Organik gıdalarla beslenmek sağlığımız için neden önemlidir?

Organik gıdalarla beslenmek çok uzun yıllardır gündemimizde olan bir konu. Öyle ki ekmekten süte dek her ürünün organik olanını marketlerde bulmak mümkün artık… Peki, sadece organik ürün satan marketlerde yer alması bir ürünü sağlıklı ve besleyici yapar mı? Elbette hayır!

Organik ürün pazarı, giderek büyüyen bir pazar olup tüm gıda pazarının şimdiden %4’ünü oluşturuyor. Hatta büyük süpermarket zincirleri dahi tüm gıda ürünlerinin yanı sıra organik gıdalar da satmaya başladılar; çünkü organik ürün satışı son 10 yılda 4 katına çıkmış durumda. Açıkça görülüyor ki, insanlar besin seçimi konusunda artık daha bilinçliler ve sağlıklı alternatiflere yönelmeyi tercih ediyorlar. O halde biz de organik beslenme konusuna biraz daha yakından bakalım…

Organik gıda tam olarak nedir?

Sürdürülebilirliğin yanında, yetiştirilirken hiçbir kimyasal madde, sentetik gübre, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve iyonlayıcı radyasyon kullanılmamış ürün anlamına geliyor.

Sağlığımız için tüm bu zararlı etmenler çıkarıldığında, organik ürünlerle beslenmenin vücudumuz için besleyici olmasını umarız fakat herhangi bir gıdanın sağlıklı olması için organik olması yeterli değildir. O yüzden organik gıdaların da sağlıklı ve besleyici olanlarını tercih etmeliyiz.

Ürünleri akıllıca seçin

Organik çikolatalar da içerisinde çok miktarda yağ ve şeker barındırıyor, organik cipsler hala yağda pişiriliyor, organik kırmızı et hala kanserojen madde içeriyor ve organik soda bile basitçe şekerli köpüklü sudan oluşuyor.

Her ne kadar bu ürünler daha az kimyasal atık içerse de, vücudumuzun sağlıklı ve doğal ürünlere duyduğu ihtiyaç değişmeyen bir gerçek. O yüzden gıda alışverişi yapmak için çıktığımızda, sağlığımızı düşünerek alışveriş yapmalıyız. Aldığımız ürün besleyici mi? Antioksidan içeriyor mu? Aldığımız ürünü tükettiğimizde zararlı etkileri olacak mı?

Sağlıklı ürünler fiziksel sağlığınızın dostudur

Alışveriş yaparken mümkün olduğunca organik ürün almaya çalışmalıyız. 2014 yılında Melbourne’de yapılan bir araştırmaya göre haftada bir organik beslenmek idrar pestisit seviyesini neredeyse %90 oranında düşürüyor. Yani vücudumuz için önemli bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.

Organik gıdalarla beslenmenin faydaları

Bunların dışında organik ürün satın almak için başka sebepler de bulunuyor. İşte organik ürün almanız için birbirinden önemli 4 neden…

1. Besin değeri

Bazı araştırmalar organik ürünlerin geleneksel rakiplerine göre %19 ila %69 arasında daha yüksek antioksidan içerdiğini belirtiyor. Pestisit ve herbisit kullanılmadığı için bu besinler daha fazla antioksidan içeriyor. Yararlı özellikleri sayesinde vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlayan bu gıdalar, hastalıklarla savaşma konusunda da bize yardımcı oluyorlar.

2. Tadı

Elbette bu sübjektif bir konu, fakat gurme şeflerin, kalitesi ve üstün lezzeti nedeniyle organik gıdalara yönelmesi, bizi de ister istemez organik gıdaları kullanma konusunda teşvik ediyor. Ayrıca birçok müşteri de gurme şefler gibi düşünüyor. Organik ürünlerin satın alınmasındaki en önemli nedenlerin başında tat konusu geliyor.

3. Kimyasal maddelere maruz kalmama

Geleneksel gıdaları tükettiğimiz zaman maruz kaldığımız kimyasallar, baş ağrısı, bulantı ve hatta kanser arasında bağlantı olduğunu gösteriyor araştırmalar. Her ne kadar bizi çevreleyen tüm toksinlerden sakınmamız mümkün olmasa da, kolaylıkla kurtulabileceğimiz toksinlerden kaçınmak bizim elimizde. Dahası birçok geleneksel besin GDO’ludur (genetiği değiştirilmiş organizma). 

İlginizi çekebilir: İnsanoğlunun hayatını kurtaracak geleceğin tarım teknolojisi: Yüzen çiftlikler

4. Sürdürülebilirlik

Organik tarım, kirliliği ve toprak erozyonunu azaltmayı, suyu muhafaza etmeyi, toprağın verimliliğini artırmayı ve daha az enerji tüketimini amaçlamaktadır. Bu da toprağı tüketmeden daha uzun bir süre sağlıklı besin ürünlerinin üretilmesi anlamına gelmektedir.

Sağlıklı ve organik ürün satan marketlerdeki pahalılık çoğu insanın buralara gitmemesine neden oluyor. Ama illa büyük paralar harcamak zorunda değilsiniz aslında. Çok fazla bütçeniz olmasa bile, elma, patates, ıspanak ve domates gibi ürünleri organik tercih ederek kimyasal maddelere maruz kalma oranınızı düşürebilirsiniz. Bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir her zaman!

Kaynak
pickthebrain.com

İlginizi çekebilir: Mutfağınızda organik gıdalara yer açmanız için 5 geçerli sebep

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!