Yaza daha sıkı karın kasları ile girmeye ne dersiniz?

Bikini sezonunu açmaya sadece birkaç ay kaldı. Bu yaz daha formda görünmek istiyorsanız çalışmalara şimdiden başlamalısınız!

Sıkı karın kasları ile sağlıklı ve formda görünen vücut hatları elbette hepimizin hayali. Tabii bunu sağlamanın en temel yolu düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile yeterli sıvı alımı… Ancak günümüzün hızlı ve koşuşturmalı yaşam şartları her zaman bu düzene fırsat vermiyor. Öyle ki çoğu zaman değil düzenli spor yapmak, en son ne zaman yemek yediğimizi bile hatırlayamayabiliyoruz.

Kaslarımızı çalıştırmak ve güçlendirmek neden önemlidir?

Tüm kas gruplarının yeterli kuvvette ve esneklikte olması bedenimize sadece estetik bir görünüm kazandırmakla kalmaz, bence bundan da önemlisi yeterli kuvvette olan kaslar iskelet sistemimize destek vererek daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmemize de olanak sağlar. Özellikle karın ve bel bölgesindeki kasların en önemli görevi omurganın bel bölgesini korumak ve zamanla yer çekimine karşı bel bölgesinde yoğunlaşan baskının olumsuz etkilerinden korumaktır.

Peki hareketleri nasıl uygulamalıyız?

Çoğumuzun en büyük sıkıntısı düzenli egzersize zaman ayıramamak olduğundan sizlerle bu videoda kısa bir karın egzersizleri serisi paylaşmak istedim. Her gün ya da iki gün de bir 5-10 dakika vakit ayırarak daha güçlü ve güzel görünen karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Yeter ki hareketleri uygularken pilates prensiplerine bağlı kalın. Yani hareketleri uygularken nefesleri burnunuzdan gövdenin yanlarına ve arkasına doğru alın, nefesleri verirken kaburgaları birbirine yaklaştırır gibi merkeze doğru toparlayarak ağzınızdan verin. Hareketler net ve akıcı olsun. Kontrolü kaybetmeyin. Belinizi yere yumuşak bir şekilde yerleştirin ve karnınızı göbek deliğini içeride tutarak yani karnı şişirmemeye özen göstererek uygulayın.

Eğer bel ve boyun bölgesinde herhangi bir hassasiyet varsa omuzları yerden yukarı kaldırmayın ve bacaklarınızı daha yukarıda tutarak hareketleri yapın. Bu sayede hareketleri kolaylaştırmış olursunuz.

Hareket sayılarını 4-6-8-10-12 şeklinde arttırabilirsiniz…

Ve unutmayın egzersizden verim alabilmeniz için düzenli olarak uygulamalısınız ve egzersiz yapmayı hayatınızın yemek yemek, uyumak gibi bir parçası haline getirmelisiniz…

Paylaştığım videoda üst, orta, alt karın kasları ile beli ve karnı korse gibi saran transverse abdominis ve bel bölgesini saran internal external obliques kaslarını çalıştırıyoruz.

Daha sıkı karın kaslarına sahip olmak için bence hiç vakit kaybetmeden başlayın.

Şebnem Sürücü Pilates Eğitmeni
Spor hayatıma ortaokul döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü’nde voleybol ile başladım. 1998 senesinde Los Angeles Madonna Grimes Fitness And Dance Company bünyesinde düzenlenen eğitim programına ... Devam