Şiddet karşısında yalnız değilsiniz: ‘Şiddeti hayatımdan uzaklaştırmak için #KararAldım’

Kadınlar için şiddeti hayatlarından uzaklaştırmak kolay verilebilen bir karar değil. Kadınlar, koca, sevgili, baba, erkek kardeş gibi yakınlarından gördükleri şiddeti hayatlarından çıkarma kararı aldıklarında onları güçlendirecek destek mekanizmalarının varlığı bu noktada hayati önem taşıyor.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadelede en önemli mekanizmalardan biri 6284 sayılı Kanun. Maruz kaldığınız şiddeti sonlandırma, şiddetten uzak yeni bir hayat kurma kararı aldığınızda bunu sağlayacak destekleri 6284 sayılı Kanun kapsamında talep edebilirsiniz. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bu Kanun’un kadınlar için yaşamsal önemini vurgulamak, tüm kadınların 6284 sayılı Kanun kapsamındaki haklarının bilinirliğini artırmak ve Kanun’un nitelikli olarak uygulanmasını yaygınlaştırmak amacıyla Karar Aldım Kampanyası’nı başlattı.

Kadınlar şiddete karşı “karar aldım” diyor

Ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadelenin temel mekanizmalarından biri olan ve 2012 yılında yayınlanan 6284 sayılı Kanun’u geniş kitlelere anlatabilmek için Türkiye genelinde çalışma başlatan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı; kampanya aracılığıyla, kadınlar şiddetsiz bir hayat kurma kararı aldıklarında, şiddetten uzaklaşmalarını sağlayacak koruyucu ve önleyici tedbirleri etkin olarak sunması gereken 6284 sayılı Kanun hakkında farkındalığı artırmayı ve bu Kanun’un kadınlar için hayati önemini vurgulamayı hedefliyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı çalışmalar çerçevesinde, şiddete maruz kalan kadınlara yararlanabilecekleri hakları konusunda kapsamlı bilgi vermek için 6284 sayılı Kanun metni ve Kanun ile faydalanabilecekleri destekleri bir araya getirerek www.kararaldim.org adlı mikro siteyi de hayata geçirdi. Site aracılığıyla, kadınların yaşadıkları şiddetten kurtulmak için faydalanabilecekleri tüm seçenekleri anlaşılır bir dil ve destekleyici bilgilerle anlatan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bu konuda daha geniş kitlelere ulaşmak için görsel materyaller ve filmler hazırladı.

Şiddete karşı “Karar aldım” deme vakti…

  • “Şiddeti hayatımdan uzaklaştırmak için karar aldım” diyen kadınlar; 6284 sayılı Kanun kapsamında şiddet uygulayanı evden uzaklaştırabilir ve bu kişinin kendilerine yaklaşmasını engelleyebilirler.
  • “Can güvenliği tehdidi olmadan yaşamak için karar aldım” diyen kadınlar; acil olarak kalacak güvenli bir yere ihtiyaçları varsa 6284 sayılı Kanun sayesinde çocuklarıyla birlikte bir kadın sığınağına yerleşebilirler.
  • “Çocuklarımla beraber şiddetsiz bir yaşam kurmak için karar aldım” diyen kadınlar; şiddete maruz kaldığında, çocuklarını alarak evden ayrılabilir ve bunun için suçlu duruma düşmezler. 6284 sayılı Kanun kapsamında çocuklarının geçici velayetini alabilirler.
  • “Beni ısrarla takip edeni hayatımdan uzaklaştırmak için karar aldım” diyen kadınlar; 6284 sayılı kanun kapsamında onları ısrarla takip eden kişinin telefon, mail, sosyal medya veya herhangi bir yöntem aracılığıyla kendilerine ulaşmasının; konutuna, okuluna, işyerine ve kendisine yaklaşmasının engellenmesini sağlayabilirler.

 

6284 sayılı Kanun kapsamında alacağınız desteklerle şiddeti hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Daha çok kadının şiddeti hayatlarından uzaklaştırma kararı alabilmesi için kadınlar dayanışma ile güçleniyor! Mor Çatı kadınların şiddet görmediği bir dünya için çalışıyor ve dayanışmanızı bekliyor. 

Detaylı bilgi için: www.kararaldim.org
Twitter: morcativakfi
Facebook: MorCatiVakfi
Instagram: morcati_vakfi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!