Barselona’da yapmanız gereken 5 şey

Gaudi’nin şehri olarak bilinen Barselona… Bu şehre geldiniz ya da geleceksiniz. Mutlaka yapın dediklerim işte bu listede.

Barri Gotic ve El Born sokaklarında kaybolmak

el born barri gotic

Barselona’da en sevdiğim iki mahalle olan Barri Gotic ve El Born kaybolmak için en doğru  yerler. Şehrin en güzel aynı zamanda sakin yerlerinden bu iki mahalle. Buralarda başı boş halde dolaşıp o güzel sokakların fotoğraflarını çekmek için mutlaka yarım gününüzü ayırın. Harita veya telefon kullanmayın. Sokakların akışına bırakın kendinizi.

7 Portes’de Paella yemek

7 Portes2

Kesinlikle yapılması gerekenler ve yenilmesi gerekenler listesinde ilk sırada olmalı. Paella nedir derseniz, İspanyolların en ünlü yemeklerinden biri. Bir tür pilav ama soslu ve yöresine göre deniz ürünlü,tavuklu,etli,jambonlu. Fakat şöyle bir şey var ki Paella her yerde yenmez. Yani her mekanın Paellası maalesef güzel olmaz. Fakat küçük bir araştırma sonucu en doğru adresin 7 Portes olduğunu göreceksiniz.

Ben özellikle Karışık deniz ürünlü Paella’yı tavsiye ediyorum. Ayrıca oturduğunuz masanın ismine dikkat edin çünkü her masaya orada oturan ünlü kişilerin ismi verilmiş. Örneğin benim masamda Che Guevara oturmuş.

Kesinlikle gitmeden önce rezervasyon yaptırın!

Adres: Passeig d’Isabel II, 14, 08003 Barcelona, İspanya

Telefon: +34 933 19 30 33

Gaudi’nin ünlü eserlerine aşık olmak

Barselona deyince aklımıza gelen kişilerden biri Gaudi. Gaudi’nin Barselona’ya sağladığı eserler saymakla bitmez. Ama en ünlülerinden Casa Batllo, Casa Mila, La Sagrada Familia ve Park Güell mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken eserler arasında.

Casa Batllo
Casa Batllo

Casa Batllo’nun muhteşem mozaiklerle döşenmiş tasarımını, Casa Mila’nın ilgi çekici avlularını ve terasını, La Sagrada Familia’nın bitmeyen halini ve Park Güell’in renkli tasarımını ve muhteşem manzarasını görmeden Barselona’dan dönmeyin.

Casa Mila
Casa Mila
Park Güell
Park Güell

Ayrıca bu dört eserinde içine girebilmek için bilet almanız gerekiyor. Biletleri gitmeden önce online olarak satın alırsanız hem zamandan hem de paradan tasarruf edersiniz.

La Sagrada Familia’nın önünde fotoğraf çekilmek

La sagrada familia1

Gaudi’nin ünlü eserleri arasında belirttiğim meşhur La Sagrada Familia’nın önünde fotoğraf çekilmeden dönmek olmaz. Bu artık bir turist klasiği… Hala bitememiş olan  bu eserin önünde fotoğraf çektirmenin dışında içini ziyaret edip sadece 2 kulesine, Nativity ve Passion’a çıkabilirsiniz. Bunun için daha önceden online olarak bilet almanızı tavsiye ederim.

Tapas&Sangria gecesi yapmak

İspanya’ya gelip Tapas yeyip yanında Sangria içmeden dönmek olmaz. Tapas ve Sangria ne diyecek olursanız, Tapası küçük küçük kanepeler gibi düşünebiliriz. Sangria ise kırmızı şaraplı, meyveli bir kokteyl. Bu lezzetleri yemek için bir çok seçenek var. Ama özellikle gidilmesi gereken yerler arasında Ciudad Condal ve Txapela bulunmakta.

Ciudad Condal
Ciudad Condal

Ciudad Condal’da her zaman sıra var. Ama o sırayı beklemeye değer, kesinlikle değer! Neyini denediysem hepsini beğendim. Ama özellikle yiyecek olarak Beef Tenderloin, Crispy Camenbert ve “Bravas” potatoes ,içecek olarak da Sangria favorilerim arasında.

Txapela
Txapela

Txapela’nın Barselona’da birçok şubesi var. Ayrıca fiyat olarak Ciudad Condal’dan daha uygun. Numaralandırılmış şekilde Amerikan serviste menüsü fotoğraflı olarak bulunmakta. 51 çeşit tapas içerisinden seçin ve onların tadını çıkarın.

Ciudad Condal.

Adres: Rambla de Catalunya , 18, Barcelona  İspanya

Telefon: +34 93 3181997

Cansın Arda
İzmirli olup bir türlü buradan ayrılamayan bir Endüstri Mühendisi adayı. Yıllarca 'Mimar olacağım ben' diye ortalıkta gezindikten sonra, son dakika karar değiştirerek ve çok ... Devam