Sanatçı Jody Steel toplumun ideal vücut ölçüsü dayatmasına sanatıyla karşı çıkıyor

Günümüzde insanlar toplum tarafından dayatılan ‘ideal vücut ölçüleri’ yüzünden kendilerini sürekli baskı altında hissediyorlar ve birçok insan sürekli ideal vücuda ulaşmak için çalışıyor.

jody steel

Aşağıda izleyeceğiniz inanılmaz video, sanatçı Jody Steel tarafından yayınlandıktan sonra adeta fırtına etkisi yarattı. Göbeğine sıkıca sarılı bir düğüm çizen Jody, videoda insanların ideal vücut algısı sebebiyle her yola başvurabileceklerini etkili bir biçimde anlatıyor. Hem kadınların hem de erkeklerin toplum tarafından dayatılan mükemmel standartlara ulaşmak için mücadele verdiği bir dünyada, Jody’nin çalışması bu amaç uğruna çalışan insanların cesaretini kırmayı hedefliyor.

İlgili yazı: “İdeal vücut” arzusu ve yeme bozuklukları

Facebook’ta yayınladığı ve güçlü çizimiyle öne çıkan etkileyici videosu, paylaşıldıktan yalnızca bir hafta sonra 900.000 kullanıcıya ulaştı. Videonun 100 milyon kişiye yakın insan tarafından izlenmesinin sırrı insanların da sürekli problem yaşadığı ideal vücut algısıyla ilgili konuya eleştirel bir şekilde değinmesinde saklı aslında. Jody bu kadar destek almasına şu yorumu getiriyor:

‘Birçok kez kendimi aynaya bakıp mükemmel bir şekilde görmeyi hayal ettim. Düzenli spor salonuna gitmeme veya çok az şeker ve karbonhidrat tüketmeme rağmen, hala görünüşümün mükemmel olmadığını düşünüyordum. Bir kere toplumun  yarattığı idealize edilen vücuda ulaşamayacağımı fark ettiğimde, üzerimde hissettiğim baskının gitmesine izin verdim. Macerayı ve yeni yemekler denemeyi çok seviyorum, özellikle acılı yemekleri 🙂 Sonuç olarak, kötü düşünceleri kendinizden uzaklaştırın ve hayatta zevk aldığınız şeylerin tadını çıkarmayı öğrenin. Uzun zamandır bu düşünce kafamdaydı ve nihayet bu düşünceyi hayatıma uyguladım.

Body Image by "Jody Steel" – A Timelapse Drawing

Kaynak:

popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!