Sömestir tatilini çocuklarınızla en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak öneriler

Tüm çocukların dört gözle beklediği o zaman geldi ve sömestir tatili başladı! Çoktan planlarını yapanlar veya ne yapacağına karar veremeyenler, işten izin alamayan ebeveynler ve yıllık izinlerini çocukların tatillerine göre ayarlamaya çalışanlar… Eminiz ki çocuklar için oldukça keyifli olan bu dönem, ebeveynler için biraz zorlayıcı olabiliyor; hele ki özellikle küçük yaştaki çocukların her şeyden çok hızlı sıkıldıklarını göz önünde bulunduracak olursak… Neyse ki her aileyi mutlu edecek birkaç önerimiz var. İşte sömestir tatilini çocuklarınızla en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak öneriler:

Biten dönemi kutlayın

Yapılacak ilk şey, geçen dönemin başarısını kutlamak! Çocuklarınızın karnelerindeki notlardan bağımsız olarak onlara ilk dönem gösterdikleri çaba için küçük bir parti verebilirsiniz. Birkaç arkadaşını evinize davet edin ve sevdikleri oyunları oynayabilecekleri bir ortam oluşturun. Harcadıkları emeklerin, koca bir dönemi kapatmış olmalarının hem onlar hem de sizin için anlamlı olduğunu çocuklarınıza hissettirin. Ve bunu yaparken karnelerindeki notlar nasıl olursa olsun, sayılara takılmayın. Önemli olan bir dönemin bitip iki hafta sonra yenisinin başlayacağını vurgulayan ve bu geçişi kutlayan bir ortam yaratmak.

Aile ziyaretleri yapın

Sömestir, hem sizin hem de çocuklarınız için aile ziyaretleri yapmak için iyi bir fırsat olabilir. Özellikle uzakta yaşayan büyük anne büyük babalar için torunlarının karnelerini görmek, eminiz ki büyük bir mutluluk sebebi! Ayrıca, kuzenlerin, yeğenlerin bir araya gelmesi için de güzel bir fırsat. Öyleyse, çocuklarınızla birlikte ufak bir sömestir tatiline hazır olun! Dilerseniz Aile ile geçirilen zamanın çocuklar üzerindeki etkisi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kar tatili planlayın

Evet, sıcaklar henüz devam ediyor ve tam olarak kışın geldiğini hissedemiyoruz. Ama yurtiçinde ve yurtdışında çoktan karla kaplanmış dağlar var… Eğer çocuklarınızın yeni bir spor deneyimi yaşamasını istiyorsanız ya da halihazırsa olan kayak yeteneklerini geliştirmeyi düşünüyorsanız kısa bir kar tatili hepinize iyi gelebilir. Kar tatiline gidemiyorsanız da şehrinizdeki buz pateni alanlarını ya da varsa karlı oyun alanlarını araştırabilirsiniz. Örneğin, İstanbul’daysanız Snowpark, çocuklarınızı mutlu edecek bir tercih olabilir. Kayak planı yapmadan önce Kayak yaralanmalarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Değerlendirme yapın

Tatilin eğlencesi kadar öğreticiliğine de odaklanın ve çocuğunuzla birlikte hem biten dönemi değerlendirin hem de yeni dönem için hedeflerinizi, planlarınızı belirleyin. Yalnızca varsa kötü gelen notlarını düzeltmeye değil, duygularını ve davranışlarını da daha sağlıklı bir şekilde ifade etmenin yollarına, arkadaşlık ilişkilerine de odaklanın. Örneğin, “Önümüzdeki dönem arkadaşlarınla ilişkilerinde neleri düzeltmek istersin?” gibi bir soru, doğru iletişimi kurmanıza yardımcı olabilir.

Şehirdeki etkinlikleri yakalayın

Sömestir genellikle şehirdeki etkinliklerin biraz daha çocuk odaklı geliştiği bir dönem. Bu dönemi lehinize kullanabilir, çocuğunuzun kültürel ve sanatsal yönünü geliştirmek için faydalanabilirsiniz. Çocuk tiyatroları, gençlik filmleri, yaşına uygun sergiler tatili değerlendirmek için uygun yerler olabilir. Öte yandan çocuk oyun alanlarını, müzelerdeki etkinlikleri, çocuk kütüphanelerindeki söyleşileri de takip edebilirsiniz. Örneğin, İstanbul Akvaryum, KidZania, Beyoğlu İllüzyon Müzesi, Kelebek Çiftliği, Rahmi Koç Müzesi, Pelit Çikolata Fabrikası, Miniatürk şehirdeki tercihleriniz arasında olabilir. Ama seçim yapmadan önce mutlaka çocuklarınıza danıştığınızdan ve fikirlerini aldığınızdan emin olun.

Birlikte gönüllü işler yapın

Okul döneminde akademik gelişimlere odaklanmışken çocuğunuzun duygusal yönünü desteklemekte eksik kaldığınızı düşünüyor olabiliriz. Gönüllü işler yapmak için sömestirdan daha iyi bir fırsat olamaz! Çocuğunuzla birlikte bir yardım kuruluşunda görev alabilir, düzenlenen kermeslere katılabilir, hayvan barınağını ziyaret edebilir, huzurevinde yaşlılarla sohbet edebilirsiniz. Hem sosyal hem de duygusal açıdan gelişmesini sağlayabilir, tatili hem farklı hem de faydalı bir şekilde geçirmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Farklı bir şeyler deneyin

Çocukların dikkat süresinin git gide daha da kısaldığı malum. Çünkü, ne yazık ki henüz sosyal medyanın ya da çevrimiçi oyunların hızla değişen içerikleri ve akıcı, renkli, hızlı halleriyle yarışacak bir şey bulamıyoruz… Bu nedenle farklılıklara yönelmekte fayda var, özellikle de çocuklar ‘ama ben çok sıkıldımm…’ diye serzenişte bulunmadan önce. O yüzden mümkün olduğunca farklı şeyler denemeye çalışın. Bu, daha önce okumadığınız bir kitabı birlikte okumak, yeni bir sanat etkinliği yapmak (seramik, ahşap boyama, punch vb.), gitmediğiniz bir yere gitmek, yeni bir yemek pişirmek, denemediğiniz bir spor dalının deneme dersine kaydolmak gibi herhangi bir etkinlik olabilir. Seçimi, çocuğunuza ve onun hayal gücüne bırakabilirsiniz.

Nefes egzersizleri yapın

Çocuklarınıza doğru nefes almayı, derin nefesin önemini ve sakin kalmanın püf noktalarını öğretmek için sömestirdan daha iyi bir fırsat olamaz. Çoğu zaman çabuk sinirlenen, öfkesini kontrol etmekte ve olumsuz duygularını dizginlemekte zorlanan küçük yaş çocukları için nefes egzersizleri, yaşamlarını daha olumlu yönde dönüştürmelerine yardımcı olabilir. Dilerseniz Hem çocuklar hem yetişkinler için nefes teknikleri yazımızdan ilham alarak birlikte derin nefes pratikleri yapabilirsiniz.

Mindfulness & yoga pratiklerini deneyin

Anda kalmak, bedeni ve zihni bir bütün olarak çalıştırmak ve iyileştirmek her yaştan insan için oldukça önemli. Çocuğunuzu bir çocuk yogası kursuna yazdırabilir veya evde birlikte basit birkaç duruş deneyerek kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun mutluluğuna katkıda bulunmak ve özellikle yetişkinlik döneminde zor zamanlarla daha kolay başa çıkmasını sağlamak için mindfulness pratiklerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Tabii, siz de yapmayı unutmayın .

Dilerseniz bu iki konuda da size yol gösterecek Çocuk yogası nedir? Çocukların gelişimine nasıl katkı sağlar? ve Çocuklar için bilinçli farkındalık “mindfulness” uygulamaları yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Tüm çocuklara iyi tatiller diliyoruz!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!