Sağlıklı ilişki kurmanın püf noktası: Nasıl sınır koyabiliriz?

Sağlıklı ve dengeli bir hayatımızın olabilmesini için sınırlara ihtiyaç duyarız. Sınırlar kim olduğumuzu ve kim olacağımızı belirlediği ve hayatımızı kontrol etmemizi sağladığı için, ama en önemlisi de hayatımızın kontrolünün kendi elimizde olduğunu bize hissettirdiği için çok önemlidir. Uygun zamanlarda, uygun sınırlar koyamayan bireyler istenmeyen deneyimler yaşayabilirler. Bu da birey için zedeleyici olabilir.

Sınır koymada temel nokta hayır diyebilmekle başlar. Çevremizdeki insanlar bizim için tabii ki önemlidir. Ama ilişkilerde insanlara kendimizden daha çok önem vermek veya onların sorumluluğunu almak büyük hatadır. Biz çevremizdekileri kaybetmekten korktuğumuz için onların sorumluluğunu üstlendikçe ve kendimizden fedakarlık yaptıkça bu, kendi benliğimizin bütünlüğüne zarar verir ve işler daha da kötüye gider. Bir şeyleri düzeltmeye çalıştıkça daha kötü hale getiririz. Bu yüzden eğer bir şey bize uygun değilse ve kendi benliğimize zarar verecekse karşımızdaki kim olursa olsun reddetmeliyiz.

Sınır koymaya en çok ihtiyaç duyan dört insan tipi vardır: Yumuşak başlı olanlar, tepkisizler, denetleyiciler ve uzak duran, kaçınan tipler. Sınır koymak zor bir şeydir ama birey bunu kendi için yapmak zorundadır.

Nasıl sınır koyabiliriz?

1. İnsanlara hayır demekle başlamalıyız.
2. İçgüdülerimize güvenmeliyiz.
3. İnsanların ne düşündüğünü dert etmemeliyiz.
4. Reddettiğimiz şeyler için özür dilememeliyiz.
5. Hayır dediğimizde emin olmalıyız.
6. Evet dediğimizde sözümüzün açık olmasını sağlamalıyız.

Günümüzde anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları ve evlilik sorunlarının temelinde sınır koyamama vardır. Sınırlar iyiyle kötüyü ayıran bir kapı gibidir. İyiyi içeri alır ve kötüyü dışarı çıkarmakta zorlanmaz. Sınırlarını çizen insan, mutlu ilişkiler geliştiren, benlik algısı olumlu bireylerdir.

İlginizi çekebilir: Özgüven nasıl artırılır: Özgüven için ne gereklidir, kişiye neler kazandırır?

Uzman Psikolog Gül Er İşlek Uzman Psikolog
Herkese merhaba, Bahçeşehir Üniversitesi'nde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji Programı’nda yüksek lisansımı tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Bu süreçte birçok danışmanlık merkezleri,hastaneler,tıp merkezlerinde ve okullarda ... Devam