Sanat, tasarım ve yaratıcılık bir arada: COS x Serpentine Galerileri “Park Geceleri” başlıyor

Bu yaz COS, Serpentine Galerileri’nin halka açık performans serileri Park Geceleri’ni peş peşe 5. senedir destekleyerek Londra’da sanat, tasarım ve yaratıcılığa bağlılığını sürdürmeye devam ediyor.

Park Geceleri Serpentine Pavyonu’nda özel olarak seçilmiş, sanat, mimari, müzik, film, felsefe ve teknoloji alanlarından yeni ve canlı işler sahnelemeleri için çokdisiplinli sanatçıların davet edildiği canlı performanslara ev sahipliği yapıyor. Bu sene Serpentine Pavyon, ödüllü Burkinabé mimarı Francis Kéré ve onun Berlin merkezli stüdyosu Kéré Architecture tarafından tasarlandı. Pavyon, insanların hareketlerini önceliklendirmek ve toplulukların bir araya gelişini birliktelik ve bağlantı hissi ortaya çıkarmak amacıyla tasarlandı.

2017 Park Geceleri Pavyon’u

2017 sezonu süresince yaz boyu seçilen Cuma gecelerinde sekiz Park Geceleri gerçekleştirilecek. Program 30 Haziran’da Amerikalı görüntü yönetmeni ve sanatçı, aynı zamanda da A Series of Utterly Improbable, Yet Extraordinary Renditions sergisiyle 8 Haziran-10 Eylül arası Serpentine Sackler Galerisi’nde yer alacak olan ve Birleşik Krallık’ta ilk sergisini gerçekleştiren Arthur Jafa ile başladı. Katılımı teyit edilmiş diğer Park Geceleri sanatçıları arasında Tamara Henderson, Eleanor Antin, Joseph Grigley ile Bouchra Ouizguen & company (Shubbak Festivali kapsamında) bulunuyor.

Serpentine Galerileri’nin Sanat Yönetmeni Hans Ulrich Obrist ortaklık hakkında “Serpentine Park Geceleri, Pavyon’un tanımlayıcı rolünü olağanüstü karşılaşmaların yeri olarak vurguluyor” diyor. Bu yaz gerçekleşecek canlı etkinlikler, Pavyon’u ağaç motifinin etrafında bir buluşma noktası olarak tasarlamış Francis Kéré’den esinlenerek; mimari, şiir, hikaye anlatımı, tiyatro, sanat ve dans gibi performanslar yoluyla insanları bir araya toplamanın potansiyelini keşfediyor. 

2015 / Park Geceleri

Park Geceleri, Galeriler’in yıllık mimari Pavyonu için hazırlanan, Serpentine’in deneysel, disiplinlerarası canlı platformu. Sanat, mimari, müzik, film, felsefe ve teknoloji alanlarında isimler, bu benzersiz mekana özgü eserler yaratmak, sürükleyici, tek gösterimi bulunan etkinlikler sunmak ve mimariyle karşılaşacak yeni yollar aramak için etkinlik kapsamında bir araya geliyor.

Program, birçok sanatçıyı kariyerlerinin erken dönemlerinde desteklemenin yanı sıra, sanatçılardan Sondra Perry, Jesse Darling, Michael Dean, Keren Cytter, Oscar Murillo, Heather Phillipson, Helen Marten, Ed Atkins, Etel Adnan ve Marianna Simnett; yazarlardan Enrique Vila-Matas, Todd McEwen ve Sarah Waters; şairlerden Linton Kwesi Johnson, Fred Moten ve Eileen Myles; filozoflardan Edouard Glissant ve Antonio Negri ve son zamanların sosyoloğu Zygmunt Bauman da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından öncü yazar ve düşünürlere de kendilerini sergileyecekleri bir ortam yarattı. 

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!