Soğuk algınlığı ile baş etmenizi sağlayacak yöntemler

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıklar Enstitüsüne göre, yetişkinler ortalama yılda iki ila dört kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Ancak bunu önceden engellemenin de yolları var.

Soğuk algınlığının üstesinden gelmek için bazı öneriler;

1: Antiviral kahvaltı ile güne başlayın

Son araştırmalar, doğru kahvaltının soğuk algınlığını yenmede yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

Uzmanlar, kahvaltıyı ihmal edenlerin bağışıklık direncinin zayıfladığını ve gribe, nezleye yakalanma riskinin arttığını söylüyorlar.

Amsterdam’daki Akademik Tıp Merkezi’nden yapılan yakın tarihli bir araştırmada, araştırmacılar 1,200 kalorili bir kahvaltının, bir insanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini analiz ettiler ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucuna vardılar.

Erken saatte yapılan, güzel bir kahvaltının doğal bir anti virüs ajanı olan gama interferonun kan düzeylerini % 450 oranında arttırdığını buldular. İnterferonlar doğal proteinlerdir, bakteri, virüs, parazit, tümör hücrelerine karşı, immün sistem hücreleri tarafından oluşturulur.

Yani, soğuk algınlığı semptomlarınız kayboluncaya kadar her sabah 1.200 kalorilik rafkahvaltıyı ihmal etmeyin. Yulaf ezmesi, muz, yumurta, fıstık ezmesi, reçel ve portakal suyu ya da yeşil çay ile güne sağlıklı ve canlı başlayın.

soguk algınlık 2

2: Kaliteli bir uyku uyuyun

Sağlıklı uyku, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için, virüslere saldıran, en yüksek seviyede “doğal katil hücreler” üretmek için günde sekiz saat uyumalısınız.

Ayrıca, evde hafif kıyafetler giyin. Japon araştırmacılar, bu alışkanlığın, kişinin vücut sıcaklığını uyku kalitesini iyileştirmek ve bağışıklık tepkisini artıracak şekilde ayarladığını keşfetti.

3: Beyaz kan hücrelerinizi hazırlayın

University of Massachusetts’in bir araştırmasında, fiziksel olarak aktif kişilerin,

hareketsiz kişilere göre, enfeksiyonlara yakalanma oranının daha az olduğunu ortaya koydular.

Araştırmacılar, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırarak, egzersizin bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiğini söylüyorlar.  Düzenli egzersiz, vücudunuzda soğuk algınlığı ve grip virüsleri ile mücadele eden hücreleri arttırır.

Günlük 60 ila 90 dakika arasında egzersiz ayrıca  kilo kontrolü için de önemlidir.

soguk algınlık

4: Biraz stres yaşamak faydalıdır

Pozitif olarak yaşanan stres, kişide olumlu duygulara yol açıyor, hatta bağışıklık sistemini bile güçlendirebiliyor.

Ohio State Üniversitesi’nde yapılan yeni bir bilimsel araştırmada, araştırmacılar, kısa vadeli strese maruz kalanlarda, bağışıklık sistemi proteinlerinden olan SlgA düzeyinin yükseldiğini ortaya koydular.

Amsterdam Üniversitesi’nden Dr.Jos A. Bosch (PhD) ‘Stres tepkisi, vücudun normal bir koruyucusu ve zorluklarla başa çıkma mekanizmasıdır. Vücut kendini potansiyel bir zarara hazırlar ve bağışıklık kaynaklarını harekete geçirir.’ diyor.

Stresi ilaç olarak kullanmak için Dr.Bosch, işyerinde küçük bir ek projeye girmeyi ya da bir iş arkadaşına yardımcı olmanızı öneriyor.  Ancak, yarım veya bir günden daha uzun sürmemelidir diye ekliyor. Eğer stres kronik ise, bağışıklık sistemi baskılanır.

Kendinize iyi bakın, hastalığı aklınıza bile getirmeyin.

 

Kaynak:

ririanproject.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!