Şekersiz erik marmeladı

Merhabalar, bu hafta size hem lezzetli hem pratik hem de sağlıklı şekersiz erik marmeladı tarifi vereceğim. Şu anda çiçeklenen erik ağaçları meyvelerini verdiler. Bu marmeladı yapmanın tam sırası. Üstelik şekersiz olması sağlıklı olmasını sağlıyor. Kahvaltı öğünlerinde içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Hatta sulandırarak çocuklarınıza meyve suyu olarak da içirebilirsiniz.

Malzemeler:

-2 kg yeşil erik

-1 çay bardağı hindistan cevizi şekeri

-3-4 kakule

-3-4 çubuk tarçın

-Yarım limon suyu

-1 su bardağı su

Yapılışı:

Erikleri yıkayarak tencereye koyup, üzerine suyu döküp kaynatmaya bırakalım. Çekirdekler eriklerden ayrıldığı zaman içerisine diğer bütün malzemeyi koyarak kaynatmaya devam ediyoruz. ( Genelde 1 saat sürüyor) Tencereden tarçın kokusu, kakule kokusu yükselmeye başladığında (yaklaşık 15 dakika) ocağı kapatıyoruz. Ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan marmeladımızı tel bir süzgeçten geçiriyoruz, böylece çekirdekler, çubuk tarçınlar ve kakuleler marmelattan ayrılmış oluyor. Marmeladı kavonozlara koyarak buzdolabında saklıyoruz.

Afiyet olsun.

Satenay Ünal
Lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans eğitimini ise Gazetecilik bölümünde tamamladı. 18 yaşından itibaren Türkiye’de ve Hindistan’da spiritüel anlamda birçok eğitime katıldı. Her yaştan ... Devam