Sevgililer Günü hediyesi: Partner Pilates – Video

Sevgililer Günü geldi çattı! Mağazalar sevgilisine aşkını ifade edebilecek en güzel hediyeyi arayan aşıklarla doldu. Belki güzel bir kıyafet veya saat ya da en sevdiği çiçek, belki de o son model telefon ya da en güzel parfüm… O her şeyin en güzeline layık 🙂 Aslında biliyoruz ki en kıymetli hediye sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanlar. Özellikle kaliteli vakit geçirmek ve birbirimize fiziksel, ruhsal, sağlıklı enerji alışverişi ile katkı sağlamak, yaşadığımız evrende birlikte hareket etmenin güzelliğini fark etmek, yargılamak yerine empati ve hoşgörü ile hayatın keyfini birlikte çıkarmanın güzelliği paha biçilemez…

Beraber spor yapmak ise hem birbirinizi motive eder hem de formda kalmanıza ve mutluluk hormonları ile keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur.

Partner / İkili Pilates sıcak havalarda dışarıda arkadaşlarınızla ya da soğuk kış günlerinde evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz keyifli ve sağlıklı bir aktivitedir.

İlk olarak kendi bedeninizle zihniniz arasındaki bağı kuvvetlendirdiğiniz gibi partnerinizin bedeni ve hareketleri ile olan iletişiminizi de kuvvetlendirin, odaklanın ve birlikte hareket etmeye özen gösterin. Birbirinize kuvvet verirken kendi alanınızı da koruyarak karşı tarafa destek verin.

Roll up

Dik bir oturuşa gelin. Ellerinizi partnerinizin ellerine doğru, kollar omuz hizasında olacak şekilde öne doğru uzatın. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verirken belinizi geriye doğru yuvarlayın. Karnınızı içeri çekin. Yavaşça önce beli sonra kürek kemiklerini ve en son omuzlar ile başı yere bırakın. Nefes alırken başınızı, nefes verirken omuzları ve sırtı yerden kaldırarak başlangıç pozisyonuna gelin. 4-6 tekrar yapın. Bu harekette omurga hareketlere hazırlanırken karın kasları aktive oluyor.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (1) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (2) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (1)

Chest lift I

Sırt üstü uzanın, elleriniz başın arkasında kenetli olsun ve başınızla ellerinizi hafifçe iterek omuzları ve başı yukarı doğru kaldırın. Karnınızı içeri doğru çekerek harekete devam edin. Omuzları ve başı yukarı kaldırırken nefes verin, aşağı indirirken nefes alın. 8-10 tekrar yapın. Bu hareket karın kaslarınızı çalıştıracaktır.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (3) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (4)
Chest lift II

Bir önceki hareketin aynısı tek farkı bacaklar masa üstünde gibi, ayak tabanlarınız birbirine değecek şekilde hareketi yapın. Alt karın ile üst karın kaslarınız çalışacaktır.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (5) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (6)
Criss cross

Bir önceki başlangıç pozisyonuna gelin ve bir bacağı partnerinize doğru uzatırken diğer dizi karnınıza doğru çekin. Sağ omuz sol kalçaya doğru olacak şekilde omuzları kaldırın ve aynı şekilde diğer tarafa tekrarlayın. 8-10 tekrar yapın. Bu hareket ile yan ve çapraz karın kaslarınızı çalıştıracaksınız.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (6) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (7)
Shoulder bridge

Ayaklarınız ve bacaklarınız bir önceki pozisyondaki gibi, eller kalçaların yanında partnerinize doğru kollar uzun olacak şekilde yerde olsun. Omuzlarınızla hafifçe yeri iterek kalçanızı yukarı kaldırın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Nefesinizi düzenli alıp verin. 8-10 tekrar yapın. Bu hareket ile kalça ve bacak kaslarınızı çalıştıracaksınız.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (8) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (9)

Twist

Bağdaş kurarak oturun ve dik bir duruşa gelin, kollarınızı omuz hizasında iki yana doğru açın. Nefes alırken partnerinizin hareketine uyum sağlayarak omurgaya sağa doğru rotasyon yaptırın, nefes vererek ortaya dönün ve diğer tarafa tekrarlayın. 6-8 tekrar yapın. Bu hareket özellikle gövdenizin iki yanındaki ve sırtınızdaki kasları çalıştırır.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (10) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (11)

Side stretch

Bir önceki başlangıç pozisyonuna gelin, nefes alın ve nefes verirken gövdenizi yana doğru bükün. Olduğunuz yerde nefes alın ve nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönün. 4-6 tekrar yapın. Gövdenizin yanında bulunan kasları esnetmeye yardımcı olacaktır.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (10) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (12)sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (10) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (13)
Saw

Partneriniz ile sırt sırta ve omuz omuza olacak şekilde dik bir oturuşa gelin. Bacaklarınızı öne doğru uzatın. Kollarınız omuz hizasında yana doğru düz olsun. Nefes alarak omurgaya rotasyon yaptırın ve nefes vererek öndeki bacağınıza doğru bükülün. Nefes alıp vererek başlangıç pozisyonuna dönün. Her iki yöne 4-6 tekrar yapın. Bu hareket omurgayı ve gövdenizi saran kasları çalıştırırken arka bacak kaslarınızı da esnetmeye yardımcı olur.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (14) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (15)
Stretching

Partneriniz ile sırt sırta ve omuz omuza olacak şekilde dik bir oturuşa gelin. Birinizin bacakları öne doğru kalça genişliğinde uzunken diğerinizin bacakları ayaklar yere basacak şekilde olsun. Ayakları yere basan taraf kalçayı yerden kaldırarak diğerinin üzerine doğru yatarak, diğeri ise öne doğru katlanarak hareketi yapın ve bir süre o şekilde bekleyin. Hareket boyunca nefes alıp verin. Bu hareket arka bacak ve sırt kaslarınızı esnetmeye yarımcı olur.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (16) sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (17)

Her günümüzü Sevgililer Günü gibi sevgiyi içimizde ve etrafımızda hissederek yaşamaya niyet edip çalışmayı bitirebilirsiniz.

sevgililer gunu hediyesi - partner pilates - sebnem surucu (18)

Dilerseniz videoyu izlerken bize eşlik edebilirsiniz.

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam