Sağlıklı, hijyenik ve güvenli bir tatil deneyimi için dikkat etmeniz gerekenler

Yaz mevsiminin gelmesi ve yeni kademeli normalleşme planı doğrultusunda kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte büyük bir çoğunluğumuz tatil planları yapmaya başladı. Ülkenin ve dünyanın yoğun gündeminden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak, doğayla ve kendimizle baş başa kalabileceğimiz küçük mutluluk anları yaratmak, uzun zamandır görüşemediğimiz dostlarımızla ve ailemizle yemek sonrası uzun sohbetlerin tadını çıkarmak, gün batımını izlerken hayallere dalmak; denizin tuzuyla, güneşin yanığıyla, kumun sıcaklığıyla sarmalanmak ve tekrar yaşadığımızı hissetmek belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız olan şeyler. Ancak bu eşsiz anların tadını çıkarırken bir yandan da pandeminin hala devam ettiği gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Tatilde de olsak hem kendimizin hem de çevremizdeki diğer insanların sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde, güvenli ve sağlıklı tatil yapabilmek için dikkat etmeniz gereken her şeyi sizler için yazımızda bir araya getirdik.

Güvenli bir tatil deneyimi için…

Yaz tatilinde nereye ve kiminle gitmeyi seçerseniz seçin, kalabalıktan kaçınmanın ve mümkün olabildiğince fiziksel mesafenizi korumanızın tercih değil bir gereklilik olduğunun farkında olmalısınız. Arkadaşlarınızı, ailenizi, kalabalıklar içinde özgürce dolaşmayı özlemiş olabilir, tatilin rehavetine ve rahatlığına kapılarak kuralları esnetme eğilimi gösterebilirsiniz. Özellikle tatil beldelerinin bu dönemde çok daha kalabalık olacağının, farklı şehirlerden gelen insanların yolculuk sırasında ya da öncesinde virüs taşıma riskinin arttığının, restoran ve plaj işletmeleri gibi yerlerin hem sizin hem de çevrenizdekilerin sağlığı için riskli ortamlar oluşturabileceğinin farkında olarak hijyen ve mesafe kurallarına bu dönemde çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Gittiğiniz yerler ya da mekanlar öngöremediğiniz şekilde kalabalıklaştığında gidebileceğiniz alternatif mekanları ve yerleri mutlaka önceden planlayın. Pandemi döneminde tatil öncesinde planlama yaparken dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili çok daha detaylı bilgi edinmek için Pandemi döneminde tatil planı yapmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Tatil valizinizde olması gereken konfor, sağlık ve hijyen ürünleri

Bavul hazırlarken mümkün olabildiğince minimal olmak ve az eşyayla seyahat etmek çoğumuzun tercih ettiği bir yöntem olsa da, pandemi döneminde seyahat ederken kıyafetlerinizin virüsün bulaşma riski olan yerlerle çok daha fazla temas halinde olacağını aklınızda bulundurarak yanınıza fazla sayıda yedek kıyafet almayı unutmayın. Özellikle ortak kullanıma açık şezlonglar; umumi tuvaletler, soyunma odaları ve duşlar, restoranlardaki sandalyeler ve masalar, kısacası herkesin temas ettiği ve hızlıca dezenfekte edilmesi çok mümkün olmayan yerlerde kıyafetlerinizi sıkça değiştirdiğinizden ve mümkün olabildiğince teması azalttığınızdan emin olun. Terletmeyen, hafif ve rahat kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih edebilir, yıkadığınızda kolay kuruyacak kumaşlardan yapılmış eşyalarınızı kullandıktan sonra yıkayarak muhafaza edebilirsiniz.

Yedek kıyafetlerin yanı sıra gideceğiniz yerde her an eczane ve market bulunmaması ihtimaline karşın valizinize mutlaka bolca maske ve el dezenfektanı koymayı unutmamalısınız. Yolculuğunuz sırasında umumi tuvaletlerde teması azaltmak için el çantanızda da kolonya, el dezenfektanı, ıslak ve kuru mendil, tek kullanımlık kağıt sabunlar ya da seyahat boy sıvı sabun bulundurun. Mümkünse küçük boy bir ateşölçer, hastalığı geçirdiyseniz küçük bir oksimetre ve olası ağrılara karşı ağrı kesici ilaçlar almayı ihmal etmeyin.

Hijyen ve güvenlik için yanınıza almanız gereken tüm bu eşyaların yanı sıra, güneşten korunmak için hem vücudunuzda hem de yüzünüzde kullanmak üzere güneş kremi, başınız kadar yüzünüzü ve omuzlarınızı da koruyacak siperlikli bir şapka ve açık renkli, uzun kollu ve pamuklu kaftan, pareo, deniz elbisesi gibi güneşe maruziyetinizi azaltacak kıyafetlerinizi mutlaka yanınıza alın.

Doğa yürüyüşleri yapacaksanız önü kapalı, ayağınızın uzun süre içinde rahat edeceği, hava alan ve terletmeyen ayakkabı ve sandaletleri tercih edebilirsiniz. Deniz tatili içinse açık sandaletleri ve rahat terlikleri valizinizde bulundurabilirsiniz. Ayakkabı seçiminde mümkün olabildiğince hem şık hem spor kombinlerinize uyum sağlayacak parçalar tercih etmeniz, valizinizde yedek kıyafetleriniz için alan açılmasına yardımcı olacaktır. Sadece dışarıda değil, evde, otelde ve ortak kullanımlı duşlarda kullanabileceğiniz, suya dayanıklı bir terliği de valizinizde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Tabii seyahat valizinizde bulundurmanız gerekenler sadece bunlarla sınırlı değil. Termos çantalardan araç içi düzenleyicilere, seyahat yastıklarından kişisel hijyen ürünlerine seyahatlerin olmazsa olmazı diğer ürünleri Seyahat ürünleri: Seyahate çıkarken yanınıza mutlaka almanız gereken 8 şey yazımızda bulabilirsiniz.

Konaklayacağınız yerde almanız gereken hijyen önlemleri

Yaz tatillerinde en çok tercih edilen konaklama tercihlerinin başında otel ya da ev kiralama seçeneği yer alıyor. Pandemi döneminde bu iki konaklama tercihinin de bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Güvenilir ve pandemi öncesi dönemde de hijyen kurallarına dikkat eden otellerin büyük çoğunluğu pandemi döneminde gerekli kuralları ve protokolleri çok daha dikkatli ve kapsamlı şekilde uyguluyor. Konaklama seçeneği olarak güvenli turizm setifikasına sahip bir otel tercih ettiğinizde otel odanızdaki potansiyel olarak kontamine olabilecek yüzeylerle, temizlik ve hijyenle ilgili endişenizi en aza indirebilirsiniz. Ancak özellikle yüksek kapasiteli otellerde, doluluk oranı ne olursa olsun diğer misafirlerle asansör, restoran, havuz gibi ortak alanlarda bir arada olmanız gerekeceği için fiziksel mesafe ve hijyen kuralları konusunda çok daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Ev kiralama, seyahatiniz sırasında temas kurduğunuz insan sayısını sınırlamak için daha iyi bir seçenek olabilir. Ev kiraladığınızda kendi yemeğinizi pişirebileceğiniz bir mutfağınız olacağı için seyahatiniz sırasında kalabalık restoranlara gitmek zorunda kalmadan keyifli sofraların tadını çıkarabilirsiniz. Diğer yandan ev kiralama seçeneği özellikle temizlik konusunda beklentilerinizi güvenilir bir otel kadar karşılamayabilir. Dolayısıyla rezervasyonunuzu yapmadan önce iki konaklama arasında dezenfeksiyon ve hijyeni sağlamak için nasıl bir temizlik prosedürü izlendiğini sorabilirsiniz. Vardığınızda eve yerleşmeden önce yüzeyleri kendi getirdiğiniz malzemelerle dezenfekte edebilir, nevresim, yastık kılıfı ve havlu gibi kişisel eşyalarınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Daha izole ve insanlardan uzak, doğaya yakın bir tatil arayışındaysanız, konaklama seçeneği olarak glamping, kamp ve karavan en güvenilir seçenekler arasında. Özellikle çadır tatili, uzmanlar tarafından pandemi dönemindeki en güvenilir tatil seçenekleri arasında gösteriliyor. Çok yüksek bir konfor arayışında değilseniz otel ve ev kiralama seçeneklerindense görece daha izole bu konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Türkiye’de bulunan en iyi glamping adreslerini Türkiye’nin en iyi ‘Glamping’ adresleri: Lüksün sadelikle buluştuğu, doğayla iç içe bir tatil deneyimine hazır olun yazımızda, İstanbul’a yakın kamp rotalarınıysa Karantina yazının en az riskli ve en güvenilir tatil trendi: Kamp yapmak yazımızda bulabilirsiniz.

