Evinizde mutlu köşeler yaratın: Dış mekanlardan iç mekanlara geçiş zamanı

Hepimiz tatil dönüşü tekrar şehir hayatına adapte olmaya çalışıyoruz. Sonbaharın da gelmesiyle birlikte birçoğumuz için bu adaptasyon süreci daha da zorlu bir hal alabiliyor. Bu yüzden bizi mutlu eden şeyleri bu dönemde daha da fazla yapmalıyız belki de.

Ben diyorum ki; sonbaharın yavaştan serinletmeye başladığı bugünlerde balkonlardan ve teraslardan içerilere doğru kaçışmaya başlarken evimizin içinde bizi mutlu ve huzurlu hissettiren ve tekrar iç mekanlara adapte olmamıza yardımcı olacak mutlu köşelerimizi oluşturalım. İşte evinizde yaratabileceğiniz 4 keyifli köşe.

Okuma köşesi
Zamansızlık kitap okuyamamak için bir bahaneyse eğer, salonumuzda veya yatak odamızda yaratacağımız  huzurlu bir okuma köşesi bu bahanelerden kurtulmamız için bizi motive etmeye yetebilir

Evinizin bir duvarını okuma köşesine dönüştürmeye ne dersiniz? Yoğun çalışma saatleri, trafik ve stres ile mücadele ederken eve gelip kitap okuma alışkanlığımızı da yavaş yavaş kaybetmeye başlıyoruz. Zamansızlık kitap okuyamamak için bir bahaneyse eğer, salonumuzda veya yatak odamızda yaratacağımız huzurlu bir okuma köşesi bu bahanelerden kurtulmamız için bizi motive etmeye yetebilir. Bunun için ihtiyacımız olan rahat ve konforlu hatta mümkünse ayak sehpası olan bir okuma koltuğu, ideal bir aydınlatma, kitabımızı okurken fincanımızı koyabileceğimiz minik bir kahve sehpası ve ürperdiğimizde elimizin altında olacak şık bir koltuk şalı. 

Bu bahaneyle köklü bir değişikliğe gitmeden ufak bir dokunuşla evinizin havasını da değiştirmiş olacaksınız.

Hobi köşesi
 Evimizde yer vereceğimiz ufak bir hobi köşesi de hobilerimizle ilgilenmek için daha fazla vakit yaratmamıza yardımcı olacaktır

Mevcutta var olan hobilerimize tekrar yönelmek veya yenilerini keşfetmek için sonbahar en ideal zaman olabilir. Evimizde yer vereceğimiz ufak bir hobi köşesi de hobilerimizle ilgilenmek için daha fazla vakit yaratmamıza yardımcı olacaktır.

Bu köşeyi ilgi alanınıza göre elverişli hale getirerek düzenlemek sizin elinizde. Böylece hobinize vakit ayırmak içn haftasonunu beklemeden hafta içi de ufak ufak stres atma isteğiniz olacak, yorgunluk bir bahane olmaktan çıkacaktır.

Çalışma köşesi
Bir e-ticaret sitesi açmak veya bir blog yazmak gibi ek bir iş yapmak niyetindeyseniz, evinizde ufak bir çalışma köşesi yaratmak atmanız gereken ilk adımlardan bir tanesi olmalıdır.

Gün içerisinde yoğun bir tempoyla çalıştıktan sonra eve gelip ikinci bir iş ile uğraşmak oldukça yorucu olabilir. Ancak bir e-ticaret sitesi açmak veya bir blog yazmak gibi ek bir iş yapmak niyetindeyseniz, evinizde ufak bir çalışma köşesi yaratmak, atmanız gereken ilk adımlardan bir tanesi olmalıdır.

Ofis ortamınızın sıkıcılığından uzak, sizi yansıtan ve enerjisiyle size motive eden bir alan yaratmanız, uzun ofis saatleri sonrasında tekrar çalışma isteği edinmenize yardımcı olacaktır.

Meditasyon köşesi
İhtiyacınız olanlar; kendinizi rahat hissedebileceğiniz birkaç yer minderi hatta belki bir salıncak ile etrafına yerleştireceğiniz birkaç mum…

Evinizde hiç kullanmadığınız ölü bir köşeyi sizi pozitif bir dünyaya açacak huzurlu bir alana dönüştürmek  aslında oldukça kolay. İhtiyacınız olanlar; kendinizi rahat hissedebileceğiniz birkaç yer minderi hatta belki bir salıncak ile etrafına yerleştireceğiniz birkaç mum… Günün bütün yorgunluğunu unutabileceğiniz huzurlu meditasyon köşeniz hazır bile. Hazırlık aşamasında zen minimalizmi veya feng shui felsefesinin kapısını çalmak serbest.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda renklerin kullanım alanları: Ruhunun rengi hangisi?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam