ve E vitamini kaynağı olup, içerdiği yağlar vücuda yararlı yağlar olarak bilinir. Yani vücudun doğal olarak aldığı yağlar belirli bir miktarda kaldığı sürece aslında yapıcı ve onarıcı etki sağlamaktadır.

Ancak fıstık ezmesini tüketirken tabi ki dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Bunlardan en önemlisi fıstığa alerjiniz olup olmadığını bilmek. Bilindiği üzere fıstık bir alerjen maddedir ve tüketilmeden önce bilmeniz gereken sizin vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğidir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise tükettiğiniz ürünün ne kadar doğal olduğudur. %100 doğal ve katkısız olanları tercih etmenin her zaman önemi büyük.

Fıstık ezmeli yulaflı kurabiye tarifi:
Ev yapımı fıstık ezmesi
  • 2 kaşık fıstık ezmesi
  • 1 kaşık Bal
  • 1 kaşık agave surubu
  • 3/4 kase yulaf
  • 1 adet muz
  • 5-6 adet hurma

Suda 10 dakika bekletilmiş hurmaları rondodan geçiriyoruz, muz, fıstık ezmesi ve yulafı ekleyip beraber tekrar rondodan geçiriyoruz. Elde ettiğimiz karışıma biraz bal, biraz agave şurubu ekliyoruz, dilerseniz biraz daha fıstık ezmesi ekleyebilirsiniz. En son karışımdan küçük parçalar alıp kurabiye şeklinde 180 derecede ısıttığımız fırına veriyoruz. Dilerseniz yulafları karışıma eklemeden önce 10 dakika (yulaflar altın rengi olana kadar) fırında bekletebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Anıl Gümüşkaynak
Yıldız Teknik Üniversitesi 2009 Mimarlık mezunuyum. Yaklaşık 7 yıldır mimar olarak meslek hayatıma devam ediyorum. Spor yapmayı ve seyehat etmeyi seviyorum. Sağlıklı beslenme ilgi ... Devam