Güvenli ve hijyenik bir yolculuk için dikkat etmeniz gerekenler

Özellikle toplu taşımayla seyahat edecekseniz, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeniz bu dönemde çok daha önemli. Havaalanı ya da otobüs terminali gibi kalabalık yerlerde, uçakta ve otobüste maskenizi kesinlikle çıkarmayın. Mümkünse sık sık değiştirin ve yüksek koruyucu özellikteki medikal maskeleri tercih edin. Kapı kollarına, koltuklara, servis masalarına, kısacası diğer insanların temas etmiş olabileceği yerlere mümkün olabildiğince temas etmemeye, temas etmeden önce ve temas ettikten sonraysa ellerinizi sık sık kolonya ya da dezenfektanla temizlemeye özen gösterin. Yolculuğunuz bittikten sonra en kısa sürede tüm kıyafetlerinizi değiştirin ve mümkünse duş alın.

Bu dönemde özel aracınızla seyahat etmeniz toplu taşımaya göre çok daha güvenli bir ulaşım seçeneği. Molalarınızda ya da benzin istasyonlarında kullanmak üzere el çantanızda gerekli tüm hijyen ürünlerinin ve yedek maskelerin olduğundan emin olun. Yolda yemek ihtiyacınızı karşılamak için yiyeceğiniz ve içeceğiniz her şeyi termosla yanınıza alın.

Olası bir hastalık durumu için aksiyon planı

Uzun bir seyahat planlıyorsanız, şu an geçerli olan kuralların vaka sayılarının artması durumunda değişebileceğini göz önünde bulundurarak planlarınızı kolayca değiştirmenize veya iptal etmenize olanak tanıyan seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle bu dönemde planlı hareket etmeniz kadar önemli olan bir diğer şey de planlarınızın her an suya düşmesine hazırlıklı olmanız. Özellikle tur ya da etkinlik planlamalarınızda mutlaka olası iptallere karşın geri ödeme seçeneği olanları tercih edin. Sadece pandemi koşullarının ve kuralların değişme olasılığına karşı değil, birlikte seyahat ettiğiniz arkadaş grubunuzdan birinin ya da kendinizin seyahat sırasında Covid-19’a yakalanma ya da semptom gösterme olasılığına karşın planlarınızı ve programınızı her an değişiklik yapılacak şekilde oluşturun ve olası hastalık durumunda nasıl aksiyon alacağınızı, karantinayı nerede ve nasıl geçireceğinizi de önden mutlaka planlayın. Konakladığınız yere en yakın pandemi hastanelerini ve eczaneleri önceden araştırıp bir listesini oluşturun ve iletişime geçebileceğiniz yakınlarınızın iletişim bilgilerini kaydettiğinizden emin olun. Enfekte olmanız ve testinizin pozitif çıkması durumunda izolasyon ve karantina sürecini nerede geçirebileceğinize dair tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak, kapsamlı bir aksiyon planı oluşturun. 

Güvenli, sağlıklı, hijyenik bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!