Mutfağınızda organik gıdalara yer açmanız için 5 geçerli sebep

Sebze-meyve ya da genel olarak yiyecek alışverişine çıktığımızda, işlenmiş organik besinler arasındaki uçurum her ne kadar azalıyor olsa da, çoğu zaman gördüğümüz fahiş fiyatlar karşısında organik reyonunu pas geçiyoruz. Cebimize giren parayı ve hayat pahalılığını düşünerek sağlığımız için yararlı olan harcamalardan bile kısıyoruz.

Ancak, RMIT Üniversitesi’nin Environmental Research dergisinde yer verdiği bir çalışmaya göre yalnızca bir hafta bile organik besinlerle beslenerek vücudun tarım ilaçlarına %90 daha az maruz kaldığını ve hayatınızı olumlu yönde etkilediğini ortaya koydu.

organik 1

Bu örnek, organik besinlerin faydalarından yalnızca biri. Eğer mümkünse, üç beş kuruşun hesabını yaparak ömrünüzden çalmayın; organik besinlere mutfağınızda mümkün olduğunca daha çok yer açın. Hâlâ ikna olmadıysanız, Uplifers olarak organik besinlerin faydalarını derlediğimiz yazıyı okumaya ne dersiniz?

Organik gıdalar daha besleyicidir

Açık alanda yemlenen, doğal yollarla yetiştirilen tavuklardan tutun da, yine doğal yollarla yetiştirilen kıpkırmızı domateslere dek tüm doğal gıdalar; besin takviyesi içeren, işlenmiş yiyeceklerden kat be kat daha besleyicidir ve sizi daha çok tok tutar. Geleneksel öğünler ve işlenmiş gıdalar ise, sizi bu gıdaları tükettikten sonra daha aç hissettirebilir ve hatta daha fazla yiyecek tüketmenize yol açabilir.

Organik gıdalar için koruyucu madde gerekmez

Organik gıdalar hiçbir işlemden geçmez ve katkı maddesi içermez. Daha lezzetli olmakla beraber meyve-sebze gibi en temel gıdalar, bakteriye ve çürümeye karşı doğal olarak daha az dayanıklıdır. Çoğu zaman bir hafta kadar raf ömürleri vardır. En çok tüketilen gıdalardan biri olan tavukta ise, marketlerden aldığımız dondurulmuş tavuklar organik olanlara nazaran yüksek miktarlarda sodyum içerir. Yiyeceklerin dokusunu, rengini, dayanıklılığını etkileyen gıda boyalarından ve gluten gibi kimyasal katkı maddelerinden bahsetmemize de gerek yok sanırız.

Asıl “fast food”, organik gıdalardır

Büyük fast-food zincirleri anında, sıcak yiyecekler sunduklarını övünmekle dursunlar; uzun süre dayanıklılıklarını korumak adına bu yiyeceklere daha fazla katkı maddesi ve koruyucu eklenmelidir. Dahası, bu işlenmiş gıdalar içerdikleri aşırı miktardaki sodyum ve şeker ile şişkinliğe yol açar ve sizi huzursuz hissettirirler. Ancak pişmesi görece daha uzun zaman alan organik et ve sebzeler besinleri sisteminize daha hızlı ulaştırır. Çoğu vegan öğünde, pişirme süresi diğer beslenme şekillerinden daha da kısadır.

Vücudumuz organik gıdaları tüketmeye yöneliktir

organik 2

Vücudumuz doğal besinleri tüketmeye yönelik tasarlanmıştır. Gereken besinden başka bir şey içermeyen gıdaları tüketerek sistemimizin ihtiyacı olan şeyi, gereksiz katkı maddeleri ya da koruyucuları sindirmekle uğraşmadan kaynağından almasını sağlarız. Genellikle sağlıklı olarak sınıflandırılmış çoğu katkı maddesi bulunsa da, ihtiyacınız olan sağlıklı bir beslenme için organik gıdalar tüketmeye çalışın.

Organik gıdalara takviye gerekmez

Yaşamımızla çevremiz iç içedir. Organik gıdaların vücudumuza faydalı olması için katkı maddelerine gerek yoktur. Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları doğru miktarlarda tüketmek, işlenmiş gıdalarda olduğunun aksine katkı maddesi, koruyucu veya tatlandırıcılara gerek duymadan gerçekten ihtiyacınız olanı almanız demektir.

Kaynak

Collective Evolution

Huffington Post

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!