Sağlıklı bir postüre sahip olmak olmak için ne yapmalıyız?

Pilates stüdyosunda her şeyden önce duruş bozukluklarının tedavi edilmesi mantıklı bir yaklaşımdır, çünkü eğer kaslar dengesizse tasarlandıkları görevleri yerine getirmiyorlar demektir ve zamanla torasik ve lumbar omurga hasarları meydana gelebilir.

Kalıtsal veya doğumsal hastalıklar, kaza sonrası travmalar ya da diğer hastalıkların tümü sırt ağrısı ve eklem sorunlarına sebep olabilir, ancak sebepler arasında özellikle Batı’da açık ara en yaygın olanı duruş bozukluğudur. Kötü duruş alışkanlıkları, çoğu kez erken yaşlarda, henüz kemikler gelişiyorken başlar. Bazı çocuklar sınıf arkadaşlarından uzun olduklarından dolayı kambur durmaya başlarlar, bazıları okul çantasını hep aynı tarafta taşımayı alışkanlık haline getirir ve bazıları çok erken yaşlarda hareketsiz bir yaşam tarzı geliştirir ve hiçbir zaman düzenli şekilde beden egzersizi yapma alışkanlığı kazanamaz.

Yetişkinlerde duruş bozuklukları, yapılan meslekle ilgili olabilir. Çok fazla evrak işi yapanlar ya da bilgisayar karşısında çalışanlar, boyun ve omuz sorunları (gerginlik) yaşayabilir ve kifoza eğilimli olabilirler. Mesela diş hekimleri ve mesleği gereği bedeninin bir tarafını diğer tarafından daha fazla kullanmak zorunda olan herkes, bedenin az kullanılan tarafında kasların gerildiğini ve kısaldığını fark edecektir. İşleri gereği ağır kaldırmak zorunda kalan kişilerin, bel yaralanmalarını önlemek için güçlü “core” (merkez) stabilitesine sahip olmaları gerekmektedir.

Akut bel ağrısının sebebinin ekstrem bir durum olması gerekmez. Bazen, bir süpermarket arabası ile yapılan basit bir dönüş bir krizi başlatabilirken, sorunun kök nedeni -yıllardır- bacak bacak üstüne atarak oturmak, dikkatsiz şekilde çanta, poşet taşımak, araba kullanırken yanlış oturmak ya da sadece kambur yürümek olabilir. Yüksek topuklu ayakkabı, vücudu öne doğru eğdikçe, dengeyi korumak amacıyla arkaya doğru yaslanılmasına ve beli zorlayıp daha fazla kavis yapmasına yol açarak bel sorunlarını şiddetlendirebilir. Aşırı kilolu olmak da özellikle kilo bel çevresinde toplandığında, karın fırladığı ve pelvis “anterior tilt” yaptığından dolayı bel sorunlarına sebebiyet verir.

Farkında olun. Hepimiz zaman zaman kambur duruyoruz. Pilates bize günün her anında duruş farkındalığını koruyup sürdürmeyi öğretir.

Peki siz kendi sağlığınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Bireysel seanslar için [email protected] adresine e-posta atabilir ya da sağlıkla ilgili daha fazla bilgi için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dengeye dönüş: Yerçekimi ve kas gücünün ilişkisi

Fatma Nur Bilgin
Fatma Nur Bilgin, beden rehabilitasyonunu kişisel dönüşümün adımı olarak görüyor ve bir bütün olarak beden-zihin-ruh dengesini hedefliyor. Beden rehabilitasyonunda Pilates, Dorn-Breuss terapisi ve KranyoSakral ... Devam