Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusu çok geniş bir yelpaze. Düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları… Gelin bir de maddeler halinde sağlıklı yaşam ipuçlarını inceleyelim.

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlar

  • Düzenli uyuyun

Sağlıklı bir yaşam için ortalama 7-8 saat uyumalısınız çünkü bağışıklık sisteminizin dinlenmeye ihtiyacı var. Uzmanlar alarm kurmadan kalkmanızı tavsiye ediyor. Böylece vücut saatinizi de alıştırmış olacaksınız. 

Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku çok önemli.
  • Stresle başa çıkabilmeyi öğrenin

Hayatınızda sizi strese sokacak ne varsa bunları kafanızda basite indirgemeye çalışın. En basitinden bugün bir toplantınız varsa bu toplantıyı gözünüzde büyütmeyin hatta bazen bu tarz durumları küçümsemenin bile stresi azalttığı öne sürülüyor. 

Stres dolu bir yaşam sağlıklı olmanızı engeller,hayatınızda sizi üzecek ne varsa arka plana atmaya çalışın.

  • Sigara ve alkolden uzak durun

Çok klişe gelse bile sigara ve alkol ciddi anlamda sizin düşmanınız. Her ne kadar sağlıklı beslenseniz bile eğer sigara alışkanlığınız varsa kendi kendinize zarar vermiş olur ve yediğiniz tüm sağlıklı besinleri hiçe saymış olursunuz.

Alkol vücudun düşmanıdır bu yüzden olabildiğince alkolden uzaklaşın hatta bırakın.
  • Bol su için

Aklınıza her geldiğinde su için. Sürekli su içmek hem cildinizi gençleştirecek hem de toksinleri atmanıza katkı sağlayacaktır.

Günde 1,5-2 litre arası su için.
  • Temizliğe önem verin

Kişisel eşyalarınızı temiz tutun, ellerinizi olabildiğince yıkayıp mikroplardan arındırın. Evinizi temiz tutun haftada en az bir kez toz alın süpürün ve silin.

  • Doğa yürüyüşleri yapın

Temiz bir hava kadar güzel bir şey olamaz. Gündelik koşuşturmaların yanında olabildiğince doğa yürüyüşlerine vakit ayırın böylelikle kendinizi iyi hissedeceksiniz.

  • Her meyveyi ve sebzeyi mevsiminde tüketin

Mevsiminde olmadığı halde yetiştirilen her türlü meyve ve sebzeden uzak durun. Çileği ilkbahardan yaz mevsimine doğru, portakalı ise kış mevsimlerinde vazgeçilmez meyve haline getirin.

Domatesin en taze hali ilkbahar,özellikle yaz mevsiminde yetişir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!