Seramik sanatçısı Justin Crowe’un “insan külleri”nden yeniden doğan tasarımları

Seramik sanatçısı Justin Crowe, dedesinin ölümünden sonra bir tür farkındalık yaşadıktan sonra, normalde kil ve farklı çamur çeşitleri kullanarak yaptığı seramik işlerini “insan kemikleri”nden elde edilen küllerle üretmeye başladı. Peki neden ve nasıl?

Sanatçı dedesinin ölümünden sonra hayata bakış açısında büyük değişiklikler gerçekleştiğini ve bu farkındalıkları bir şekilde diğer insanlarında fark etmelerini istediğini dile getiriyor ve ekliyor:

“Ev her zaman sıcak bir yerdir, sıradan, rutin, huzurlu… Dedem kendi evinde öldü. Ve o bu dünyadan gittikten sonra kaybımın acısını atlatmama en çok yardım eden şey, evdeki sıradan ve günlük eşyalar oldu. Bu da kafamdaki “ölüm” algısını baştan aşağı değiştirdi. Ben de ölüm kavramının o kadar korkutucu bir şey olmadığını diğer insanların da anlayabilmesi için bir seri yaratmak istedim ve profesyonel alanda medikal malzemeler toplayan, koleksiyon yapan insanlardan ölmüş insanlardan kalan kemikleri ve külleri toplamaya başladım. Ve sonuçta elimde 200 farklı insandan kalan 200 farklı kemik birikti. Bu kemikleri birer sanat eserine dönüştürme konusunda ise seramik geçmişimden faydalandım. Seramik yaparken kullanılan kil, silikat, feldspat gibi malzemelerle kemiklerden elde ettiğim külleri birleştirerek özel bir karışım hazırladım. Sonra da onları birer materyale dönüştürdüm ve fazla sayıda kupa, kase ve tabaktan oluşan sofra setleri tasarladım.”

Sanatçı amacının her gün kullanılan bu sıradan eşyalarla kaybedilen ve özlenen kişileri yakında tutmaya devam etmek ve ölümün aslında o kadar korkutucu olmadığının farkına varmak olduğunu söylüyor.

Kaynaklar:
boredpanda.com
theguardian.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!