Sezon dışı seyahatin avantajları ve dezavantajları

Dünya ve ülke çapında birçok seyahat noktası için sezon dışında olduğumuz bir dönemdeyiz.  Hem otel ve uçuşları daha uygun fiyatlara bulabilir hem de daha az kalabalıkla karşılaşırsınız. Ama bu dönemde seyahat etmek, genellikle biraz ekstra bir planlama gerektirir. Uplifers olarak sezon sonu seyahatin olumlu ve olumsuz yanları ile kış seyahati için birkaç alternatifi sizlere sunuyoruz.

kış

Avantajları

Maliyetten tasarruf etmek sezon dışı seyahatlerin en önemli avantajıdır ve sezon dışında birçok tatil seçeneği bulabilirsiniz.

Oteller ve görülecek yerler bu sakin dönemde daha fazla turist cezbetmek için, sık sık hem konaklama ve hem de yakın yerlere düzenlenen günlük geziler konusunda indirim sunarlar. Daha az kalabalık sayesinde, sezon boyunca girilmesi zor olan görülecek yerleri rahatça ziyaret edebilir ve daha fazla tadına varacağınız bir deneyimi yaşayabilirsiniz. TripAdvisor’ seyahat danışmanı Wendy Perrin “Bazen seyahat noktasının yoğun olduğu sezonun, aslında orada olmak için en iyi zaman olmadığını hatırlamak önemlidir. Kalabalığın akın etmesiyle, fiyatlar da fırlar” diyor.

Visit Orlando topluluğu başkanı Mark Jaronski de, sezon sonu seyahat etmenin avantajlı olduğuna katılıyor ve “Orlando’nın sezon sonu zamanı da genellikle okul takvimiyle paralel ilerliyor. Yani okulların açık olduğu zamanlarda seyahat noktalarının müsait olması daha olası” yorumunu yapıyor.

seyahat

Dezavantajları

Sezon sonu seyahatinin en fazla göze çarpan dezavantajı hava durumu, çünkü hava şartlarının gezi planlarınızı bozma olasılığı fazla.

Ayrıca milli parklar, mağazalar, restoranlar ve müzeler gibi birtakım turistik yerler bu sakin dönemde kapalı olabilir. Ancak buna karşın, seçeceğiniz seyahat noktasına bağlı olarak bazı yerler, size yüksek sezonda bulamayacağınız eşsiz tecrübeler sunabilir.

Nereye gitmeli?

Eğer Avrupa’da bir gezi planlıyorsanız, bölgenin Paris, Roma, Londra gibi kültürel başkentleri -soğuk olacak olsa da- her zaman için iyi alternatifler arasında. Bu popüler destinasyonlar haricinde Innsbruck, Zürih ve Sevilla gibi merkezler de sizlere pişman olmayacağınız bir kış tatili yaşatabilir. Örneğin saunalarını, kar dolu dağ eteklerini, donmuş göllerini ve gece yıldızları izleyebileceğiniz Igloo içinde konaklamanın deneyimini merak ediyorsanız Finlandiya da kış tatili denince ilk akla gelen yerlerden biri.

tatil 2

Ayrıca Dünyanın çeşitli yerlerinden sakin ve huzurlu bir tatil geçirirken, farklı deneyimler de edinebileceğiniz uzak tatil tercih edenler için de en huzurlu 10 tatil destinasyonu listemize bakabilirsiniz.

Kaçınılması gereken şeyler

Yüksek sezonda bile imkanların kısıtlı olduğu küçük adalara gitmek, kış mevsimi içi çok iyi bir seçenek olmayabilir. Aktiviteler genellikle deniz mevsimine odaklı olduğu için, çok fazla yapacak şey bulamayabilirsiniz. Ayrıca bu tip yerlerde restoranlar da genellikle açık havada olduğundan, soğuk havada yemek yemeği göze almanız gerekiyor.

Ayrıca, kayak merkezleri de yürüyüş ve açık alanı keşfetmek bir yana, sonbahar ve ilkbahar veya erken yaz aylarında bazen tamamen kapalı olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!