Sağlıklı ve uzun bir yaşam için arınma: Detoks mucizesi

Günümüzün en temel problemlerinden biri sağlıklı yaşam. Hızlı şehir hayatı, zamansızlık, kötü beslenme vb. çeşitli etkenler ile vücudumuz yoruluyor, kendisini dinlendirme ve yenileme fırsatı bulamıyor. Doku kirliliğinden kurtulmanın tek yolu detoks, yani arınmadır. Bedenimizi kirleten çevresel toksinlerden arınmak, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gereklidir.

İlgili yazı: Hastalıkların tedavisinde alternatif bir yöntem: Juice terapi

Detoks
Detoks, vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur ve sağlıklı, uzun bir hayatın kapılarını açar. 

Uykusuzluk, kronik yorgunluk, stres, kalp problemleri, solunum sistemi sorunları, romatizma ve kanser gibi hayat kalitemizi düşüren hastalıklar artık modern yaşamın kaçınılmaz bir parçası haline geldi. Tüm bu rahatsızlıklar, çeşitli toksin ve atıkların vücuttan atılamayarak birikmesi ve patojen mikroorganizmaların hastalık yapabilmeleri için gerekli olan doku kirliliğinin oluşmasından kanaklanmaktadır. Vücudumuza zarar veren bu çevresel faktörler dokularımızın, organlarımızın, hücrelerimizin ve hücre içi organellerimizin başlıca düşmanlarıdır.

Aslında vücudumuz, normal metabolizma süreçleri sonucu oluşan toksinlerden arınmaya programlı bir sisteme sahiptir. Ancak günümüz modern şartlarının getirdiği ek toksinlerle başa çıkmakta ne yazık ki yetersiz kalmaktadır. Bedenimiz ve çevremizin ürettiği toksinlere karşı vücudun doğal detoks sisteminin yetersiz kalması sonucu; yorgunluk, kendini iyi hissetmeme, bitkinlik, güçsüzlük, uykusuzluk veya aşırı uyku, kas ve eklemlerde gerginlik, sinir, ağrı, bunalma hissi gibi birçok sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Soluduğumuz hava, atmosfer, içtiğimiz su, besinlerimizin yetiştirildiği toprak ve gıdalardan aldığımız binlerce kimyasal, fiziksel toksik ve zehirleyici maddeler her geçen yıl vücudumuzu toksin çöplüğüne çevirmektedir. Bu sebepten dolayı git gide vücut direncimiz azalır, hormonal dengesizlikler yaşanmaya başlar, direnç kaybı ve sinir sistemi bozuklukları baş gösterir. Son olarak kanser ve birçok geri dönüşü olmayan hastalıklar da bedenimizi sarmaya başlar.

Detoksifikasyon çeşitleri
 • Kolon temizleme (kolon hidroterapi),
 • Master Cleanse: Su, limon, maple (akçaağaç) şurubu, biber ve bitksel çaylar,
 • Smoothie Cleanse: Yeşil sebzeler ve meyvelerden oluşan smoothie’ler ile uygulanır,
 • Juice Cleanse: Lifsiz cold press juice ile yapılan sebze ve meyve suyu ve badem sütünden oluşan arınma işlemi,
 • Özel diyetler ile vücudu arındırma,
 • Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan bazı vitamin ve aminoasitler,
 • Biofoton tedavisi,
 • Homeopatik tedaviler,
 • Sauna, hamam, kaplıca (terleme),
 • Manyetik alan tedavisi,
 • Nöralterapi.

Yukarıda belirttiğim arınma çeşitlerinin hepsi daha sağlıklı ve dinç yaşam için, toksinlerin atılmasına dışarıdan yardım etmektedir. Modern yaşamın temposuna ayak uydururken, ne yazık ki beslenmemize fazla dikkat edemiyoruz. Hayvansal gıdaların günlük beslenmemizin %10’unu kapsaması gerekirken, çok daha fazla tüketilmektedir. Ayrıca alkol, kafein, yağlar, bilinçsiz tüketilen ilaçlar, antibiyotikler ve birçok sağlıksız ürünün kullanılması yaş ilerledikçe kalp damar problemleri, eklem hastalıkları, aşırı kilo, diyabet gibi bir çok sorunla bizi yüzleştirmektedir. Bu noktada, günümüzün en popular arınma çeşitlerinden olan juice cleanse, yani sıvı orucundan bahsetmek istiyorum.

Juice cleanse nedir?
juice cleanse
Belirli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek, sindirim sisteminizin dinlenmesine juice cleanse denmektedir.

Juice cleanse, belirli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek, sindirim sisteminizin dinlenmesine yardımcı olan sağlıklı yaşam programıdır. Juice cleanse programı; vitamin, mineral ve enzimlerini kaybetmeden cold-pressed yöntemiyle sıkılan %100 doğal sebze ve meyvelerin suyundan oluşur.

Juice cleanse’in faydaları

Juice Cleanse programı ile toksinlerden arınan vücudunuz yeniden yapılanma süreci içerisine girer. Program boyunca hayvansal proteinler, kafein ve işlenmiş gıdalardan uzak duran vücudunuzun, alkali dengesi düzenlenir. Bir nevi vücudunuzdaki sistemler kendisini yeniden başlatır.

Juice Cleanse sayesinde; toksinlerden arınmış bir vücut, alkali dengesi düzenlenmiş bir sistem, daha az kötü alışkanlıklar (Cleanse boyunca kahve, çay, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmanızı tavsiye ederim), daha iyi duyular, daha yüksek enerji, daha sağlıklı bir cilt, daha güçlü bir bağışıklık sistemi, daha güçlü bir metabolizma, daha rahat bir sindirim sistemi, Daha kaliteli bir uyku, daha hafif bir vücuda sahip olursunuz. Kısacası daha sağlıklı ve daha mutlu bir insan olma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz. Doğru kişiye, doğru programlar uygulandığında gençliğinizdeki kadar enerjik olabilir ve yaşınızdan çok daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Detoks programı; şehir hayatı içerisinde yıllar sonucunda birikmiş olan toksinleri vücudunuzdan arındırıp, sağlıkla yaşama geçiş evresinde bedeninize bir zemin hazırlar.

Kimler cleanse yapmalı?

Cleanse programları herkes için uygun olmayabilir. Yetişkinler için hazırlanmış programlar bulunmaktadır. Hamile ve emziren annelerinse, cleanse yapmaları önerilmemektedir; fakat besin takviyesi olarak tekli detoks juice kullanabilirler. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise ya da ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışabilir veya bana mail atabilirsiniz.

Kaç gün cleanse yapmalıyım?

Bu sorunun cevabına kendi vücudunuzun cevap vereceğine inanıyorum. Vücudunuzun verdiği sinyallere göre hareket etmenizi tavsiye ederim.

1 gün (Reset): Tam anlamıyla detoksun etkisini 3 günde gözlemleyebilirsiniz fakat, 3 günlük mola veremem diyorsanız haftada ya da iki haftada bir deneyeceğiniz 1 günlük sindirim molası

vücudunuzdaki toksin, atık ve ağır metallerden arınmak için idealdir.

3 gün (Onar): Evet, en zorlu kısımı atlatılmıştır. Bu günden sonra enerjiniz çok daha artacak ve vücut tam anlamıyla bir detoksa yoğunlaşacaktır. 3 gün sonunda cildinizin güzelleştiğinizi, verilecek fazla kilolarınızdan kurtulmaya başladığınızı,enerjinizin arttığını ve vücuttaki birikmiş toksin ve yabancı maddelerden arındığınızı çok rahat gözlemleyebilirsiniz.

5-7 gün (Yeniden yapılan): Vücudunuzdaki toksinlerin bir çoğundan arınmış olarak, bedeniniz artık sinyal veren hücreleri yeniden yapılandırma ve onarım sürecine girdi. Bu bir kilo verme programı olmasa da bu noktada, kilo fazlalıklarınızdan kurtabilirsiniz.

Detoks sanıldığı kadar kolay ve burada anlattığım kadar basit bir işlem değildir. Kesinlikle alanında uzman kişi ile görüşüp size uygun olan programı hazırlamasını tavsiye ederim. Bu bilgileri sadece bir giriş olarak kabul edin ve bu günden itibaren farkındalığınızı arttırmaya başlayın. Detoks programının, rahatsızlık belirtilerine göre mutlaka kişinin kendisine özel hazırlanması gerekmektedir. Detoksifikasyon süreci ile ilgili aklına takılan bölümlerde benimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorularınızı yanıtlamak ve arınma yolculuğunuzda size eşlik etmek benim için büyük bir zevktir. Unutmayın ki; ufak adımlar  bir süre sonra vücudunuza sonra büyük değişimleri getirecektir. Yaşlanmayı ve hastalıkları bugünden önlemek sizin elinizde.

Dilşat Erdil
Sağlıklı Yaşam Danışmanı ve Bütünsel Bilinçaltı Değişim Uzmanı. Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezun olduktan sonra hayatını sağlıklı yaşam ve beslenmeye adamıştır. The BodyMind Institute’dan ... Devam