Sahip olduğunuz potansiyelin altında performans göstermenizin 13 sebebi

Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri
Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri

Yaratıcı ve zeki olduğunuzu düşünüyorsunuz, ancak bu yönlerinizi kullanabileceğiniz bir fırsat henüz karşınıza çıkmamış olabilir. Doğuştan sahip olduğunuz yetenekleriniz ve sonradan edindiğiniz bilgi birikiminiz başarıya ulaşmanızda kullanacağınız en önemli iki araçtır. Fakat, başarıya ulaşmak için yeteneklerinizi ve bilgi birikiminizi yanınıza alıp çıktığınız yolda, görünen ya da görünmeyen bir çok engelle karşılaşırsınız.

Peki, sizi sahip olduğunuz potansiyelden çok daha azını sergilemek zorunda bırakan, başarıya giden yolda önünüze engel olarak çıkan sebepler nelerdir?

1. Tembellik:

Tembellik sizin potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza engel olan en büyük faktörlerden biridir. Başarı hikayelerine konu olmuş her insan bulunduğu yere oturarak değil; yürüyerek, koşarak, uçarak gelmiştir.

2. Rahatlık:

Dünya üzerinde sadece bir kaç insan şanslı spermler kulübü üyesi olmaya hak kazanmıştır. Bunun kendiniz olduğunu düşünüyorsanız oturduğunuz yerden hayatınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz. Değilseniz, rahatınızı bozun ve bir an önce başarıya ulaşmak için harekete geçin.

3. Korku:

Korkuyorsunuz; basit ve açık. Aptal gibi görünmekten korkuyorsunuz. Aileniz ve arkadaşlarınızın ne düşüneceğinden korkuyorsunuz. Her şeyden korkuyorsunuz. Korkunuzla başa çıkmanın yalnızca iki yolu vardır: Korkmayı bırakacaksınız ya da korkmayı bırakacaksınız. Unutmayın, kimse sizi bunu yapmanız için ikna etmeye çalışmayacak. Yapmanız gereken tüm korkularınızı kenara bıraktığınızda neler yapabileceğinizi hayal etmek.

4. Pesimistlik:

Etrafınızdaki insanlar negatif olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınız kendileri dışında hiç kimsenin başarılı olmaması için çalışan ruh emiciler olabilir. Hepsinden kurtulma zamanı! Etrafınızı başarılı ve gerçekten sevdiğiniz insanlarla doldurun.

Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri
Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri

5. Analitik düşünmek:

Etrafınızda olan biten her şeyi analiz etmek için harcadığınız zamanı bir düşünün. Her şey üzerinde ne yapmalıyım, ne yapabilirdim, ne yapacağım, ne yapmalıydım sorularını cevaplamak için durmaktan vazgeçin. Harekete geçen insanlar istediklerini alırlar, diğerleri ise var olanla yetinmek zorunda kalırlar. Analiz yapmayı bırakıp harekete geçin.

6. Hedefsizlik:

Hiç bir planınız yok. Her şeyin bir gün, bir şekilde, bir sebepten ,sihirli bir değnek değmişçesine yoluna gireceğine inanıyorsunuz ancak yanılıyorsunuz. Başarıya ulaşabilmek için neyi başaracağınızı bilmeniz gerekir. Aksi takdirde ömrünüz havanda su dövmekle geçer.

7. “Onlar”:

Onlar aslında yoklar. Sizin başarınızı ya da başarısızlığınızı sürekli gözleyen ya da kontrol eden bir gizli örgüt yok. Yaptığınız şeyleri yalnızca kendinizi daha iyi hissedebilmek için yapıyorsunuz. Gerçek olan sadece sizsiniz. İş yaşamınızda ya da günlük hayatınızda başarınızı kontrol edebilecek tek kişi sizsiniz.

Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri
Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri

8. “Genlerimde yok”:

Başaramıyorsunuz çünkü yeterince güzel değilsiniz ya da güçlü bir kişiliğiniz yok. Yani genlerinizde yok. Tebrikler, mükemmel bir bahane! Gerçek şu ki IQ seviyesi en düşük insanlar bile “normal” insanlar kadar başarılı olabilecek potansiyele sahip. Sizin probleminiz buna henüz inanmıyor oluşunuz.

9. Zaman kaybı:

Tam bir zaman canavarısınız. Her gün çalışmamak için saatlerce çalışıyorsunuz. Üretici olmayan işler yapıyorsunuz. Peki, zamanınızı böyle har vurup harman savurarak hedeflerinize nasıl ve ne ara ulaşacağınızı düşünüyorsunuz? Tabii ki ulaşamayacaksınız. Eğer izlediğiniz yol buysa, bir an önce yolunuzu değiştirin.

Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri
Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri

10. Sosyal medya:

Sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsunuz. Muhtemelen gününüzün en üretken saatlerinin %50’sini Facebook’unuzda gezinirken ya da öğle yemeğinizin fotoğrafını Instagram’larken harcıyorsunuz. İşin üzücü kısmı ise bunun farkında olmanız fakat kendinizi durduramamanız.

11. Küçük düşünmek:

Bir yıl sonrasını ya da gelecek 10 yılınızı düşünmektense, ısrarla bir gün ya da bir hafta sonra neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Böyle gitmeye devam ederseniz ne yazık ki hiç bir yere ulaşamayacak, hiç bir zaman takip edilemeyecek ve daima takip eden olarak kalacaksınız.

12. İstememek:

Sadece bir cümle ile istemediğiniz bir konuda başarıya ulaşmaya çalışmanızın boşa kulaç atmak olduğunu şöyle açıklayabiliriz: “İstemek başarmanın yarısıdır.”

13. İnanmamak:

Hiç bir zaman başarılı olabileceğinize ihtimal vermediniz. İçinde yaşadığınız toplum size, yalnızca seçilmiş kişilerin istedikleri şeyleri elde edebileceklerini öğretti. Eğer buna inanmaya devam etmek istiyorsanız, özgürsünüz. Kalanımız çizginin öbür tarafında sizi bekliyor olacak. Çünkü bizler inanıyoruz!

Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri
Kendinizi Gösterememenizin Sebepleri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!