Sağlıklı dişler için 9 harika yiyecek

Dişlerimiz, gülümsediğimizde, konuşurken ve yemek yerken birinin ilk fark ettiği şeydir. Sarı dişlerse bazen biri hakkında akılda kötü bir izlenim bırakabilir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için diş sağlığınızı korumak ve kontrol etmek çok önemlidir. Pırıl pırıl bir diş görünümüne ulaşmak için lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerden bazılarını aşağıda belirtmeye çalıştım. Bu yiyeceklere hayatınızda yer verdikçe dişlerinizin daha beyaz ve parlak hale geldiğini göreceksiniz.

Peynir

Bir yere yemek yemeye gittiğinizde ekstra peynirli yemek siparişi veriyorsanız dişleriniz için doğru bir tercih yapmış oluyorsunuz. Peynir dişlerinizi güçlendirmek için önemli olan kalsiyumu içerir. Aynı zamanda, diş minesindeki mineral kaybını kontrol etmeye yardımcı olabilecek Casein adında bir süt proteini vardır. Peynir yemek, diş çürümesi riskini azaltan ağız pH’ını da artırır. Şu andan itibaren, bir şey sipariş ederken fazladan peynir istemeyi unutmayın. Ancak peynirden kaçınırsanız endişelenmeyin, sizin için başka, süt ürünü olmayan alternatif besin çözümleri de var.

Kivi

Kivi çok miktarda besin öğesi ve çok az kalori içerir ve diş minesinin korunmasında çok faydalıdır, dişlerinizi güçlendirmede yardımcı olan proteinler içerir. Ayrıca, tükürük için mükemmel olan yüksek lif içeriğine sahiptir ve ayrıca dişlerdeki zararlı asidi azaltmak için yararlı olan kalsiyum bakımından zengindir. Üstelik kivinin kabuğunu da yiyebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha da yoğun bir besin kaynağıdır ve dişler için çok etkilidir.

Yoğurt

Ev yapımı doğal yoğurt, yalnızca dişlerinizin gücünü artırmak için değil aynı zamanda diş etleriniz için de en iyi gıdalardan biridir. Tüm bakteriler kötü değildir ve yoğurt, çürük riskini de azaltabilecek bakteriler içerir. İçinde önemli miktarda kalsiyum, kazein ve fosfor içerdiğinden diş minesini korumaya yardımcı olur. Şekerli yoğurt seçmediğinizden emin olun veya tatlandırmak isterseniz sade yoğurt içine biraz taze meyve ekleyin. Ayrıca kaju fıstığı gibi şeylerden elde edilen çok sayıda bitkisel yoğurt da vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Brokoli, ıspanak, lahana vb., en iyi yapraklı yeşil sebzelerden bazılarıdır. Çok fazla mineral, lif ve kalsiyum (süt ürünlerindeki kalsiyumdan genellikle daha fazla ) bulunur ve buna ek olarak kalorileri de düşüktür. Bu yüzden, evde dişlerinizi beyazlatmanın en iyi yolu, salatalarınıza bunlardan birini eklemek ve günlük diyetinizde bulundurmaktır. Tüm bu yeşil yapraklı sebzeler ağız sağlığınızı ve ayrıca vücudunuzun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bunları günlük diyetinizde tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Avokado

Avokado, C vitamini, B5 Vitamini, potasyum ve prebiyotik lifler içerir. Bu besleyici meyve ağız sağlığınız için aslında elzem bir meyvedir. Birçok vitamin ve dişlerinizin temizliğine fayda sağlayan ve dişlerinizi güçlendirmede faydalı olan proteinler içerir. Asitli yiyeceklerden ve işlenmiş gıdalardan dişlerinize zarar gelmemesi için diyetinize avokado dahil etmeniz gerekir. Avokado, sadece dişleriniz için değil, genel sağlığınıza da yarar sağlar ve sindirime yardımcı olur.

Havuç

Havuçtan bir ısırık alırken duyduğunuz o güzel ses liflerle dolu olduğunun göstergesidir. İçerisindeki lif, tükürüğü artırmanıza ve bakterileri ağzınızdan temizlemenize yardımcı olur. Ayrıca havuç, dişleriniz için en iyi olan Vitamin A’yı içerir. Dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olur. Salatanıza derhal havuç eklemeye başlayın ve kıtır kıtır yemenin tadını çıkarın.

Kereviz

Tıpkı havuç gibi, kereviz de dişlerinize ve diş etlerinize sıkışan tüm yiyecek artıklarını temizleyen su içeriğine sahiptir. Bu besin, iyi ağız hijyeni uygulamadığınız takdirde oluşan diş eti ve çürük sorunlarında etkili olabilir. Havuç ve kereviz, gözlerinizi, karaciğerinizi ve dişlerinizi güçlendirmek için harika bir kaynaktır.

Badem

Yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi bademde de çok miktarda kalsiyum ve bunun yanı sıra protein bulunur. Antioksidanlar ve E vitamini ile dişlerinizin gücünü artırmanıza yardımcı olur. Badem ayrıca hücrelerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olur ve E vitamini içeriği nedeniyle yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Elma

Günde bir elma doktoru da dişçiyi de uzak tutar. Elma seviyorsanız, sizin için iyi bir haber: Elma, tükürük üretimini artırmanıza yardımcı olan su içeriğinin yanı sıra yüksek miktarda lif içeriyor ve bu da yiyecek parçacıklarını ve ayrıca dişlerinizden ve diş etlerinden bakterileri çıkarmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, elmayı çıtır çıtır ısırmak diş etlerinizi güçlendirmenize yardımcı olur.
Bu besinler, evde dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olan çok sayıda protein, kalsiyum ve lif içeren besinlerdir. Bunlardan bazılarını salataya ya da günlük diyetinize pişmiş olarak da ekleyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, cildinizi ve ağzınızı nemli tutmak için bol bol su içmek de çok önemli…

İlginizi çekebilir: Modunuzu yükseltmeye sofradan başlayın: Mutluluk veren 13 besin

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam