Soğuk günlere özel küçük mutluluk önerileri

Mevsim geçişleri, vücudumuzun hemen adapte olamadığı, dolayısıyla hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorgun düşmemize neden olabilecek pek çok değişikliği beraberinde getiriyor. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinin ani gelişi, soğuk havaları sevmeyen bünyeler için de oldukça yorucu bir hal alabiliyor.

Havaların iyiden iyiye serinlediği bugünlerde, soğuk havalar sizin de modunuzu düşürüyorsa; aşağıda yer alan pratik önerilerimizi uygulayarak kısa sürede hem enerjinizi yükseltmeniz, hem de mutluluğu yakalamanız mümkün.

Film izleyin.

Havaların soğuması dışarı çıkma isteğinizi azaltıyorsa, ilk yapmanız gereken evde geçirdiğiniz zamanları daha keyifli hale getirecek aktiviteler bulmak. Film izlemek, özellikle de içinde bulunduğumuz mevsimin ruhuna uygun temalar işleyen romantik ya da komedi filmleri, dışarıda hava ne kadar soğuk olursa olsun içinizi ısıtabilir.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (8)

Battaniyenin altında kitap okuyun.

Soğuk havaların vazgeçilmezlerinden olan battaniyeler, bir ihtiyaç olmanın yanı sıra çok da iyi bir arkadaş olma özelliği taşıyor. Sıcak ve yumuşacık bir battaniyenin altına girip kendinizi sevdiğiniz bir kitabın kollarına bırakarak evde geçirdiğiniz zamanı daha keyifli bir hale getirmeniz işten bile değil.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (7)

Yağmuru seyredin.

Eğer soğuğa bir de yağış eşlik ediyorsa, dışarıda vakit geçirmek hepten zor geliyor olabilir. Böyle anlarda sıcacık evinizde dışarıyı seyrederek kendinizi yağmur ya da karın yağışına bırakmak, mini bir terapi hissi yaratarak keyfinizi yerine getirebilir.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (1)

Ilık duş alın.

Üşüdüğünüz anlarda sıcak bir duş almak, hem vücut ısınızı yükseltmenize hem de gerginliğinizi atarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (5)

Dekorasyonunuza küçük dokunuşlar yapın.

Tıpkı kendiniz gibi, evinizi de soğuk havalara hazırlamak, mevsimin istenmeyen etkilerini en aza indirmenize yardımcı olabilir. Örneğin kokusunu sevdiğiniz mumlar, soğuk günlerde evinize daha sıcak ve romantik bir hava katmakla beraber, hoş kokuları ile bir aromaterapi etkisi göstererek modunuzu yükseltecek; koltuğunuzun üzerine sereceğiniz polar ya da yün battaniyeler, üşüdüğünüz anda hem vücudunuzu hem de içinizi ısıtacak.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (3)

Çikolata yiyin.

Kabul edelim, bu sadece kış aylarında değil, yılın her anında keyfimizi yerine getirebilecek bir öneri. Tadının yanı sıra endorfin salgılanmasına da yardımcı olan çikolata ile keyfinizi bir miktar daha arttırmanız çok mümkün.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (10)

Aktif olun.

Her ne kadar soğuk havaların yarattığı his içimize kapanmamıza neden oluyorsa da, birazcık hareketle hem enerjinizi hem de modunuzu yükseltmeniz mümkün. Kısa süreli antrenman videoları ya da ufak bir yoga egzersizi ile serotonin salgılayarak mutluluğa bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (6)

Ruhunuzu besleyin.

Sahip olduklarınızı paylaşmak ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak da aslında her zaman daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir öneri. Ne var ki zor durumdaki insanların ya da sokak hayvanlarının soğuk havalarda size daha çok ihtiyacı var. Elinizden gelen her ne olursa olsun, başkalarını düşünmek ve yardım etmek, içinize başka pek az şeyin verebileceği bir sıcaklık hissinin kaplamasını sağlayacak.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (11)

Sevdiklerinize zaman ayırın.

Havalar soğuduğunda açık hava aktiviteleriniz azalıyorsa, bu durumu uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ya da aile fertleriniz ile bir araya gelmek için bir fırsat olarak değerlendirin.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (4)

Bitkilerle ilgilenin.

Kapalı mekan dekorasyonlarında kullanılan bitkilerin mutluluk üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Siz de evinizin en çok vakit geçirdiğiniz alanlarında küçük bir kış bahçesi oluşturarak, yıl boyu sürecek meditatif ve keyifli bir uğraş edinebilirsiniz.

soğuk havalarda mutluluk önerileri (9)

Evcil dostlarınızla zaman geçirin.

Eğer evde kedi, köpek gibi evcil bir dostunuz varsa, soğuk günlerde onlara daha çok vakit ayırarak hem onları mutlu etmeniz, hem de iyi hissetmeniz mümkün.

soğuk havalarda mutluluk önerileri

Sıcak çikolata için.

Soğuk havaların en güzel yanlarından biri olan sıcak çikolata, modunuzu yükseltmenin en etkili yollarından bir diğeri. Evde pratik bir şekilde hazırlayacağınız sıcak çikolatayı, yağmuru izlerken ya da battaniyenin altında ısınırken yudumlayarak kısa sürede mutluluğa ulaşabilirsiniz.

dr oetker sıcak çikolata 2

Hazırlaması çok pratik olan ve sıcak çikolatanın nefis tadına sahip bu ürünü hazırlamak için paketin içeriğine 180 ml (yaklaşık 2 çay bardağı) kaynar su ilave etmeniz yeterli. Ayrıca 15 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında 12 adet Sıcak Çikolata Tadında ürünü alana, özel tasarım bardak hediye.

Siz de hemen Dr. Oetker Sıcak Çikolata Tadında ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!