Sıcak suyun şifası: 10 maddeyle suyu neden ılık içmeliyiz?

Su ve sulu içecekleri mevsimlere ve havanın sıcaklığına göre farklı ısılarda tüketiriz. Bunu da tamamen keyfimize göre yaparız. Kimi insan soğuk içecekler içmeyi sever, yaz-kış demeden buzdolabından çıkardığı gibi içer. Bununla birlikte içeceklerini, tam tersi, ılık ve sıcak içmeyi sevenler de vardır.

Yaklaşan yaz günlerinde hepimizin daha fazla suya ihtiyacı olacak ve daha fazla su tüketmek isteyeceğiz, özellikle de soğuk su. Sıcaktan bunalınca en güzeli soğuk soğuk bir şeyler içmektir. Tıpkı kışın üşüdüğümüzde içimizi ısıtacak sıcak bir şeyler içmek istediğimiz gibi. Ancak havalar sıcak olsa da sıcak su içmek, soğuk su içmekten daha faydalıdır.

İçeceğimiz sıvının ısısı hava ile değişkenlik göstermesi dışında, uzmanların ısı ile ilgili önerileri farklılıklar göstermektedir ve örneğin suyun soğuk ya da sıcak olması kullanıldığı duruma göre değişmektedir. Ancak sıcak suyun faydaları konusunda birçok uzman görüş birliğine varmaktadır.

Sıcak suyun faydaları

Oda sıcaklığında olan veya kaynar su ile hazırlanmış sıcak içecekler içmenin birçok faydası vardır. Özellikle sabahları.

Sabah sıcak su içmenin faydaları:

  • Kan dolaşımını ve sinir sistemini destekler: Sıcak su, kasları ve sinir sisteminin çalışmasında etkili olan kan dolaşımını destekler. Bu sayede daha sağlıklı, enerjik ve dinç oluruz. Bunun yanı sıra sıcak su sinir sisteminin çevresindeki yağ dokusunu parçalamaya yardımcı olduğu için aktivitesini destekler.
  • Sindirimi destekler: Yemeklerden önce 1 bardak ılık su içmek mide kaslarının çalışmasına yardımcı olacak ve sindirime hazırlık yapacaktır. Tam tersi soğuk bir sıvı içmek kasların çalışmasını olumsuz etkileyeceği için sindirimi de olumsuz etkileyecektir.

Yapılan çalışmalar, yemek ile birlikte veya sonrasında içilen sıcak içeceklerin, soğuk içecekler oranla sindirime daha fazla yardımcı olduğunu göstermiştir.

  • Zayıflamaya yardımcı olur: Su tek başına zayıflamaya yardımcı bir sıvıdır. Su, metabolizma hızını arttırır ve vücudu sindirime hazırlar. Bunun yanı sıra bütün gece yavaşlayan metabolizmanın hızlanması için su içmek iyi bir yöntemdir, özellikle ılık su içmek. Suya limon suyu eklemek, suyun etkisinin artmasını sağlayacak, böylelikle sıcak su vücuttaki adipoz dokusunu (yağ dokusu) yıkmaya yardımcı olacaktır.
  • Boğaz ağrılarının azalmasına yardımcı olur: Boğazımız ağrıdığında, bademciklerimiz şiştiğinde, ılık bir şeyler içmek rahatlatır. Bunun nedeni akışkan olan suyun tahriş etmeden boğazdan geçerken ısısı nedeni ile de kasları çalıştırmasıdır. Ilık su sayesinde balgam sökülür ve vücuttan daha kolay atılır. Rahatlayan boğaz ve uzaklaştırılan balgam sayesinde burun açılır ve boğazlar da rahatlar.
  • Kasların rahatlamasına yardımcı olur: Sıcak suyun kasların üzerinde rahatlatma ve yatıştırıcı etkisi vardır, özellikle de karın kasları üzerinde. Bu özelliği ile krampları ve spazmları rahatlatır. Özellikle regl dönemlerinde.
  • Arınmaya yardımcı olur: Sıcak su harika bir arınma yardımcısıdır. Sıcak su içildiğinde vücut ısısı yükselir. Yükselen ısı ile birlikte de terlemeye başlanır. Ter ile birlikte toksinler kolaylıkla atılır. Yani oturduğunuz yerden ufak bir detoks yapma şansını yakalamak mümkün olacaktır.

  • Yaşlanmayı yavaşlatır: Ilık su sayesinde atılan toksinler yaşlanma sürecini yavaşlatır. Böylelikle pratik ve her yerde uygulanabilir bir anti-aging yöntemine sahip olursunuz. Üstelik de son derece uygun ve ağrısız bir yöntem.
  • Cilt sağlığını korur: Hidrate olan cilt nemlenir ve kurumaktan kurtulur. Su sayesinde derin temizlik yapılması mümkündür. Bu durum sadece anti-aging (yaşlanma karşıtlığı) için bir avantaj olmakla kalmaz aynı zamanda da sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  • Saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur: Sıcak su içmek sinir uçlarını uyarmaya yardımcı olur. Bu sayede enerjisi artan ve aktivitesini arttıran saç kökleri daha parlak ve canlı olacaktır. Bu durum aynı zamanda saçın uzamasına da yardımcı olacak ve yüz derisi gibi saç derisinin de kurumasını ve kepeklenmesini önleyecektir.
  • Bağırsak hareketlerini düzenler: Susuzluk başlı başına kabızlığı tetiklemektedir. Bu nedenle bağırsak için suyun önemi bilinmektedir. Sıcak su, bağırsaktaki kalıntıların çözülmesine ve bağırsak hareketlerinin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Özellikle sabahları aç karnına içilen sıcak suyun bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olduğu görülmektedir.

İlginizi çekebilir: Ramazan’da su içmek: Susuzluk nasıl önlenebilir? 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Oya Milli Sülün
Sulak bir ülke olan Hollanda'da doğup, büyümeme rağmen, kendimi bildim bileli bir bardak su içmez, üniversite yıllarında okurken de içme suyu ile ilgili hiçbir ... Devam