Bu öneriler kışın daha mutlu ve sağlıklı bir yaşama geçmeniz adına size yardımcı olacak

Hayatın koşuşturmasında kendinize zaman ayırabiliyor musun?

Cevabınız eğer ‘Hayır’ ise, endişelenmenize gerek yok. Sizin için araştırmalarla derlediğimiz öneriler, soğuk kış günlerini yaşadığımız bu günlerde kendinizle daha fazla ilgilenmenize yardımcı olarak daha mutlu olmanıza katkıda bulunacak. İşte o öneriler:

Eşsiz faydalarıyla eski dost: Yoğurt

Eğer akşamüstü canınız lezzetli ve sağlıklı bir şeyler çekiyorsa, işte size eşsiz bir öneri: Yoğurt.

Araştırmalar; yoğurdun kemik erimesine, yüksek tansiyona iyi geldiğini ve inflamatuar bağırsak hastalığı ile kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini önlediğini dile getiriyor.

Hem eğlence hem spor: Aile egzersizleri 

Çocuklarınız ve ailenizle birlikte geçirdiğiniz vakti bir aile egzersizine dönüştürmeye ne dersiniz?

İster yaşlı olun isterseniz de genç, çok uzak olmadığı sürece ailecek gittiğiniz yerlere yürüyerek gitmek, sağlığınıza olumlu katkı sağlayacaktır. Apartmanda yaşıyorsanız asansör yerine merdiven kullanmayı kural haline getirme ve ailecek yemek öncesi veya sonrası yürüyüşler düzenlemek, aile egzersizine katkı sağlayan uygulamalar arasındadır. Bahçeli bir evde yaşıyorsanız, çocuklarınızla beraber bahçeyle uğraşmak da eğlenceli ve etkili bir egzersiz olabilir. Yapılan araştırmalar, bahçeyle uğraşmanın kemik erimesine iyi geldiğini kanıtlamaktadır.

Sağlıklı yaşamın anahtarı: Organik beslenme
organik beslenme
Pazarlar gibi lokal yerlerden alışveriş yapmak, taze ürüne daha kısa yoldan ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Organik beslenme, sağlıklı bir yaşamın anahtarı olsa da, lokal yerlerden alışveriş yapmanın önemini de asla göz ardı etmeyin. Bazı beslenme uzmanları; pazarlar gibi lokal yerlerden alışveriş yapmanın organik beslenmekten bile önemli olduğunu dile getirmektedir. Bunun nedeni ise, besinin tarladan sofranıza direkt olarak gelmesi.

İlgili yazı: Sağlığa adım atın: Organik beslenme

Eğer besinlerin yeteri kadar doğal ve taze olduğuna inanmıyorsanız, kendi sebze ve meyvelerinizi kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

D Vitamini seviyenizi doğal yollarla yükseltin 

Herkes muhtemelen D vitaminin eşsiz faydalarını duymuştur. D vitamini; cilt sağlığınız, kalp sağlığınız, bağışıklığınız ve mental sağlığınız için oldukça önemlidir. Yumurta, süt, peynir, ayran  ve somon balığı tüketmek; vücudunuzun, ihtiyacınız olan D vitaminine doğal yolla ulaşmasına yardımcı olacaktır. Toplam kilonuzun %5’i oranında kilo vermek de D vitamini seviyenizin artmasına katkı sağlar.

 Uykunuza dikkat edin
uyku
Sağlığınız ve iyiliğiniz için her gün ortalama 7-9 saat arası uyumaya dikkat edin.

The Sleep Council sözcüsü Jessica Alexander, uyku ile ilgili şunları dile getiriyor: ‘İnsanlar ortalama 6.5 saat uyumaktadırlar. Aslında önerilen 7-9 saat arası uyumak’.

Bildiğiniz gibi düzenli uyku sağlığınız ve iyiliğiniz için kritik derecede öneme sahip. Bu sebepten düzenli uykuya geçmek, bir sonraki gün ihtiyacınız olan enerjiye doğal yollarla sahip olmanıza konusunda size yardımcı olacaktır.

Kaynak:

Webmd.com

Prevention.com

Nhs.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!