Sarkık kollara elveda! Sıkı ve genç görünen kollar için 6 hareket

Egzersiz yapmaya başlarken çoğumuz karın ve kalça bölgelerinin incelerek şekle girmesine odaklanırız. Elbette vücudumuzda ilk dikkat çeken bölgeler karın ve kalçalar; hele ki yaz aylarında, onları kamufle etmek zorlaştığında daha da dikkatimizi çeker hale gelir.

Önceki yazılarımda karın ve kalça egzersizlerine örnek olacak çalışmalar paylaştım, bu çalışmaları takip ederek düzenli uyguladığınızda sonuçlarından memnun kalacaksınız. Şimdi hazır t-shirt mevsimine sayılı günler kalmışken sıra geldi kollara.

Kollarımız ne kadar sıkı görünürse o kadar genç görünürüz. Bununla beraber, günlük hayatta kollarımızın önemi oldukça fazladır ve kollarımızı saran kasların güçlü olması, olabilecek sakatlanmalara karşı kollarımızı korur, omuz ve dirsek ekleminin direncini arttırır.

Kolları güçlendirerek şekle sokmak sandığınız kadar zor değil. İhtiyacınız olan içi su dolu iki küçük pet şişe ve tabii ki egzersizi düzenli uygulamanızı sağlayacak istek ve motivasyon.

Hareketleri uygularken dik bir duruşa gelin. Ayaklarınızın arasında yaklaşık kalça genişliği kadar mesafe olsun. Hareketleri ayakta ya da oturarak yapabilirsiniz ancak ayakta yaptığınızda belinize binen yük daha az olacaktır. Nefesi burnunuzdan alın ve kolları yukarı kaldırdığınız yani zorlandığınız yerlerde ağzınızdan nefes verin, bu şekilde nefes alıp vermek hareketlerin tekrar sayıları arttığında size güç verecektir.

Hareket 1 / Isınma

Kollarınızla omuz ekleminden büyük daireler yaparak kolları hareketlere hazırlayın. İlk olarak önden yanlara doğru 10 tekrar, sonrasında yanlardan öne doğru 10 tekrar daireler yapın.  

Hareket 2 / Yana açışlar 

Omuz kaslarınızı çalıştırır. Hareketi yaparken dirseklerinizi hafif bükün ve kollarınızı omuz hizasına kadar kaldırın. En az 10 tekrar yapın.

Hareket 3 / Yanlarda küçük daireler ve sıkıştırma 

Bir önceki hareketin sonunda içe ve dışa doğru 8-10 kez küçük daireler yapın ve son olarak yanlardaki kolları yarı yol indirerek küçük küçük yukarı doğru itin.                     

Hareket 4 / Dirseklerden bükme 

Ön kol kaslarınızı çalıştırır. Kollarınızı yanlarda omuz hizasında açın ve avuçlarınızı yukarı çevirin, dirseklerinizi bükün ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. En az 10 tekrar yapın.

Hareket 5 / Yukarı itme 

Tüm kol ve omuz kaslarınızı çalıştırır. Kolları yukarı kaldırdığınızda omuzları kulaklardan uzak tutmaya özen gösterin. En az 10 tekrar yapın.

Hareket 6 / Arkada dirsekten bükme 

Arka kol kaslarınızı çalıştırır. Hareketi yaparken dirseklerinizi mümkün olduğunca yukarıya doğru kaldırın. En az 10 tekrar yapın ve hareketin sonunda kolları yarı yol indirerek küçük küçük sıkıştırma yaparsanız hareketin etkisini arttırırsınız.

Son olarak omuzlarınızla geriye ve öne doğru daireler yaparak kollarınızı rahatlatın.

Hareketleri haftada en az 5 gün tekrarlayın ve kısa kollu t-shirtlerle karşıdan gelen arkadaşınıza el sallarken ya da yemeğinize biraz tuz eklerken sıkı kolların keyfini çıkartın!

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam