Prenses Kate’in favori aktivitesi: Soğuk suda yüzmenin faydaları

Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan, pek çok ünlü isim tarafından denenen, Uplifers ekibi olarak bizim de geçtiğimiz aylarda deneyimleme fırsatı bulduğumuz Wim Hof Metodu’na artık pek çoğumuz aşinayız. Ama yine de gelin kısaca hatırlayalım. Wim Hof Metodu “Buz Adam” olarak tanınan Hollandalı eğitmen Wim Hof tarafından geliştirilen bir nefes tekniği ve soğuk suya maruz kalarak zihni, bedeni güçlendirme yöntemi.

Bu yöntem, vücudu başta soğuk olmak üzere ekstrem koşullara karşı dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan bir zindelik pratiği ve gün geçtikçe daha fazla insan tarafından benimsenmeye devam ediyor. Dilerseniz Wim Hof Metodu: Buz adam Wim Hof’un gençlik iksiri nefes pratiği yazımızdan bu yöntemin nasıl uygulandığını keşfedebilirsiniz. Çünkü şimdiki konumuz hepimizin yakından tanıdığı Galler Prensesi Kate’in çok sevdiği bir aktivite olan soğuk suda yüzme.

The Good, The Bad, and The Rugby podcastinde soğuk suda yüzme konusundaki derin ilgi ve sevgisini ifade eden Prenses Kate, “Genel olarak tüm sporları seviyorum. Kişisel olarak yüzme seviyorum, her nerede olursa olsun. Daha soğuk, daha iyidir. Karanlık ve yağmurlu olduğunda dışarı çıkıp soğuk su ararım.” diyerek soğuk suda yüzme tutkusunu paylaşmıştı. Bu açıklamadan sonra zaten popüler bir spora çoktan dönüşmüş olan soğuk suda yüzme, daha fazla ilgi görmeye başladı. Ve bu ilgi soğuk suda yüzmenin faydalarını yeniden gündeme getirdi.

Biz de Prenses Kate’in ilham verdiği bu yazımızda soğuk suda yüzmenin faydalarına değinmek istedik. Yaz bitiyor, sıcaklıklar düşüyor, denizler, havuzlar soğuyacak diye üzülenlere de farklı bir bakış açısı katabilir. İşte bütüncül sağlığa sonsuz fayda sağlayan soğuk suda yüzmenin etkileri:

Soğuk suda yüzmenin faydaları

Yüzmek, başlı başına bütüncül sağlığı destekleyen bir spor. Ancak soğuk su ile birleştiğinde çok daha geniş çapta ve güçlü olumlu etkiler yaratıyor. Soğuk suda yüzmenin fiziksel ve zihinsel faydaları arasında şunlar yer alıyor:

 • Daha iyi dolaşım sistemi: Soğuk suya girdiğinizde kan damarlarınız ısının korunması için büzülür, sudan çıktığınızda ise ısının yeniden kazanılması için genişler. Bu döngü, dolaşım sistemini tetikleyerek dolaşım sisteminin iyileşmesini sağlar.
 • Güçlü bağışıklık sistemi: Soğuk su, vücudunun strese olan dayanıklılığını artırarak hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Uyumlanma gücü: Soğuk su, vücudunun ani sıcaklık değişimine tepki vermesine neden olduğu için, değişen koşullara adapte olmayı gerektirir, bu da vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek uyumlanma gücünü artırır ve zorlu koşulara daha iyi ayak uydurmasını sağlar.
 • İyileşmiş cilt ve saç sağlığı: İyi bir dolaşım sistemi, saç ve cilt sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Soğuk suda yüzmek, kan akışını iyileştirerek daha sağlıklı bir cilde, dolayısıyla deri ve saç güzelliğine yardımcı olur.
 • Ağrıları hafifletme: Soğuk su, analjezik özelliklere sahiptir, yani doğal bir ağrı kesici etkisi görür. Kas ve kemik ağrılarını hafifleterek rahatlama sağlar, bu nedenle özellikle sporcuların antrenmanlardan sonra tercih ettikleri bir aktivitedir.
 • Kilo yönetimi: Soğuk suda yüzmek, vücudunu merkezindeki sıcaklığını korumak için fazladan enerji harcadığından kalori yakımını destekler. Zaman içerisinde bu durum, metabolizma sağlığının iyileşmesine ve kilo yönetimine katkıda bulunur.
 • Menopoz semptomlarını hafifletir: Menopoz, kadın bedeninin aşırı hormonal değişikliklere uğraması nedeniyle çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Soğuk suda yüzmek, sıcak basması, gece terlemesi, baş ağrısı gibi kadınların menopoz dönemlerindeki semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Stresi azaltma: Soğuk suda yüzmek, endorfin ve adrenalin hormonlarının salınmasını tetikler. Bu da ruh halinin yükselmesine, stresin, kaygının ve depresyonun belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Doğal bir mutluluk kaynağıdır.
 • Zihinsel dayanıklılığı artırma: Soğuk suda yüzmek, zihinsel dayanıklılığı artırır. Vücut, soğuk suyun ilk başta rahatsızlık verici olan etkilerine alıştıkça, zihin de bununla beraber dayanıklılık geliştirir.
 • İyileştirilmiş uyku kalitesi: Soğuk suyun sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkisi ve stres azaltıcı hormonların salınımını artırması, daha derin ve daha dinlendirici bir uykuya zemin hazırlar.
 • Zihinsel berraklık: Soğuk suda yüzme deneyimi, adeta zihinsel bir aydınlatıcı görevi görür. Soğuk su şoku, zihinsel bir sıfırlama sağlayabilir, bu da insanların düşüncelerinde netlik ve odak kazanmalarına yardımcı olur.

Kısacası, soğuk suda yüzmek hem zihin sağlığı hem de beden sağlığı açısından pek çok olumlu etki ile doğrudan ilişkilidir. İlk başta cesaret isteyen bir aktivite gibi görünse de ciddi bir sağlık problemi olmayan ve doktorunun onay verdiği herkes, yavaş yavaş soğuk suda yüzmeyi alışkanlık haline getirerek vücudunu alıştırabilir ve bu benzersiz faydaları hayatına çekebilir.

Prenses Kate’in yeniden gündeme getirdiği bu aktivite, pek çok kişiye ilham olarak daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam için önemli bir işaret olabilir.

Soğuk su ile ilgili daha farklı bakış açıları kazanmak isterseniz şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Kaynak: dailymail, hipandhealthy, yobabalounge

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!