Doğal yöntemlerle ödemi azaltmanın 6 yolu

Vücutta birçok farklı sebepten ötürü meydana gelebilen ödem, doğal yollarla engellenebilir veya meydana gelmesi halinde kısa sürede ortadan kaldırılabilir. İşte ödemi doğal yollarla çözebileceğiniz 6 yöntem…

1. Daha az tuz tüketin.

Tuz, sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum vücudunuzdaki suya bağlanır ve hücrelerinizin içindeki ve dışındaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Çoğu işlenmiş gıda gibi tuz oranı yüksek gıdaları sık sık yerseniz, vücudunuz su tutabilir. Vücudunuzun su tutmasını azaltmak için en yaygın tavsiye sodyum alımını azaltmaktır.

2. Magnezyum alımınızı artırın.

Magnezyum çok önemli bir mineraldir. Vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlayan 300’den fazla enzimatik reaksiyonda yer alır. Ayrıca, magnezyum alımınızı artırmak, su tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, bazı araştırmalar magnezyum takviyelerinin şişkinlik ve su tutma dahil olmak üzere adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İyi magnezyum kaynakları arasında fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

3. Daha fazla B6 vitamini alın.

B6 Vitamini , kırmızı kan hücresi oluşumunda, protein metabolizmasında, beyin fonksiyonunda ve bağışıklık sağlığında merkezi bir rol oynayan suda çözünür bir vitamindir. Ayrıca sıvı dengesini düzenler ve su tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Potasyum açısından zengin yiyecekler yiyin.

Potasyum, özellikle kalp sağlığı, kas kasılmaları ve sinir fonksiyonu ile ilgili olarak birçok önemli fonksiyona hizmet eder. Su tutulmasını azaltmaya yardımcı olmak için kan hacmini ve sıvı dengesini korumak için de gereklidir. Sıvı birikimini ve şişmeyi önlemek için sodyumun etkilerini ortadan kaldırarak ve ayrıca idrar üretimini artırarak çalışır.

5. Karahindiba deneyin.

Karahindiba ( Taraxacum officinale ) halk hekimliğinde uzun zamandır doğal bir idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Doğal diüretikler, idrar üretimini artırarak su tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Rafine karbonhidrat alımınızı sınırlayın.

Beyaz ekmek, makarna ve kraker gibi rafine karbonhidrat kaynakları tipik olarak karbonhidrat veya ilave şeker bakımından yüksek ve lif bakımından düşüktür, bu da kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı artışlara neden olabilir. Yüksek insülin seviyeleri, böbreklerinizde bu mineralin yeniden emilimini artırarak daha fazla sodyum tutulmasına neden olabilir. Bu da vücudunuzda daha fazla sıvı hacmine ve su tutulmasının artmasına neden olabilir.

İlginizi çekebilir: ‘Neden kilo veremiyorum?’: Kilo vermeyi yavaşlatan 5 neden

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam