Sokaktaki canlar bize emanet: Hayvanları korumak adına neler yapabilirsiniz?

Türkiye, sokak hayvanlarıyla insanların iç içe yaşadığı bir ülke. Dolayısıyla sokakta yaşayan canlar aslında hepimizi ilgilendiriyor. Sokak hayvanları için herkes bir şeyler yapabilir. Siz de onlara yardımcı olmak isteyip nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, size birkaç öneri…

  • İl Özel İdaresi ile çalışabilirsiniz: Çalışmak istediğiniz alanı belirterek, İl Özel İdaresi veya belediyeyle aranızda kararlaştıracağınız usul ve esaslar çerçevesinde çalışabilirsiniz. Bu anlamda yerel hayvan koruma görevlisinden farklı olarak, gönüllülüğün kapsamını belirlemek tarafların iradesine bırakılmıştır. Örneğin her gün mahallenizdeki hayvanlara belediye tarafından temin edilecek yemi veya suyu düzenli olarak vermek şeklinde anlaşmanız mümkündür.
  • Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olabilirsiniz: Yerel hayvan koruma görevlisi, özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallelerde yaşam sorumluluğunu üstlenen ve İl Hayvan Koruma Kurulu’nca yetkilendirilen kimselerdir. Sahipsiz kedi, köpek gibi hayvanların kendi mekanlarında onlara düzenli olarak mama gibi olanaklar sağlayarak yaşam sorumluluğu üstlenebilirsiniz.
  • Gönüllü bir vatandaş olabilirsiniz: Sadece iyi niyetinizi eyleme dönüştürerek aslında çok hayat kurtarabilirsiniz! Evlerinizin önüne mamalar koyarak sokak hayvanlarının aç kalmamalarını sağlayabilir, hatta onları sahiplenerek kış aylarının soğuk günlerinden kurtarıp sıcak bir yuva sağlayabilirsiniz.

Not: Yerel hayvan koruma görevlisi, özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallelerde yaşam sorumluluğunu üstlenen ve İl Hayvan Koruma Kurulunca yetkilendirilen kimselerdir. Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğine göre, hiçbir maddi kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insani ve vicdani sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler yerel hayvan koruma görevlisi olabilir.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvanların hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağladığı 9 pozitif etki

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam