Sağlıklı ve parlak saçlar için: Saçtaki kepek nasıl geçer?

Saç dibindeki derinin dökülmesiyle meydana gelen bir cilt problemi olan kepek, pek çok kişinin başına gelebilen oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Kötü görüntünün yanında saç derisinde meydana getirdiği kaşıntılarla oldukça rahatsız edici olabilen kepek problemi, kadınlarda da erkeklerde de sıkça görülebiliyor.

İleri derecede kepek problemi yaşayan kişilerde meydana gelen kaşıntı, saç derisinde yaraların oluşmasına neden olabiliyor.

Kepek neden oluşur?
Kepek problemi genetik bir cilt rahatsızlığı olabilir.

Kepek oluşmasının bilinen pek çok sebebi vardır. Örneğin kepek problemi genetik bir cilt rahatsızlığı olabilir. Eğer genetik değilse, saç derisinin tabakasında oluşan mantar problemi de kepeğe neden olabilir. Bu iki etken dışında yoğun stres ya da ergenlik döneminde saç derisinde meydana gelen fazla yağ birikimi de kepeğe neden olan faktörlerdendir.

Saçtaki kepek nasıl geçer?

Kepek probleminden kurtulmanın en etkili yollarından biri kepeğin oluşma nedenini belirlemek ve o nedenin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Kepeğe engel olmanın ya da kepek probleminden kurtulmanın diğer etkili yolu ise kepek önleyici şampuanlar kullanmaktır. Ancak kepek önleyici şampuanlar her zaman kepek problemini kökten çözmeyebilir. Böyle durumlarda doğal yollara başvurabilirsiniz.

Kepeği önleyen doğal yöntemler ise şöyle;

  • Her zaman kullandığınız şampuana birkaç çay kaşığı sirke ekleyip, karışımı uygularken saç derinize masaj yapabilirsiniz.
  • Saçlarınıza şampuan uygulamadan önce 3 yemek kaşığı limon suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
  • Hazır gıdalardan uzak durmak, düzenli beslenmek ve bol su içmek de kepek oluşumunu engelleyebilir.
  • Doğal yağlardan faydalanın. Son zamanlarda faydalarıyla oldukça fazla öne çıkan hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yoluyla uygulayabilirsiniz.
Son zamanlarda faydalarıyla oldukça fazla öne çıkan hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yoluyla uygulayabilirsiniz.
  • Tuz, kepek tedavisinde oldukça etkili olabiliyor. Bir miktar sofra tuzunu avucunuza dökerek saç derinize masaj yoluyla uygulayabilir, bu işlemden hemen sonra da saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz.
  • Kepeğin saç derisinde oluşturduğu kaşıntının önüne geçmek için aloe veradan faydalanabilirsiniz. Aloe vera, vereceği serin etkiyle kaşıntıyı azaltır.
  • Son olarak saçlarınızı yıkamadan önce ıslatıp bir avuç karbonatı saç derinize iyice yedirin ve sonrasında saçlarınızı durulayıp yıkayın. Bu işlemi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaz aylarının en çok sorulan sorusu: Her gün saç yıkamak zararlı mı?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!