Selüliti azaltmak için evde yapabileceğiniz uygulamalar

Kalçalarınız, uyluklarınız portakal kabuğuna benzer mi görünüyor? Bu selülit belirtisi olabilir. Selülit, belirli yağ bölgelerini örten cilt, bağ dokusu bantları daha derin dokulara doğru aşağı çekildiğinde ortaya çıkar. Bu pürüzlü bir yüzey oluşturur. Selülit, farklı yağ, kas ve bağ dokusu dağılımı nedeniyle kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Yüzde 80 ila 90’ı etkilediği düşünülmektedir. Selülit terimi yüzyıllardır özellikle kadınların muzdarip olduğu bir durum olarak süregelmekle birlikte ilk olarak 150 yıl önce Fransız literatüründe bildirilmiştir ve 1600’lerin sanatçıları tarafından zarif bir şekilde tasvir edilmiştir.

Selülit, obeziteden farklıdır. Yani kilosu fazla olan herkesin selüliti olmayabilir keza aynı şekilde zayıf olan bir kişinin de selülitleri olabilir. Obezite, leğen kemiği, uyluk veya karın bölgeleri ile sınırlı olmamak üzere yağ dokusunun artışı ile karakterizedir. Bu yağ dokusu, selülitlerin gelişimi için en uygun ortamı oluşturmaktadır.

Selülit neden olur?

Selülit, cildin altında yağ birikmesinden kaynaklanır. Bazı kadınlar buna diğerlerinden daha yatkındır. Sahip olduğunuz selülit miktarı ve ne kadar belirgin olduğu genlerinize, vücut yağ yüzdesine ve yaşınıza bağlı olabilir. Cildinizin kalınlığı da selülit görünümünü etkiler. Her vücut tipine ve ağırlığa sahip insanda selülit olabilir. Kadınlarda yağ dağılımı erkeklere göre daha belirgindir. Deri ve kas arasındaki kollajen lifleri, alttaki yağı çoklu ceplere ayırır. Yaşlandıkça selülit daha görünür hale gelebilir ve cildiniz incelir ve elastikiyetini kaybeder. Bu, altındaki dalgalı bağ dokularını ortaya çıkarır.

1. Egzersiz yapmak

Egzersiz, selüliti daha az fark edilir hale getirerek vücut yağını azaltmanıza yardımcı olabilir. Aerobik egzersizi ve kuvvet antrenmanını birleştiren bir egzersiz programı seçin. Bu, vücut yağınızı yakmanıza ve kaslarınızın gelişimine yardımcı olacaktır. Daha kaslı bir vücut daha pürüzsüz ve daha sıkı görünecek ve hissedilecektir. Vücudunuzun selülite eğilimli bölgelerine odaklanan bir egzersiz rutini oluşturun.

2. Kuru fırçalama

Bu tekniğin kan ve lenf akışını uyardığı, ölü deri hücrelerini çıkardığı ve yeni hücre büyümesini uyardığı söylenir. Detoksifikasyonu destekleyebilir ve sinir sisteminizi uyarabilir. Kuru cildi beş dakikaya kadar hafifçe pürüzsüzleştirmek için doğal bir bitki kabuğu veya vücut fırçası kullanın. Ayaklardan başlayıp yukarı doğru hareket edebilirsiniz. Uzun sıvı darbeleri veya dairesel hareketler kullanın. Bu en iyi banyo veya duştan önce yapılır.

3. Kahve peelingi

Öğütülmüş kahve peelingi ölü hücreleri uzaklaştırmanın, yeni hücre büyümesini teşvik etmenin ve cildi sıkılaştırmanın popüler bir yoludur. Öğütülmüş kahve tanelerini kendi başlarına kullanabilir veya Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya şekerle karıştırabilirsiniz. Etkilenen alanın üzerine birkaç dakika hafifçe sürün. Durulamadan önce karışımı 10 dakika boyunca cildinizde bırakmayı da deneyebilirsiniz. Kahve telvesi, şişliği azaltabilir, kan dolaşımını uyarabilir ve lenf akışını teşvik edebilir.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi tüketmenin kilo kaybına yardımcı olabileceğine dair çalışmalar mevcut. Günde 1 kez bir çorba kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi için.

5. Yaşam tarzı değişiklikleri

Sağlıklı bir diyet, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir. Vücutta toksin ve yağ birikmesine neden olabilecek işlenmiş ve yüksek şekerli gıdaları azaltın ve lif alımınızı artırın. Diyet ve yaşam tarzı yoluyla vücudunuza aldığınız toksin miktarını ortadan kaldırmaya veya önemli ölçüde azaltmaya çalışın. Bu, sigara içmek ve içmek gibi şeylerden kaçınmayı içerir.

Dehidrasyon selüliti daha belirgin hale getirebilir. Su vücudunuzu temizler ve selülite neden olabilecek toksinleri temizler. Su alımınızı artırmaya önem verin. Kadınlar her gün en az dokuz bardak su içmelidir.

İlginizi çekebilir: Doğal yöntemlerle ödemi azaltmanın 6 yolu

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam