Sıcak, huzurlu bir tatil için: Siena

Roma ve Floransa tatilimde 3. yer olarak Venedik’e gitmeyi düşünüyordum, fakat kısa bir sürem kaldığı için Floransa’dan daha yakın olarak nereye gidebilirim diye düşündüm ve trene atlayarak 6 Euro’ya Siena’ya gittim. Aslında tamamen tesadüfi oldu ve gittiğim an neden buraya daha fazla zaman ayırmadım diye pişman oldum.

siena kale

siena sokakları

siena yeşillik

 

siena restoranlar

 

Labirent gibi daracık ve kıvrak sokakları, Floransa’dan sonra inanılmaz derecede değişen insan ırkı, daha da sıcak olan insanları ve İtalya’nın en güzel meydanlarından birine sahip olması cabasıydı.

Tren ilerledikçe yeşillik alanlar, ovalar, köy evleri, doğa hayvanlarının sıklığı artıyordu. Her durakta trene binen insanların değişen fiziksel özellikleri beni çok şaşırtıyordu. Floransa’da daha keskin yüz hatlarına sahip esmer insanlar fazlayken, güneye gittikçe daha kısa boylu, beyaz tenli ve renkli gözlü olmaya başlıyor, daha konuşkan, hareketli ve güler yüzlülükleriyle dikkat çekiyorlardı.

Siena’yı gezdikten sonra dönüş yolunu karıştırdım ve kayboldum, bir bayan gördüm ve sordum, tarif edebileceği bir yoldu, kendi gittiği yönünde aksi bir yerdi ve ben sizi götüreyim dedi, ne kadar ‘’gerek yok teşekkür ederim, tarif etmeniz yeterli’’ desem de köpeğiyle beraber beni 25 dakika yürüyerek tren istasyonuna bıraktı. Kadının yaklaşımı beni çok mutlu etti ve Siena’yı daha çok sevmeme sebep oldu.

6

7

 

9

10

 

12

13

Siena, Orta İtalya’da Toskana bölgesinde yer alıyor. Siena’nın tarihi şehir merkezi, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde. Siena’nın özel yöresel bir mutfağı var. Turistik ve tarihi gezi yerlerinde ise orta çağın izleri hala görülmekte. Piazza del Campo meydanı ve bu meydanın etrafında ki dar sokaklarda her yıl meşhur at yarışları yapılıyor ve buna Palio deniyor. Siena’da öğrendiğime göre, Siena Üniversitesi’nin Hukuk ve Tıp fakültelerinden mezun öğrencilerin başarısı dünyaca bilinen bir durummuş. Eğlence açısından çok fazla seçeneğe rastlamadım fakat çok güzel şarap evleri vardı. Sıcak ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için Siena şehri oldukça mutlu edici olabilir.

14

15

16

17

 

Uktem Topçu
Harbiye Açık Hava Sahnesi stajında ''Mary Stuart'' oyununun kostümlerini işledikten sonra birkaç hafta parmaklarını kullanamayınca, “nakıştan ellerim yorulacağına biraz da flash’tan gözlerim yorulsun” diyerek, ... Devam