Hastalıkların tedavisinde alternatif bir yöntem: Juice terapi

Günümüzde hastalıkların tedavisinde, alternatif tedavi yöntemleri en az geleneksel tedavi yöntemleri kadar önem taşıyor. Son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemi var ki, pek çok yönüyle diğer alternatif tedavi yöntemlerinden ayrılıyor: Juice Terapi

juicing

Juice terapi nedir?

Juice Terapi sadece meyve ve sebze suları içeren özel bir diyet yoluyla çeşitli hastalıkların tedavi edilmesine yönelik bir yöntemdir. Ayrıca juicing orucu (juice fasting) olarak bilinir. Bu tekrar sağlığa kavuşmak ve vücudu gençleştirmek için en etkili yollardan biridir. Çiğ meyve ve sebze içeren Juice Terapi sadece saf su içeren oruçlara kıyasla daha etkin temizlik ve çok daha hızlı iyileşme sunar.
Bitki ve meyvelerden elde edilen sular onların tıbbi özelliklerine sahiptir. Belirli sular belirli koşullar için yararlıdır. Belirli tıbbi koşullarda iyileştirici güçlerinin olmasının yanı sıra, çiğ meyve ve sebze sularının, tüm organlar, bezler ve vücudun fonksiyonları üzerinde olağanüstü canlandırıcı ve gençleştirici etkisi vardır.

Nasıl uygulanır?

Juice Terapi esnasında, önerilen içecek her 2-3 saatte bir içilmedir, bu şekilde günde 5-6 defa içilir. Toksinleri temizlemek adına sabah güne limonlu ılık su içilerek başlanabilir. Buna isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı sirke ve küçük bir tutam acı biber eklenebilir.
Alınan juice miktarı başta 250 ml. olup sonrasında yavaş yavaş artırılarak (her öğünde 50 ml gibi) 600 ml’lere ulaşabilir.
Juice Terapi’ye herhangi bir yan etkisi olmadan 30 ila 40 gün süreyle devam edilebilir. Hasta terapi sırasında yeterince dinlenebilmelidir.
Çiğ sebze/meyve suları, anında bir temizlik maddesi gibi hareket edip derhal sistemden toksinleri ve zararlı maddeleri atmaya başlayacaktır. Toksin atılımı sırasında genellikle karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, baş ağrısı, ateş, halsizlik, uykusuzluk ve kötü nefes gibi bazı belirtiler olmaktadır. Temizleme işleminin bir parçası olan bu reaksiyonlar, ilaç kullanımı ile bastırılmaya çalışılmamalıdır. Vücut tüm toksinleri dışarı attığında bu belirtiler de sona erecektir.
Juice Terapi sonrası, normal bir dengeli beslenmeye dönüş kademeli olmalıdır. Başlangıçta, 2 juicing öğünü süt ve meyve ile değiştirilebilir. Sonra yavaş yavaş tüm juicing öğünleri yerini dengeli beslenmeye dayalı öğünlere bırakabilir.

Juice Terapi’nin faydaları

1. Çiğ meyve/sebze suları vitaminler, mineraller, eser elementler, enzimler ve doğal şekerler bakımından son derece zengindir. Onlar bütün vücut fonksiyonlarını normalize eder. Vücudun kendi kendini iyileştirebilmesi, hücre yenilenmesi için gerekli besinleri sağlar ve bu şekilde iyileşme sürecini hızlandırır.
2. Çiğ meyve/sebze suları hiçbir sindirim işlemi gerektirmeden hızlıca ve neredeyse tüm hayati besinleriyle birlikte doğrudan kan dolaşımına asimile edilir.

cleanse set
3.  Çiğ meyve/sebze sularının alkali elementleri son derece zengindir. Vücudun asit baz dengesini düzeltir, vücudu alkali yapar, bu sayede genelde asitik ortamda gelişen hastalıkları önler.
4.  Çiğ meyve/sebze suları kolayca emilen ve içlerinde bolca bulunan özellikle kalsiyum, potasyum ve silikon gibi organik minerallerin yardımı ile hücrelerin vaktinden önce yaşlanmasını ve hücrelerde hastalık oluşumunu engeller.
5.  Çiğ meyve/sebze suları bazı doğal ilaçlar, bitkisel hormonlar ve antibiyotikler içerir. Örneğin, fasulyede insülin benzeri bir madde bulunmaktadır. Insülin üretmek için pankreas tarafından ihtiyaç duyulan bazı hormonlar salatalık ve soğan suyunda mevcuttur. Taze sarımsak, soğan, turp suyu ve domates antibiyotik maddeler içerir. Bu doğal ilaçlar, ilgili konularda tedaviye destek amaçlı olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Untitled

Dikkat edilmesi gereken konular

1. Tüm sular taze olarak tüketilmelidir. Konserve ve dondurulmuş meyve suları kullanılmamalıdır.
2. Tercihen organik yetiştirilen olgun meyveler ve sebzeler kullanılmalıdır. Organik olmayan ürünler çok iyi yıkanmalıdır.
3. Sular okside olmayacak şekilde sıkılmalı ve muhafaza edilmeli, mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.
4. Sulardaki besin kalitesi tedavi sonuçları üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Sularda eksik ekstraksiyon yapılması halinde, gerekli vitamin, mineral ve enzimler eksik kalacaktır, tedavide beklenen sonuçlar elde edilemeyecektir.
5. Fazla tatlı olan meyve suları 50:50 esasına dayanarak daha az tatlı sularla karıştırılmalı veya sulandırılmalıdır. Bu özellikle, diyabet, hipoglisemi, artrit ve yüksek kan basıncı gibi bazı özel durumlarda önemlidir.

Juicing denince akla gelen ilk marka olan Juice Up‘ın sağlığınıza etki edecek birbirinden lezzetli ürünleri arasından sizler için deneyimlediğimiz Aktif Fit ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!