‘Şimdi biz neyiz?’: Adı konulamayan ve sınırları belli olmayan duygusal ilişkilerin olumsuz etkileri

İnsanın ruh eşini bulması, diğer insanlarla yakalayamadığı özel çekimi, uyumu yakalayıp birine ilgi duyması çok nadir rastlanan bir durum. Sadece varlığının bile huzur vermesi, o kişinin gün boyunca aklınızdan çıkmaması, onunla görüşeceğinizde artan heyecanınız yaşadığınız duygulara bir anlam yüklemek  istemenize sebep olabilir. Günümüzde romantik ilişkiler konusunda yaşanan problemlerin en yaygını adı konulamayan ilişkiler.

‘Sevgili gibiyiz ama değil gibiyiz de…’

Birbirinizden hoşlandığınızı düşünüyorsunuz. Birlikte zaman geçirmekten zevk alıyor ve en yakın arkadaşınızla paylaşabildiğiniz her şeyi onunla paylaşabiliyorsunuz. Canınız sıkıldığında ilk onu arıyor, zor zamanlarınızda ilk onun yanına koşmak istiyorsunuz. Birbirinizi dinliyor, anlıyor ve anlaşıldığınızı hissediyorsunuz. Birbirinize olan hisleriniz konusunda açıklıkla konuşabiliyorsunuz. Birbirinizi güldürebiliyor, birlikte geçirdiğiniz her an kendinizi çok mutlu hissediyorsunuz. Ta ki bu ilişkinin nereye gittiğini sorgulamaya başladığınız o ana kadar. 

Günümüzde romantik ilişkiler konusunda yaşanan problemlerin en yaygını adı konulamayan ilişkiler.

Onunla gün geçtikçe daha fazla şey paylaşırken bu ilişkiye bir anlam yükleme arayışına girmeniz çok normal ancak bu konuda ilk adımı atan kişi olmak da bir o kadar karmaşık bir süreç. Yaşadığınız şeyi adlandırabilmeniz için kendiniz kadar karşınızdaki kişinin de kendisini sizin hayatınızda nerede konumlandırdığından emin olmanız gerekiyor. Onun için elinizden gelen tüm fedakarlığı göstermeye hazır olabilirsiniz. Onu herkesten çok sevdiğinizden, onu mutlu edebileceğinizden emin olabilirsiniz. Onun için her riski almaya hazır olabilirsiniz. İstediği, ihtiyaç duyduğu her an yanında olmaya söz verebilirsiniz. Peki o buna hazır mı?

‘Biz’ olmaya hazır mı?

Adı konulamayan ilişkilerde karşı tarafın en belirgin davranışı ilişkiyi bir adım öteye götürmek için hiç bir çaba sarfetmemesidir. Onun için ‘biz’ olmak bir anlam ifade etmez. Eğer size karşı gerçekten sizin hissettiğiniz kadar özel bir şey hissediyorsa, ilişkinizi bir adım ileri taşımak ve sizi kaybetmemek için elinden geleni yapacaktır. Ancak hislerini belli ettiği halde ilişkinizin nereye gittiği ile ilgili konuşmaktan kaçınması ya da siz bu konuda onunla konuşmaya çalıştığınızda konuyu kapatmaya çalışması, bir süre sonra tek başınıza bir ilişki yaşadığınız hissiyatı verebilir. Sürekli emek veren tarafta olmak sizin için psikolojik olarak oldukça yıpratıcı bir sürece dönüşebilir.

Adı konulamayan ilişkilerde karşı tarafın en belirgin davranışı ilişkiyi bir adım öteye götürmek için hiç bir çaba sarfetmemesidir.

Aşk belirsizliklerle dolu bir süreçtir. Bazen mükemmel insan yanlış zamanda kapınızı çalabilir. Ruh eşinizi bulmak bazen tek başına yeterli olmayabilir. Her güzel karşılaşma mutlu sonla bitmeyebilir ve sona yaklaşana kadar yaşadığınız süreç, belirsizlikler sizi psikolojik olarak fazlasıyla yıpratabilir. Böyle başı sonu belli olmayan, belirsizliklerle dolu ilişkiler özellikle karar verme süreçlerimizi olumsuz etkiler. Böyle ilişkileri sonlandırma kararı almak, adı konulmuş bir ilişkiyi sonlandırmaktan çok daha zordur. Kısacası belirsiz ilişkiler ‘öldürmez, süründürür.’ 

Olmayan bir ilişkiyi sonlandırmak

İlişkiyi sonlandırma kararı aldıktan sonra da sizi oldukça zor bir süreç bekler. İlişkiler konusundaki bakış açınızda ister istemez değişiklikler meydana gelecektir. Bundan sonraki ilişkilerinizde daha çekingen olabilir ve duygularınızı bastırma eğiliminde olabilirsiniz. İleri doğru atmak istediğiniz her adımda geride kalan olumsuz deneyiminiz sizi durdurmaya çalışacaktır. Karşınızdaki kişiden ne kadar hoşlanırsanız hoşlanın, daha fazlasını hissetmemek için kendinizi zorlama eğilimi içinde olabilirsiniz. İlk adımı atmak konusunda her zaman geride durmak isteyebilir, yeni bir ilişkiye başlayabilmek için gereğinden fazla güven arayışında olabilirsiniz. Kurduğunuz yeni ilişkilerde çabalamayı bırakıp sürekli karşınızdaki kişinin emek vermesi beklentisini taşıyabilirsiniz.

Aşk iki kişiliktir

Her şeyin yolunda gittiğini düşünürken bunun tek taraflı olduğunu görmenin doğal sonucu hayal kırıklığıdır. Yaptığınız her şeyin hata olduğunu düşünür ve aynı duyguları hissetmemek, aynı davranışları tekrar etmemek için kendinizle savaşa girersiniz. Beklentilerinizi en düşük seviyede tutar, hayal kırıklığı yaşamamak için duygularınızı açıklıkla ifade etmekten sürekli mesafeli olmaya çalışırsınız. Ancak ne hissediyor olursanız olun, hiç bir ilişkiyi tek başınıza yaşayamazsınız. Yaşadığınız hisleri başka biriyle paylaşmak ve ilişki boyutuna geçebilmek için hissettiklerinizin yanında karşılıklı olarak fedakarlık göstermeniz ve emek sarf etmeniz gerekir. Belirsizliklerle dolu, yönü belli olmayan bir ilişki sizi psikolojik olarak yıpratmanın ötesine geçmeyecektir.

 

Kaynak:
Thought Catalog
Puckermob
Narcity

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!