İnsanoğlunun hayatını kurtaracak geleceğin tarım teknolojisi: Yüzen çiftlikler

Gelecekte 9 milyar insanın yaşadığı bir dünyayı nasıl besleyeceğiz? Barcelona’da yer alan Forward Thinking Mimarlık şirketi çözümü besinlerin sadece toprakta yetişebileceği fikrinden vazgeçmemiz gerektiği noktasında buluyor.

Birleşmiş Milletler’e göre 2050 yılında dünya popülasyonu 9.1 milyara ulaşacak ve biz şu anda ürettiğimiz toplam besinin %70 daha fazlasını üretmemiz gerekecek.

Bu noktada problemi, bu kadar insanı besleyecek geleneksel tarım alanının olmaması olarak görebiliriz. Yeterli alanımız olsa bile iklim değişikliği sorunu bunu imkansız hale getiriyor.

Bazı uzmanlar tarım alanı krizine cevap olarak yüzen tarlaları gösteriyor ve yüzen tarlaların şehirlerdeki nüfus patlamasına karşı mantıklı bir çözüm olabileceğine inanıyorlar.

yüzen çiftlik

Hipodronik ve dikey tarım teknolojilerinin birleştirilmesiyle oluşan bu yeni metodla, her bir mavna yaklaşık 250-350 metre olup üzerine kurulacak çiftliklerde temiz ve sağlıklı besinler elde edilmesi planlanıyor.

yüzen çiftlik projesi

Her bir tarla 3 katlı tasarlanırken, ilk katı tuzdan arındırma noktaları ve balık mezbahaları olarak kullanılacak. Dalga kırana sahip olan çiftlikler aynı zamanda çiftlik bitki ve balıkların üreme alanı olarak da kullanılabilecek.

yüzen çiftlik balıklar

İkinci katta bitki korumalı seralar bulunacak ve burada yeşil yapraklı ve diğer sebzeler yetiştirilebilecek.

sera

En üst katta ise gerekli enerjiyi sağlaması için solar panellerle donatılacak.

solar panel

‘Yüzen çiftliklerin amacı geleneksel tarımın yerini alacak bir sistem üretmek değil; aksine gıda güvencesini gözeterek, bugün ve geleceği düşünerek ülkeler için tarımsal bir alternatif üretmek’ diyor projenin tasarımcıları.

yüzen çiftlik gelecek proje

Yüzen çiftlikler kuraklığa, su baskınına zararlı böceklere dayanıklı olup ticari tarımın zararlı sonuçlarını elimine etmeyi amaçlıyor. Bu yeni sistem hayata geçtiği takdirde daha çok insanın karnı doyacak ve besin maddelerinin fiyatları gereksiz bir şekilde artış göstermeyecek.

Kaynak:

distractify.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!