Soğuk duş almak için 7 muhteşem sebep

Sabahları sıcacık yatağınızdan çıktıktan hemen sonra buz gibi suya girmek kulağa hiç iç açıcı gelmiyor olabilir. Ancak faydalarını okuduktan sonra, bir daha düşüneceğinize eminiz.

Sıcak suyla duş almak, cildinizin ve saçlarınızın kurumasına sebep olabilir. Buna ek olarak soğuk suyun pek çok faydasından da mahrum kalmış olursunuz. Buz gibi suyla duş alamasanız bile, soğuğa dönük ılık suyla duş almayı deneyebilirsiniz.

Soğuk duş almak için 7 muhteşem sebep
Buz gibi suyla duş alamasanız bile, soğuğa dönük ılık suyla duş almayı deneyebilirsiniz.

İsterseniz, soğuk suyla duş almanın birbirinden güzel etkilerine şöyle bir göz atalım.

1. Canlandırır

Soğuk su cildimize temas ettiği anda, vücut ısımızı korumak için daha derin nefes almaya başlarız. Bu sayede vücudumuzdaki oksijen miktarı artar. Ayrıca nabzımız yükselir ve bütün vücudumuzun kan akışı hızlanır. Bu etkileri sebebiyle soğuk duş, güne daha enerjik başlamamıza yardımcı olur.

Ünlü Hollywood aktristi Katherine Hepburn, genç yaşlarında soğuk suyla duş almaya başlamış ve bu alışkanlığına hayatının geri kalanı boyunca devam etmiştir. Etrafındakilere de sürekli soğuk duş almalarını öğütleyen aktris, birçok başarıya imza atmasını sağlayan enerjisini soğuk duşa borçlu olabilir.

2. Saçları ve cildi güzelleştirir

Soğuk su cildinizi sıkılaştırarak, gözeneklerinizin daralmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin kendi doğal yağlarını kaybetmesini de büyük ölçüde engeller. Daralan gözeneklere kir girmesi daha zor olduğundan, bu sayede daha sağlıklı bir cilde de kavuşabilirsiniz.

Buna ek olarak, soğuk duş saçları parlatır ve güzelleştirir. Saç yüzeyinin pürüzsüzleşmesine yardımcı olarak, uzun vadede kırılmaları da azaltır.

Soğuk duş almak için 7 muhteşem sebep
Kan akışını hızlandırdığı için, soğuk suyun bağışıklık sistemini güçlendirmeye de katkısı vardır.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kan akışını hızlandırdığı için, soğuk suyun bağışıklık sistemini güçlendirmeye de katkısı vardır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye ve damar tıkanıklığını engellemeye yardımcı olur.

4. Kilo kaybına yardımcıdır

Soğuk duş beklenmedik bir şekilde kilo kaybına da yardımcı olabilir. İnsan vücudunda iki tip yağ doku bulunur, beyaz ve kahverengi. Beyaz yağlar, vücudumuzun ihtiyaç duymadığı fazla kalorileri depolaması sonucu oluşur. Kahverengi yağlar ise, vücudumuzu sıcak tutmaya yarayan faydalı yağlardır. Harvard Medical School ortaklarından Joslin Diabetes Center‘a göre, soğuk suyla duş alındığında bu yağların üretimi hızlanır.

2009 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak soğuk duş alanların bir yılda 4 kilo verebildiğini ortaya koymuştur.

5. Kas ağrılarını azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır

Atletlerin kas ağrılarını azaltmak için, antrenman sonrası soğuk duş aldığını görmüşsünüzdür. Aynı şey, bizim spor antrenmanlarımız için de geçerlidir. Soğuk suyla duş olmak, kas ağrılarını azaltmaya ve kasların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcıdır.

Soğuk duş almak için 7 muhteşem sebep
Soğuk suyla duş olmak, kas ağrılarını azaltmaya ve kasların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcıdır.

6. Stresle mücadele eder

Soğuk su, stres toleransını artırabilir. 1994 yılında yapılan bir çalışma gösteriyor ki, soğuk duş ürik asit seviyesini düşürmeye katkı sağlar. Düzenli olarak kışın soğuk suda yüzen insanların, strese daha dayanıklı olduğu belirlenmiştir.

7. Depresyon etkilerini azaltır

Cildin soğuk suyla temas etmesi, beyindeki sinir uçlarının uyarılmasına yardımcı olur. Bu sayede antidepresan etkisi yaratarak modu yükseltmeye katkı sağlar. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, soğuk su terapisi ağrı kesici etkisi yaratabilir.

Kaynak:

Medicaldaily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!