Şekersiz bir hayat isteyenler için: Şekersiz portakal reçeli

Merhabalar, bu hafta sizlere şahane bir reçel tarifi vereceğim. Aslında reçeli turunç bulabilseydim turunç ile yapacaktım. Ancak İstanbul’da turunç bulmak neredeyse imkansız. Halbuki Adana’da şu anda bütün sokaklar turunç doludur, bütün caddelerde turunç ağaçları vardır. Ve gidip dalından turunç koparabilirsiniz. Yakın zamanda Adana’ya gidersem sizlere turunç ile bir tarif vereceğim. Şimdi portakal reçeli tarifimize dönelim.

Yakın zamanda Adana’ya gidersem sizlere turunç ile bir tarif vereceğim.
Malzemeler:
  • 5 adet portakal kabuğu( küp küp doğranmış)
  • 1 çay bardağı bal
  • 1 su bardağı Hindistan cevizi şekeri
  • 1 çay kaşığı buğday nişastası
  • 2 parça yaprak jelatin (isteğe bağlı)
Ve reçelimiz hazır!
Yapılışı:
  1. Portakal kabuklarını etlerinden ayırıp küp küp kesiyoruz ve yaklaşık 30 dk. suda bekletiyoruz.
  2. Sonra suyunu süzdükten sonra tencereye üzerini kaplayacak kadar su koyup portakal kabuklarını kaynatıyoruz. 5 dk. kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz. Suyunu süzüp tekrar 2 kere daha bu işlemi tekrarlıyoruz (Portakal kabuğunun acı tadı geçsin diye yapıyoruz).
  3. Sonra süzdüğümüz portakal kabuklarını tekrar tencereye koyarak üzerine bal ve Hindistan cevizi şekerini ekliyoruz. Yarım çay bardağı suyu da ekledikten sonra yaklaşık 45 dk. kısık ateşte pişiriyoruz. Bu 45 dakikalık kaynamanın 30. dakikasında 2 parça yaprak jelatini ılık suda erittim ve süzüp portakalların içine karıştırdım.
  4. Ayrı bir kapta kaynayan reçelden aldığımız 3 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı buğday nişastasını karıştırıyoruz ve reçelin içerisine ekliyoruz (Reçel koyulaşsın diye bu işlemi yapıyoruz).

Ve reçelimiz hazır!
Afiyet olsun. 

 

İlginizi çekebilir: Şekersiz erik marmeladı

Satenay Ünal
Lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans eğitimini ise Gazetecilik bölümünde tamamladı. 18 yaşından itibaren Türkiye’de ve Hindistan’da spiritüel anlamda birçok eğitime katıldı. Her yaştan ... Devam