“Soğuk algınlığı ve grip halinde spora ara vermeli miyim?”-Fit with Beril

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 11
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 11

Bu sorunun cevabı hastalığınızın hangi evrede olduğu, yoğunluğu ve yapmayı düşündüğünüz aktivite, egzersiz türüne göre değişkenlik gösterir. Eğer hastalık haliniz sizi yatağınızdan kaldıramayacak kadar ileri düzeydeyse zaten, spor düşünemeyecek kadar bitkinsinizdir. ‘Acaba spor yapsam mı?’ sorusunu kendinize soruyorsanız, hala hastalık halini spor yaparak lehinize çevirebilirsiniz demektir.

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 11
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 11

Grip ve soğuk algınlığı başlangıcında hissedilen kırıklık halinin, kendi deneyimlerimden de yola çıkarak söyleyebilirim ki kendinizi koruyarak yaptığınız orta tempolu bir yürüyüşle geçmesi mümkün. Bu durumda, ağırlık antrenmanından kesinlikle bahsetmiyoruz. Orta tempoda yapılan, sizi fazla zorlamayan fakat terleyerek rahatlayabileceğiniz kardiyovasküler bir aktiviteden bahsediyoruz. Yapılan aktivite esnasında bolca su tüketmeniz, 2 kat giyilen kıyafet seçimlerinizle kendinizi korumanız çok önemli. Aktivite sonrasında C vitamininden zengin meyveler ve bol limonlu yeşil yapraklı salatalar tüketin.

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 11
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 11

Bu durumun aksine hastalığınız ilerlemiş ve kemikleriniz sızlar nitelikteyse kesinlikle spor yapmayın; vitamin içeriği zengin, sindirim sistemini yormayacak şekilde beslenin ve bolca dinlenin. Sizi iyileştirmek için var gücüyle çalışan sisteminize spor yapmaya çalışarak ikinci bir şok yaşatmak istemezsiniz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam