Spiritüel Zen ezgilerine beatbox dokunuşu: Beatbox yapan Budist rahip spiritüel müzik anlayışınızı değiştirecek

Yogetsu Akasaka, meditatif spiritüel müzikler üreten, Japonya kökenli bir Budist rahip. Ancak Akasaka’nın spiritüel müziğe olan yaklaşımı alışılmışın biraz dışında. 37 yaşındaki Budist rahibin Youtube kanalında paylaştığı müzik videosu “Heart Sutra Live Looping Remix” Mayıs ayında viral oldu. Yalnızca bir DJ seti ve kendi sesiyle yarattığı müzik videosu şuan 300.000’den fazla görüntülemeye sahip ve dünyanın her yerinde ilgiyle dinleniyor.

Akasaka, Vice Asia’ya verdiği röportajda geleneksel kıyafetleri içinde beatbox yapan bir rahibin tuhaf göründüğünün farkında olduğunu ancak bunu dikkat çekmek amacıyla yapmadığını belirterek “Bu müzikleri oluştururken amacım farklılığıma dikkat çekmek değildi, sadece müzik tutkumu devam ettirmek istedim. Tıpkı gitar ya da bateri çalan biri gibi ben de normal bir müzik performansı sergiliyorum.” diyor.

Akasaka’nın beatboxa olan merakı rahip olmasından çok daha öncelere dayanıyor. Bir arkadaşının Japon beatbox performansçıcı Afra’nın CD’sini hediye ederek yalnızca kendi sesiyle müzik ürettiğini söylemesinden sonra beatboxa olan ilgisi ve merakı her geçen gün artan Akasaka, kendi performansının da hiç fena olmadığını fark ederek kendi kendine müzik üretmeye başlamış.

Akasaka’nın 20’li yaşlarının başında başlayan beatbox serüveninin spiritüel müzikle buluşmasıysa, 2015 yılında babasının izinden giderek rahip olma kararı almasından sonra gerçekleşmiş. Akasaka geçirdiği bu değişimi şu cümlelerle aktarıyor:

Japonya’da genelde aileleriyle tapınakta büyümüş olan kişiler rahip olma yolunda ilerler. Ancak benim babam sonradan rahip olmaya karar veren, sıradan bir insandı. Şu an bir tapınakta başrahip olarak çalışan babamdan aldığım ilham sayesinde rahip olarak doğmasam da hayatıma rahip olarak devam etmeyi seçtim. 

Rahip olmadan önce müziğin yanı sıra tiyatro oyunculuğuyla da uğraşan Akasaka, seçtiği rahiplik kariyerinden sonra eski hayatını ve yeni hayatını birleştirmek için müziğin gücünden ilham aldığını söylüyor. İşte utkusunu inancıyla bir araya getiren rahibin tüm dünyadan binlerce insana ilham olan “Heart Sutra Live Looping Remix” performansı:

般若心経ビートボックスRemix [ループステーションRC-505]

 

Kaynak: Vice Asia

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!