Sigara bel ağrısına neden olur mu?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; dünya genelinde sigara içenlerin sayısı 1 milyar 100 milyon, ayrıca 346 milyon kişinin de tütün çiğneyicisidir. Tütün yılda yaklaşık 6 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Bunlardan 600 bininin ise pasif içici olduğu tahmin ediliyor.

Bel ağrısı ve sigara arasındaki ilişki

Bel ağrısı ve sigara ilişkisini araştıran bir çalışmada, John Hopkins Üniversitesi’nden mezun 1337 hekimin -bazıları 50 yıldan fazla olmak üzere- tıbbi kayıtları incelemiş. Çalışma bireylere yapılan anketler ile desteklenmiş. Bu çalışma ile sigaranın omurgada dejenerasyona yol açtığı ve bel ağrısına neden olduğu gözlemlenmiş.

Bu dejenerasyona neden olan teori ise; omurlar arasındaki diskin ve eklemlerin damarsal yapılarının zarar görmesi olarak açıklanmış.

sigara bel agrisi yapar mi

Ayrıca sigaranın yüksek kolesterol içinde bir risk faktörü olduğu belirtilmiştir. Bu çalışma Amerikan Ortopedi Cerrahları Derneğinin San Fransisko’da yapılan toplantısında sunulmuştur.

Mehmet Öz, sigara hakkında ne düşünüyor?

Son olarak, ünlü Kalp Doktoru Mehmet Öz’ün hastalarına tavsiye ettiği ilkelere değinecek olursak:

“Sigara içeni ameliyat etmem. Sigarayı bırakmayan hastayı kesinlikle tedavi etmem. Sigaranın belki de en büyük düşmanlarından biriyim. Çünkü insanı öldüren bir şey. Hasta kendini öldürmeye karar verdiyse ben ne diye onun için uğraşayım ki, şifa bekleyen onca hasta var, enerjimi onlara harcarım.”

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam