Sadece birkaç kişinin uyguladığı, en kolay üç verimlilik tüyosu

Bir yanda hayallerimiz ve hedeflerimiz, diğer yanda avucumuzdaki kısıtlı zaman. Mutluluğu elde etmek gibi, verimli bir gün geçirebilmek de en çok istediğimiz şeylerden biri. Nasıl mutluluğun peşinden koşmamıza gerek yoksa, günümüzü en faydalı biçimde geçirebilmek için de atom parçalamaya gerek yok.

Aşağıda oldukça kolay bir şekilde verimliliğinizi artıracak, çok az insanın bildiği taktiklerden üç tanesi yer alıyor. Keyifli okumalar!

1. Tek bir işe odaklanın

Modern dünyada zihnimiz birden fazla uyarıcıya maruz kalıyor. Çok sayıda projenin ardından koşmak başarıya giden kapıları açmak gibi görünüyor ancak araştırmalar gösteriyor ki, multitasking (birden fazla iş yapmak) doğamıza aykırı ve verimliliği %40 oranında azaltıyor. Sadece enerji ve dikkatiniz değil, odaklanma gücünüz de bölündüğü için strese zihinsel yorgunluk da eşlik ediyor, dolayısıyla yaptığınız işlerden istediğiniz verimi alamıyorsunuz.

2. Ayakta durun

Siz de yürürken beyninizin daha iyi çalıştığını fark edenlerden misiniz? Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, ayakta durmak bize olaylar üzerinde daha fazla güç ve kontrol kazandırıyor. Kan dolaşımını arttırıyor ve beyninizde “Egzersiz yapma” efekti oluşturuyor. Elbette, çalışırken tüm gün ayakta duramayabiliriz ama sabahları işe başlamadan on dakikalık kısa bir yürüyüşle ya da yükseltilebilen masanızda en az on dakika ayakta çalışarak verimliliği ve yaratıcılığı yakalamanız çok daha kolay.

3. İki dakika kuralı: “Kalkın ve yapın”

İki dakika kuralı, Getting Things Done kitabının yazarı David Allen’a ait. Hem özel hem de iş hayatımızdaki rutinlerimizi düşünelim: Bir maile cevap yazmak, yatağımızı toplamak, kirli bulaşıkları bulaşık makinesine yerleştirmek gibi çok zamanınızı almayacak şeyleri ertelemeden hemen yapın. Böylece, bu işler günün geri kalan kısmında size yük olmaktan çıkar. Bu zaman yönetimi stratejisiyle verimliliğinizi artırmakla kalmaz, erteleme davranışının da önüne geçerek bir günde bir sürü şeyi başarabilirsiniz!

Bahsettiğimiz stratejileri bugünden itibaren uygulamaya başlayın ve hayatınızı nasıl daha verimli bir hale dönüştürdüğünü kendiniz deneyimleyin!

İlginizi çekebilir: Verimliliğin yeni denklemi: Dikkat + Enerji > Zaman

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!