Sabretme becerinizi geliştirmenin yolları

Günümüzde emailler, mesajlar, akıllı telefonlar sayesinde artık hepimiz, her zaman ulaşılabilir durumdayız. Gelen haberlerin, güncellemelerin anında dikkatimizi çekme beklentisi artık o kadar yükselmiş durumda ki bu durum verimliliği ve sabır gücümüzü olumsuz etkiliyor.

Oysa sabırlı olmayı öğrenmek, insanın mutluluk duygusunu artırıyor, stresi ve anksiyeteyi düşürüyor. Sabretmek, daha temiz ve sakin bir zihin ortamı oluşturduğu için daha başarılı kararlar vermeyi sağlıyor, verimliliği artırıyor.

Sabır artık bugünlerde kaybolmaya yüz tutmuş bir nitelik gibi. Gelen maillere veya mesajlara hızlıca yanıt vermediğimizde, karşımızdakiler sabırsızlanıyor. Bu durum bizlerin de zamanla daha sabırsız olmamızla sonuçlanıyor. Oysa hayatta birçok şeyi elde etmek için sabretmek gerekiyor. İşte sabretme becerisini geliştirmek için uygulayabileceğiniz stratejiler:

1. Pozitif bir bakış açısını koruyun

Farz edin ki elinizde yarısına kadar dolu bir bardak su var. Buna bakıp ne dersiniz? Eğer hayata karşı olumlu ve sabır dolu bir bakış açınız varsa, yanıtınız bardağın yarısının dolu olduğunu söylemek olur. Sabır, hayattaki iyi şeyleri, olumlu şeyleri görmenizi sağlar. Böylelikle her durumda iyi olanı ve elinizdeki şeylerin değerini görmüş olursunuz. Hayatta karşınıza çıkan koşullara karşı daha toleranslı olursunuz ve bardağın geri kalanının dolana kadar sabretmeyi öğrenirsiniz.

İlgili yazı: Hedeflerimize ulaşırken sabırlı olmayı nasıl öğrenebiliriz?

2. Varsayımda bulunup tasalanmayın

Genellikle hepimizin en çok düşündüğü şey, en çok korktuğu şeydir. Bir durum veya olay henüz gerçekleşmeden, olabilecek en kötü ihtimali düşünürüz. İşlerin istediğimiz gibi gitmeyeceğini veya sonunda hayal kırıklığı yaşayacağımızı düşünürüz. İşte tüm bu varsayımlar, bizleri sabırsızlığa sürükler. Sabırsızlık edip varsayımlarda bulunmak yerine eldeki gerçekleri göz önünde bulundurun. Geçmişte yaşanan bu tür örnekleri inceleyin ve geleceği varsayımda bulunmadan sabırla beklemeye çalışın.

İlgili yazı: İki ayak bir pabuca girerse: Beklemeyi öğrenmek

3. Empati yapın

Empati yapmak, koşulların nasıl göründüğüne veya nasıl hissettirdiğine yoğunlaşmanızın önüne geçer ve şartları gerçekten olduğu gibi görmenizi sağlar. Empati kurarak sabırsızlık duygusundan uzaklaşır ve enerjinizi yeniden toplarsınız. Böylelikle herkes için daha verimli olabilirsiniz.

4. Bir şeyleri beklemenin heyecanını yaşayın

Sabretme becerisi kazanmanın bir başka yolu da olaylara veya durumlara bir başka açıcan bakabilmekten geçer. Birçoğumuz olayları hızlandırmak ve bir an önce sonuca ulaşıp bekleme süresini kısaltmak istiyoruz. Oysa beklemekten korkmak yerine, onu heyecanlı bir süreç olarak algılamayı deneyebilirsiniz. Bir şeylerin gerçekleşeceğini beklediğiniz an ile o şeyin gerçekleştiği an arasındaki zaman, kişisel farkındalığınızı geliştirmek için en uygun zamanlardan biridir. Bu süre içinde kendinizle ilgili pek çok şeyi fark edebilirsiniz. Böylelikle beklemek için geçirdiğiniz süre, sonuçtan çok daha etkileyici olabilir. Sabırsızlık edip kendinizi tüm bu deneyimden mahrum bırakmayın.

Kaynak:
The bridge maker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!