Sonbahar – Kış dekorasyon trendleri: İç mekanları kışa nasıl hazırlarsınız?

Sonbaharın habercisi Eylül ayının sonuna geldik. Tatil bitip okullar açılınca herkes yaşadığı evde kışa daha taze ve yeni bir ruh haliyle girmek için değişiklikler yapmak istiyor. Bunların bir kısmı tadilat gerektiren büyük değişiklikler olsa da, ufak tefek dokunuşlarla da yaşadığımız mekanı değiştirebilir, kışa hazırlayabiliriz. Nasıl mı?

Sonbahar – Kış dekorasyon trendleri

Pirinç

Birkaç sezondur dekorasyon trendlerine hakim olan bakırın yerini bu kış pirinç devralıyor. Tabi ki evinizdeki bakır armatürler ve bakır objeler hala çok değerli fakat yeni bir malzemeye yatırım yapacaksanız bu kesinlikle pirinç olmalı.

Kadife

Kadife geçen kış sezonunda podyumlarda görülmeye başladıktan sonra bu sonbahar evimize giriyor. Kadife bir koltuğa yatırım yapmanın şimdi tam zamanı.

Sonbahar renkleri

Yazın fuşya tonlarının yerini bu sonbahar toprak tonları alıyor. Parlak sarılar yerine hardal tonları, turuncular yerine kiremit rengi, canlı yeşiller yerine haki tonlarına dönüş başladı.

Mat siyahlar

Evi boydan boya beyaza boyayıp bembeyaz mobilyalar ve aksesuarlar kullanmak artık son derece demode. Evinizin belli bir mekanında; mesela mutfak veya banyo dolaplarında mat siyah renge bir şans verin.

Makrome

Çocukluğumuzda el işi derslerinde yaptığımız makromeleri hatırlarsınız. Bu sonbahar bütün dekorasyon mağazalarında makrome ev tekstil ürünleri görmeye hazır olun. Hatta aklınızda biraz kaldıysa siz de eviniz için makrome bir runner, avize veya duvar aksesuarı örebilirsiniz.

Terra cotta

Hazır kiremit tonlarının yükselişinden bahsetmişken bu sezonun öne çıkan trendlerinden biri olan terra cottayı es geçmek olmaz. Yeni bir eve taşınıyorsanız veya yaşadığınız evin yer döşemesini değiştirmeyi düşünüyorsanız terra cotta seramiklere göz atmanızı öneririm.

Dokuma

Sonbahar, doğaya ve doğala dönüş sezonu. Evinizi daha sıcak göstermek için dokuma koltuk şalları ve kırlentlerinden veya duvarlara asacağınız sepetlerden, sepet saksı altlıklarından destek alabilirsiniz.

Yatak odasında ahşap

Ahşap hiçbir zaman modası geçmeyecek bir trend olmakla beraber, her sezon farklılaşıyor. Yatak odanızın klasik görünümünü biraz değiştirmek için, başucunuza ahşap panellerle bir yatak başı yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Panelin iki ucundan bir boşluk açarak, baş ucu apliklerinizi buraya monte edebilirsiniz. Bunun dışında yatak odası tekstilinde bu sezon farklı malzemeler ve geometrik desenler bir arada kullanılıyor.

Kalabalık sofralar

Tek tip porselen takımlarının yerini bu sezon el boyaması seramik tabaklar ve ahşap servisler alıyor.Koyu tonlarda ekoseli bir masa örtüsü seçebilir, masanızı sonbaharın kurutulmuş yaprakları, mumlar ve bal kabaklarıyla süsleyebilirsiniz.

Doğal taşlar

Üzülerek söylemeliyim ki 2015 yılında geri dönüşünü kutladığımız mermer objeler bu sezon yerini doğal taşlara bırakıyor. Feng Shui’ye göre evin enerjisini temizleyen doğal taşlar, bu sezon, sehpalar, bardak altlıkları ve dekoratif objeler olarak evimize giriyor. Ametist, kuvars ve kehribar en sevilenleri.

Faydalanabileceğiniz ipuçları

Yaşadığımız mekanın boyut algısını değiştirmek için duvar ve tavan renk farklılıklarından yardım alabiliriz;

  • Mekanı büyütmek için; duvarların hepsini ve tavanı açık renge boyayın.
  • Mekanı uzatmak için; yan duvarları açık renge, karşı duvar ve tavanı koyu renge boyayın.
  • Mekanı kısaltmak için; yan duvarlar ve tavanı açık renge, karşı duvarı koyu renge boyayın.
  • Mekanı derinleştirmek için; yan duvarları koyu renge, karşı duvar ve tavanı açık renge boyayın.
  • Mekandaki tek bir duvara dikkat çekmek isterseniz; diğer duvarları ve tavanı koyu renge, dikkat çekmesini isteğiniz duvarı açık renge boyayın.

İlginizi çekebilir: Evinizde mutlu köşeler yaratın: Dış mekanlardan iç mekanlara geçiş zamanı

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam