Seyahatseverler için harika bir uygulama: Passport Index

Güncel verilere göre Türkiye’nin internet penatrasyon oranı Çin ve Brezilya gibi yoğun nüfuslu şehirlerle hemen hemen aynı. (Türkiye %48.9, Çin %46, Brezilya %49.3) Bir diğer çarpıcı data ise 79.14 kişinin yaşadığı ülkemizde 46.3 milyon internet kullanıcısının 42 milyonu sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor ve web trafiğinin %45’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Aslında rakamların gerçek hayata yansımalarına da her gün şahit oluyoruz. Metroda, otobüste, vapurda hatta yürürken, sohbet ederken, bir şey izlerken, direksiyon başında gördüğüm tablo akıllı telefonlar, aşağı yukarı inip çıkan parmaklar ve adeta hipnoz olmuş halimiz. Kısacası bağımlıyız, internet bağımlısı!

Bir internet şirketi çalışanı olarak burada interneti kötülemeyeceğim; çünkü her ne kadar vaktimin büyük bir kısmını internette geçiriyor olmaktan sitem etsem de; hayatımıza kattığı kolaylıklardan, hemen hemen her gün yeni bir bilgiyi öğrenmekten, yeni bir şeyi keşfetmekten ve dünyaları yakın hissettirmesinden dolayı interneti çok seviyorum.

İşte yeni bir internet keşfi ile karşınızdayım! Pasaport haritası diye bir şey buldum ve seyahatseverlerin bu uygulamayı çok seveceğini düşünüyorum 🙂

İlgili yazı: Fazla bilinmemesine rağmen oldukça kullanışlı 16 seyahat sitesi

Peki, nedir bu Passport Index?

pasaport index
Passport Index

Sahip olduğunuz pasaport bilgisini seçerek dünyadaki tüm ülkelerin vize prosedürünü tek bir tıkla önünüze seren bir platform!

İnternet sitesinin Explore kısmında sizi dünyanın tüm pasaportları karşılıyor. Bu pasaportları yerine, bölgesine ve rengine söre sıralayabiliyorsunuz ve pasaportun üzerine tıkladığınızda o pasaportla ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz. Fakat sitenin en yararlı kısmı Compare sekmesi. Bu kısımda tek bir tıkla tüm ülkeler için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını ya da vizeyi kapıda alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

İnternette vizesiz gidilecek ülkeler adında birçok yazıya rastlayabilirsiniz; ama bu tip bilgiler her zaman güncel olmayabiliyor. Fakat Passport Index sayesinde gitmek istediğiniz ülkenin vize prosedürünü en güncel hali ile en pratik şekilde öğrenebilirsiniz.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam